FİNANS

BASIN BÜLTENİ-Emlakjet yazlıklara olan talepteki verilerini paylaştı: Yazlık almayı düşünenlerin oranı %33
11/06/2021 18:14:11

Emlak danışmanlığı sektörüne yeni bir soluk getiren Emlakjet, 400 bine  ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir veri tabanında  gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı Mayıs 2021 emlak  verilerini yayınladı. Emlakjet verilerine göre, Antalya yazlık  aramalarında gözde iller arasında. Yazlık aramaları ise, Mayıs ayında  havaların ısınmasıyla Nisan'a göre %64 arttı.

Ayda 40 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 7,5 milyon ziyaretçisi ile  emlak seri ilan sektörünün öncü platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan  satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir veri tabanında  gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı Mayıs 2021 emlak  verilerini yayınladı.

Emlakjet'in her ay farklı bir konuyu özel olarak araştırdığı verilere  göre, Mart ve Nisan aylarında Antalya'da konut aramaları korona  vakalarının artmasına rağmen azalma göstermedi, 17 günlük kapanmanın  yaşandığı Mayıs ayında yalnızca %1 azaldı. Mart ayında korona risk  haritasında turuncudan kırmızıya dönen Muğla'da da hem Nisan hem Mayıs  aylarında konut aramaları artmaya devam etti. Emlakjet'in yaptığı  araştırmaya göre kullanıcılarının %23'ünün yazlık evi bulunuyor.
Yazlık evi bulunanların da %46'sı kışın da bu evde yaşıyor. Yazlığı  olmayıp önümüzdeki yıl almayı düşünenlerin oranı %33. Yazlıktayken  uzaktan çalışanların oranı %60. En çok konut aranan 5 il içerisinde,  yıldan yıla %37 ortalama fiyat artışı ile Antalya lider.

17 Günlük Tam Kapanma Sonrası Konut Aramaları Artış Gösterdi

Öte yandan, Mayıs ayında Türkiye genelinde uygulanan 17 günlük kapanma  konut aramalarıyla ilgili planların ay sonuna ertelenmesine yol açtı.
Kapanmanın açıklanmasıyla birlikte konut satışlarından 100.000'in  altını gören gayrimenkul piyasası, Mayıs ayındaki kapanmanın ardından  belirgin bir canlılık yaşadı. Emlakjet verilerine göre kapanmadan  sonraki 14 günde, kapanma dönemindeki 17 günlük döneme kıyasla konut  aramaları günlük olarak ortalama %67 arttı. Nisan ayı ile  karşılaştırıldığında, 17 günlük kapanmaya rağmen Mayıs ayında konut  aramaları yalnızca %2 oranında düştü.

Mayıs ayında kiralık konut arayanların oranı %37, satılık konut  arayanların oranı %63 oldu. Mayıs ayında da kiralık konutlara ilgi  artarak devam ederken kiralık aramalar Nisan'a göre sayıca %4 arttı.
En çok konut araması yapılan ilk beş il arasında en yüksek fiyat  artışı Antalya'da görüldü. Türkiye'deki tüm konut aramalarının  yaklaşık çeyreğini oluşturan İstanbul'da aylık %3 fiyat artışı dikkat  çekti. Ankara'da ve Bursa'da aydan aya belirgin bir fiyat artışı  görülmezken, yaz mevsimiyle taleplerin arttığı İzmir'de %2 aylık fiyat  artışı saptandı. Mayıs ayında en çok konut araması yapılan ilçe
Konya'nın Selçuklu ilçesi oldu. Gaziantep Şahinbey Mayıs ayında da ilk
5'te 2.sırada yer alırken, Kuşadası da yaz mevsiminin gelmesiyle konut  aramalarında ön plana çıkan ilçeler arasında yer aldı ve 3.sırada  görüldü. Listenin 4. ve 5.sırasında İstanbul'dan Beylikdüzü ve Pendik  yer aldı. Beylikdüzü'nde aylık fiyat artışı %2'yle devam etti.
Kuşadası'nda aylık %2, yıllıksa %70 üzerinde fiyat artışı görüldü.

Mayıs ayı verilerini değerlendiren Emlakjet CEO'su Tolga İdikat,
"Mayıs ayındaki 17 günlük kapanma kararı gayrimenkul sektörünü  yakından etkiledi. Ofisler telefonla talep toplamaya devam etti, tapu  daireleri açıktı. Fakat ev göstermeler gerçekleşemediği için ilk 17  gün konut aramalarında durgunluk yaşandı. Kapanmanın ardından konut  talepleri biriken kullanıcılar harekete geçti böylece Mayıs ayının son  gününde konut aramalarında ortalama günlük %67 artış gözlemledik.
Mayıs ayında geçtiğimiz aya göre arama hacmi yalnızca %2 düştü. Arama  hacminin yüksek olmasının konut satışlarına da yansıyacağını  öngörüyoruz." dedi.

Uzaktan çalışma imkânı yazlık bölgelere ilgiyi artırıyor

Antalya Kepez'de konut ve arsa üzerine portföy yönetimi yapan Emlakjet
Prestige üyesi, ATO Yatırım Yöneticisi Osman Akgül'ün yaptığı  değerlendirmede ise, "Son bir yılda pandeminin etkisiyle Antalya, kent  sakinleri dışında İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerden de ilgi  görmeye başladı. Uzaktan çalışma imkanıyla kimi çalışanlar yazlık  bölgelere taşınıyor. Son dönemde yazlık olarak da tercih edilen  villalara da talep yoğun. Geçtiğimiz yıl villa portföyleri hızlı işlem  gördü, havaların ısınmasıyla birlikte bölgede artan yazlık talebine  yetecek kadar konut bulunamayabiliyor. Mayıs ayında önceki aya göre
%64 artan yazlık aramalarının önümüzdeki yaz aylarında daha ivmeli  artacağını düşünüyoruz." denildi.

Pandemi etkisiyle yazlık aramaları son dönemde artış gösterdi

Emlakjet verileri doğrultusunda gayrimenkul piyasasını değerlendiren
Antalya Emlakçılar Odası Başkanı Şeref Sağlam "Yazlık aramalarının  pandemi etkisiyle son dönemde artış sağladığı bir gerçek. Özellikle  büyük şehir sakinleri tarafından gözde tatil beldeleri arasında
Antalya gözde tatil beldeleriyle en gözde iller arasında. Emlakjet'in  verilerine göre korona vakalarının artmaya devam ettiği mart ve nisan  aylarında Antalya'da konut aramaları artmaya devam etti. 17 günlük  kapanmanın yaşandığı mayıs ayında yalnızca %1 azaldı. Yazlıklara olan  arama talebi ise geçen aya göre Türkiye genelinde %64 arttı. Öte  yandan yazlıklara talebin arttığından bahsetmek, yazlık konut arayan  her kullanıcının hayalindeki evi bulabildiği anlamına gelmiyor.
Geçtiğimiz yıl uygulanan faiz teşviği ardından satılık fiyatları da  büyük oranda arttı. Bu durum Antalya bölgesinde de yıllık fiyatın  ortalamada %37 artmasına sebep oldu. Dolayısıyla yeni konut almaya  bütçesi yetmeyip kiralıklara yönlenen kullanıcı sayısı da çok yüksek."  dedi.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey