BASIN BÜLTENİ-TüRSAB: 17 Turizm STK'sı el ele vererek Hatay'da 'turizm ormanı' kuruyor
20/11/2020 18:11:57

    Hatay’da meydana gelen yangında yok olan orman alanları için  turizm sivil toplum kuruluşları (STK) el ele verdi. 17 turizm STK’sı  fidan bağışı kampanyasıyla Hatay’da Turizm Ormanı kuruyor.
    Türkiye’nin önde gelen turizm sivil toplum kuruluşlarıyla hayata  geçirilen “Turizm Ormanı” projesi kapsamında Orman Genel Müdürlüğü ile  bir protokol imzalandı.
    İmza törenine katılan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, burada  yaptığı konuşmada, projeye ortak olan herkese teşekkür etti.
Türkiye’nin dünyada ormanlarını en iyi koruyan ülkelerden birinin  olduğunu dile getiren Karacabey, “ İklim değişikliği ve kuraklığın en  önemli panzehiri ormandır. Bu bilinçle sizlerin ortaya koyduğu güzel  birliktelik çok önemli. Bu, yıllarca ülkemizin daha yaşanabilir olması  için çok önemli bir adım” diye konuştu.
    Ülkemizde çevre bilincinin oluşturulması, ağaç ve orman sevgisinin  geliştirilmesi noktasında vatandaşların, STK’ların, kurum ve  kuruluşların bu çalışmalara maddi ve manevi katkı vermesini çok  önemsediğini belirten Karacabey, şunları söyledi:
    “Bizler Millet olarak zor günlerde yardım ve dayanışma noktasında  çok çok iyiyiz. Bunu Hatay da çıkan orman yangınları sonrasında yanan  alanların yeniden ağaçlandırılması noktasında da görüyoruz. Ülkemizin  dört bir yanından fidan bağışı ve ayni fidan gönderme konusunda yarış  içine girildi. Bu anlamda siz turizm sektöründe faaliyet gösteren  kurum ve kuruluşların duyarlılığını da çok önemsiyoruz. Bu vesileyle
Hatay’daki yanan alanların ağaçlandırılmasına sağlayacağınız katkılar  için bir kez daha teşekkür ediyoruz.”
    Törende, 17 turizm STK’sı temsilcileri de konuşarak, projenin  önemini anlattı. Konuşmaların ardından imza törenine geçildi.

    Projeye destek olan turizm sivil toplum kuruluşları şu şekildedir:

    Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler
Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye
Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türkiye Turist Rehberleri Birliği
(TUREB), Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği
(TURYİD), Uluslararası SKAL Dernekleri Federasyonu (SKAL), Profesyonel
Otel Yöneticileri Derneği( POYD), Turizm Otel Yöneticileri Derneği
(TUROYD), Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi (THTC), Turizm
Akademisyenleri Derneği (TUADER), Tüm Aşçılar ve Pastacılar
Federasyonu (TAŞPAKON), Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED),
Turizmciler Derneği (TURDER),  I-MICE, İstanbul Doğa Sporları Kulübü  ve Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED).    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.