BASIN BÜLTENİ-Emlakjet/İdikat:(Yeni Yasal Düzenleme) Emlak sektörüne değer katacak, tüketici daha kaliteli hizmet alacak
16/10/2020 18:11:02


    Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan, ‘Taşınmaz Ticareti
Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Resmî
Gazetede yayımlandı. Taşınmaza yönelik alım-satım ve kiralama  hizmetleriyle birlikte verilebilecek hizmetlerin çerçevesini çizen  yönetmelik uyarınca, artık yetki belgesi almadan emlakçılık faaliyeti  yapılamayacak ve belgesi bulunmayan işletmeler ilan sitelerine de üye  olamayacak.

    Yeni düzenleme neler getiriyor?

    Yeni bir emlak işletmesi açacak kişinin taşınmaz ticareti  konusunda en az 100 saatlik eğitim alması ve mezuniyet durumuna göre  en az 12 ay veya 6 ay emlak danışmanlığı yapmış olması şartı aranacak.
Ayrıca emlak işletmesi sahipleri ile şirket yetkililerinin Seviye 5,  emlak işletmesinde sigortalı çalışanların ise Seviye 4 mesleki  yeterlilik belgesi ile faaliyet gösterme yükümlülüğü olacak. Yetki  belgesi, işletmenin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlüğünü  tarafından, Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verilecek,  yenilenecek ve iptal edilecek. Yetki belgesi, her bir işletme ve  sözleşmeli işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek.
    Yönetmelik ile emlakçı komisyon bedeline de sınırlandırma  getirildi. Buna göre alım satıma aracılık hizmetine ilişkin hizmet  bedeli oranı, satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde 4'ünden,  kiralamalarda ise kira bedelinin bir aylık tutarından fazla olamayacak.

    “İş gücünün niteliği artacak, kazanan tüketici olacak”

    Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, emlak danışmanlığı sektöründe haksız  rekabeti ortadan kaldırmayı ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçlayan  yeni yönetmeliği desteklediklerini ve uygulamasının takipçisi  olacaklarını belirterek şunları söyledi: “Her yıl binlerce kişiye  hizmet veren emlak danışmanlığı sektörünün eğitimli, gerekli  yetkinliğe ve iş tecrübesine sahip kişiler tarafından  şekillendirilmesi, en büyük talebimizdi. Ticaret Bakanlığımız  tarafından gündeme getirilen yeni yönetmelikle sektörde verilecek  hizmetlerin ana çerçevesi çizildi ve devrim niteliğinde kararlar  alındı. Yetki belgesi olmayan kişilerin emlakçılık faaliyeti  yapamayacak ve belgesi bulunmayan işletmelerin internet ortamında da  ilan yayınlayamayacak olmasını çok olumlu karşılıyoruz. Bu sayede  sektördeki iş gücünün niteliğine önemli katkı sağlanacak ve  tüketicilerin daha kaliteli hizmet alması mümkün olacak."

    Emlakjet’te ilanlar artık belge numaralı yayımlanıyor

    Emlakjet olarak emlak danışmanlığı mesleğinin belirli bir  kalitenin üzerine çıkması ve yüksek değer üretmesi için bir çözüm  ortağı olarak çalıştıklarını vurgulayan İdikat, “Yeni düzenleme, tüm  ilanlarda yetki belgesi numarasına yer verilmesi ve yetki belgesindeki  işletme adı veya unvanının kullanılmasını zorunlu kıldı. Biz daha  yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanmadan önce, 12 Ekim tarihinden  itibaren sitemizde ilan yayımlamak isteyenlerden MYK ve TTY belge  numaralarını almaya başladık. Bu tarih itibarıyla Emlakjet üzerinden  ilan yayımlamak isteyen üyelerimiz, ‘Üyelik Bilgileri’ bölümünde özel  bir alana belge numaralarını girerek işlem yapabiliyor. Ayrıca  üyelerimizin MYK belgesi almasına da destek oluyoruz. Bugüne kadar  toplam 3 bin üyemizin MYK belgesi almasına destek olduk. Yönetmeliğin  de yürürlüğe girmesiyle birlikte 15 bin danışanımızın MYK Belgesi  almasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.