FİNANS

BASIN BÜLTENİ-Goodyear, lastik tercihi ve kullanım şekilleri konusunda öneride bulundu
08/04/2021 18:12:55

   Lastiklerinizi doğru şekilde kullanarak, ömrünü uzatabilir ve  önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz. Goodyear'ın önerileriyle  lastiklerinizi daha uzun süre kullanabilir, bir yandan bütçenizi  korurken bir yandan da daha az doğal kaynak kullanıp daha az atık  üreterek çevreye katkıda bulunabilirsiniz.  İşte size Goodyear’dan  birkaç maddede bütçenizi korurken çevreye katkıda bulunmanızı  sağlayacak öneriler.

    Lastik basıncını kontrol edin

    Yapabileceğiniz en kolay kontrollerden biri, lastik basıncını  düzenli takip etmektir. Lastiklerin basıncı zaman içinde azalır ve  doğru hava basıncına sahip olmayan lastikler kullanmak, lastik  hasarına yol açabilir. Artık birçok araçta elektronik lastik izleme
(TPMS) sistemleri olsa da lastik basıncı, bir basınç ölçer ile manuel  olarak kontrol edilmelidir. Basınç değerleri genellikle araç kullanım  kitapçığında bulunur. Lastik basınçları, ayda en az bir kez kontrol  edilmelidir.  Tam yüklü olarak yapılacak yolculuklardan önce de  kontrol ihmal edilmemelidir. Azami yük ve hız değerleri, lastiklerin  yanak kısmında kabartmalı olarak yer alır.

    Lastik dişlerini kontrol edin

    Benzer bir zaman aralığında lastik dişlerini de görsel olarak  kontrol edin. Gözle görülür aşınma belirtileri ve herhangi bir  sıkışmış nesne olup olmadığını kontrol etmek için dişlerin arasında,  lastiğin ortasında veya dış kenarlarında bulunan kanalları inceleyin.

    Lastik rotasyonu uygulayın

    Lastiklerinizi daha uzun süre kullanmanızı sağlayacak diğer bir  önlem de lastiklerinizi rotasyona sokmaktır. Ön lastikler, genellikle  arka lastiklerden farklı yıpranır, ancak bunları birbiriyle  değiştirerek- ön lastikler arkaya, arka lastikler öne takılarak-  lastik ömrü uzatılabilir. Rotasyon süreleri değişse de aracı sıklıkla  yüksek hızda kullanıyorsanız veya uzun ya da tam yükte seyahat  ediyorsanız, rotasyonların daha düzenli yapılması önerilir. Diş  aşınmalarının eşit olmaması da rotasyon uygulanması gerektiğini  gösterir.

    Rot balans ayarı yapın

    Lastiklerin dengeli aşınmaması, daha ciddi bir rot balans  sorununun göstergesi olabilir. Doğru rot balans ayarı, lastikleri daha  uzun süre kullanabilmenizi sağlar. Aracınız sağa veya sola çekiyorsa  ya da aracınız düz ilerlerken direksiyonunuz ortalanmıyor veya  titriyorsa, lastiklerinizi kontrol etmeniz gerekir. Lastiklerin  dengeli aşınmaması sorunu düzeltilmezse, lastiklerin etkinliğini  tehlikeye atar.

    Mevsime uygun lastik kullanın

    Lastiklerinizin daha uzun süre iyi durumda kalmasını istiyorsanız,  bulunduğunuz mevsime uygun lastik kullanın. 7°C’nin altı sıcaklıklarda  kış lastiği kullanılması yararlı olacaktır. Kış lastikleri, kimyasal  yapısı sayesinde düşük sıcaklıklarda daha iyi yol tutuş ve çekiş  sağlayarak aracın güvenliğini artırır. Buna karşılık, kış lastikleri  sıcak yüzeylerde kullanıldığında daha hızlı aşınacağından, sıcaklıklar  yükseldiğinde yaz lastiklerine geçin.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey