ANALİZ-Makro Strateji(Anatolia Capital)
26/10/2020 07:47:08

    Anatolia Capital Tarafından Hazırlanan Makro Strateji Analizi:
    "Türkiye’den açıklanacak veriler TL olumlu bile olsa kur  yükselebilir

    Jeopolitik gelişmeler her ne kadar Türkiye açısından olumlu  gelişiyor olsa da, bu gelişmelerin ikinci döngüsünde karşıt ülkeler
Türkiye hakkında bir takım provokasyon ve sabote edici girişimlerde  bulunma riski nedeniyle TL’nin değer kaybı devam eder. Geçen hafta  onca bilimsel çalışmanın ön gördüğü şekilde TCMB’nin faiz artırmak  yerine sabit tutmuş olması, bu kararın siyasi bir karar olduğuna  işaret ediyor. Siyasi gelişmeler bağlamında da TL’nin düşmeye deva  etmesi teması hakim olduğundan genel görünüm kurun yükselmeye devam  edeceği yönünde şekilleniyor. Öte yandan bugün Türkiye’den açıklanacak  kapasite kullanım oranı ve imalat sektörü güven endeksi  değerlendirildiğinde, mevcut gidişatın Türkiye ekonomisinin tam  randıman işlemeye çok yakın olduğuna işaret etmekte. Bu durum yapısal  anlamda çokça ithalat yapmayı gerektirdiğinden açıklanacak verilerin
TL olumlu gelmesi kuru düşürmez, aksine daha da yükseltebilir. Bu  noktada bugünkü destek-direnç seviyeleri dikkate alınarak geri  çekilmeleri bekleyip akışa metrajlı alım denemeleri yapmanın faydalı  olabileceğini düşünüyorum.
 
    Euro’nun düşüşü geniş zaman içinde kendisini gösterir

    Piyasalarda görülen ABD tahvillerindeki açığa satış  pozisyonlarının durulma eğiliminde olması spekülatörlerin sakin bir  şekilde ellerinden Euro’yu çıkartıp Dolar alıyor olmalarına rağmen  paritenin neden belirgin şekilde düşmediğini açıklamaktadır. Bu  durumda orta ve uzun vadeli risk priminin devrede olduğu düşünülecek  olduğundan ABD’nin “Mid-curve” ile Avrupa “Mid-Curve” arasındaki fark  da bu vaziyeti açıklıyor. Hal böyle olunca parite her ne kadar  gerileme sürecine devam edecek olsa bile bu uzunca bir zamana  yapılabilir. Aralıklarla paritede yükselişler olabilir ve bu da  beraberinde zaten düşük olan oynaklık oranlıya da teyit edildiği gibi  paritenin düşüşü çok zahmetli olur. Bugün Almanya’nın IFO  endeksleriyle ABD’nin yeni konut satışları verileri paritenin yönünü  bulmasında oldukça etkili olacak. Bu bağlamda verilerin hangi taraf  için olumlu-olumsuz olacağına bağlı olarak bir hareket olacak olsa da  düşüşler sonrası yükselişler, yükselişler sonrası düşüşlerin  görüleceğini ve piyasada çok büyük bir dalgalanmanın olmayabileceğini  düşünüyorum.

    Pamuk kısa ve orta vadede gücünü koruyor

    Yeni haftaya girerken pamuğun geçen hafta Salı gününe kadar  alınmaya devam ettiğini gösteren işaretler COT raporundan görülmekte.
COT endeksinin 10 seviyesini, üstelik hem pozisyon sayısındaki  yükseliş hem de işlem hacmindeki yükseliş pamukla ilgili orta vadeli  beklentilerin olumlu olduğunu göstermekte ancak elde tutma getirisinin  yükselmiş olması pamuk hasadının gerçekleştiği bir süreçte olması  pamuğun sadece orta değil aynı zamanda kısa vadede de yükselmek  istediğini gösteriyor. Her ne kadar teknik göstergeler şu aşamada  yükselişin çok fazla olduğuna ve her an satışların gelebileceğini  gösterse de ancak belirgin yükselişler halinde açığa satış yapılmalı  ve yapılırsa pozisyonlar çok kısa süreli tutulmalı.

    Petrol bu haftayı sessiz geçirebilir

    Tüm enerji kompleksinde görülen geçen haftaki düşüşün temelinde
Dolar’ın gerilememiş olması ve Kovid-19 süreciyle yavaşlamış  ekonomilerdeki toparlanmanın daha geç olacağı beklentisinin hakim  olması vardı. Bu aşamada petrol arzının OPEC tarafından  yükseltilmemesi isteği Putin’in görüşlerinden de anlaşıldığı için  petrolün 40 Dolar civarında kararsız davranmaya devam edeceğini  gösteriyor. Bugüne baktığımızda petrolün yatay bir seyir izlemesi  muhtemel. Önümüzdeki hafta ABD’de yapılacak seçimlere kadar bu  kararsızlığın devam edeceğini tahmin ediyorum. Bu nedenle 39-41 Dolar  bandı arasında bir sürecin beklediği düşünülebilir."

                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.