TEKRAR-PİYASAYA BAKIŞ-Bu hafta yurt içinde "Enflasyon Raporu", yurt dışında ECB kararı izlenecek
26/10/2020 07:37:56

    Türkiye piyasaları için bu haftanın en önemli gündemi Türkiye
Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından açıklanacak olan yılın  son "Enflasyon Raporu" olacak.
    TCMB Başkanı Murat Uysal'ın sunumuyla açıklanacak olan raporda yıl sonu enflasyonu için son tahminler yer alacak. Temmuz ayında  yayımlanan önceki raporda enflasyonun 2020 yılı sonunda yüzde 8,9,
2021 yılı sonunda ise yüzde 6,2 olarak gerçekleşeceği öngörülmüştü.
    İstanbul'da gerçekleştirilecek "Enflasyon Raporu" sunumu 28
Ekim Çarşamba günü saat 10.30'da başlayacak. Aynı gün, 22 Ekim  tarihli Para Politikası Kurulu(PPK) toplantı özetini yayınlayacak
(14.00).
    Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, Citigroup tarafından  organize edilen yatırımcı toplantısında yapacağı değerlendirme yakından takip edilecek. Citigroup'un toplantısı 27 Ekim'de  düzenleniyor.
    Haftanın ilk günü TCMB tarafından açıklanacak kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi izlenecek. Kapasite kullanımı en son yüzde 74,6 seviyesine kadar gelmişti. Reel kesim güven endeksi ise 105,3 puan seviyesinde bulunuyor.
    Aynı gün TÜİK sektörel güven endeksi verilerini yayımlayacak.
3 Veri için de açıklanma saati 10.00 olacak.
    TÜİK çarşamba günü ekonomik güven endeksini açıklayacak. Tüketici  ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti  ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksi geçen ay 88,5 puan olarak açıklanmıştı.
    Haftanın ve ayın son günü veri anlamında yoğun geçecek. TÜİK
3.çeyrek turizm geliri, hizmet üretici fiyat endeksi, dış ticaret rakamları (10.00), Kültür ve Turizm Bakanlığı yabancı ziyaretçi sayısı
(11.00), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) Eylül ayına ilişkin bankacılık sektörü aylık raporunu (14.00) açıklayacak.
    Borsa İstanbul'da yer alan şirket ve bankalardan gelen 3.çeyrek  mali tabloları izlenecek. Akbank, Ak Sigorta, ASELSAN, Bizim Toptan,
Ford Otomotiv, Garanti Bankası, TOFAŞ, Türk Traktör, Yapı Kredi, bu hafta açıklanması beklenen önemli mali tablolar olacak. Konsolide  olmayan finansal tabloların açıklaması için son gün 30 Ekim olarak  belirlenmişti.
    Hazine ayın son günü 3 aylık ihale programını açıklayacak. Önceki
3 aylık plana göre, Kasım'da 5 tahvil ihalesi ve 1 kira sertifikası ihracı programlanmıştı. Programda bir değişiklik olup olmadığı ayın  son günü belli olacak.
    Türkiye piyasaları 28 Ekim'de yarım gün, 29 Ekim'de tam gün tatil olacak.

    -ECB Kararı İzlenecek..

    Yurt dışında haftanın en önemli gündemi Avrupa Merkez Bankası(ECB) faiz kararı olacak. Türkiye piyasalarının tatil olduğu 29 Ekim'de  açıklanacak kararda, ECB'nin faizde değişikliğe gitmesi beklenmiyor
(15.45). ECB'nin 1,35 trilyon dolar büyüklüğündeki pandemi tahvil  alım programını (PEPP) Aralık ayında 500 milyar euro artıracağını  öngörülüyor. Kararın ardından Başkan Christine Lagarde, basın toplantısı  düzenleyecek (16.30).
    Aynı günün sabahı Japonya Merkez Bankası(Boj) faiz kararını  duyuracak. Bankanın -%0,10 seviyesinde olan faizi değiştireceği tahmin edilmiyor. Başkan Haruhiko Kuroda, kararın ardından basın toplantısı  düzenleyecek.
    Kanada Merkez Bankası(BoC) faiz kararı 28 Ekim Salı günü açıklanacak ve tahminler BoC'un da faizde bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde.
    Haftaya ayrıca, Kazakistan, Ermenistan, Gürcistan, Brezilya, Fiji,
Tacikistan, Azerbaycan, Malavi, Moldova ve Kolombiya merkez bankaları faiz kararı da gelecek.
    Avrupa'da yaz saati uygulaması sona erdi.
 
    -ABD'de Rekor Büyüme Bekleniyor..

    ABD'de 29 Ekim'de açıklanacak 3.çeyreğin ilk büyüme tahmininde rekor artış bekleniyor. Analistlerin büyüme tahmini yüzde 30'un üzerinde oluştu.
ABD ekonomisi 2.çeyrekte yüzde 31,4 küçülmüştü.
    ABD'de pazartesi yeni konut satışları, salı dayanıklı mal siparişleri,
S&P konut fiyat endeksi, Conferance Board tüketici güven endksi, çarşamba öncü ticaret, perşembe işsizlik başvuruları, bekleyen konut satışları ve cuma kişisel gelirler ve harcamalar, istihdam maliyet endeksi, Chicago
PMI ve Michigan tüketici güven endeksi verileri izlenecek.
    Haftanın diğer bir önemli gündemi Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi toplantısı olacak. Bugün başlayan toplantı 3 gün sürecek.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.