FİNANS

ANALİZ-Kıymetli Metaller(Troy Kıymetli Maden Ticareti)
18/06/2021 10:41:49

Troy Kıymetli Maden Ticareti Tarafından Hazırlanan Kıymetli
Madenler Raporu:

"ALTINDA SATIŞ DALGASI DEVAM EDİYOR

FED toplantısı sonrası altın sert kayıplar yaşamaya devam ettiği bir  seansı daha geride bıraktı. Pandeminin ekililerinin azalmasıyla  birlikte FED'in genişlemeci politikalara son verecek olması piyasalara  sert satış getirirken altın da payına düşeni aldı. 1812 dolar/ons  seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans boyu satıcılı bir seyir  izledi. Dolar Endeksinin 92 seviyesinin üzerine çıktığı günde altının  güçlü kalması da kolay olmadı. Altın 1767 dolar/ons seviyesine kadar  geri çekilerek son 6 haftanın en düşük seviyesini kaydetti. Seans  sonunda toparlanma gayesinde hareket eden sarı maden, 1773  dolar/onstan kapanış yaparak önceki güne kıyasla yüzde 2,1 kaybı  hanesine yazmış oldu.

Gümüş ise altına kıyasla oldukça sert satış yaşadığı bir günü geride  bıraktı. 26,98 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan beyaz maden, 1  dolarlık değer kaybı yaşadığı günde 25,91 dolar/onstan kapanış yaptı.
Gümüş yüzde 4'e yakın değer kaybettiği günde, şubattan bu yana  yaşadığı en sert düşüşü yaşamış oldu.

Platin de diğer kıymetlilerden ayrışamayarak sert satış yaşadığı bir  günü geride bıraktı. 1123 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı  maden, 1066 dolar/ons seviyesinden seansı kapattı ve yüzde 5 değer  kaybı yaşadı.

Paladyum dünkü seansta yüzde 11 değer kaybederek, pandeminin  başlangıcından bu yana kaybettiği en sert düşüşü yaşadı. 2803  dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 2496 dolar/ons  seviyesin seansı tamamladı ve seansın en çok değer kaybeden kıymetli  madeni oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası'nda dünkü seansta işlemleri  dünya fiyatlarının yakın gerçekleşirken, hacim açısından oldukça düşük  sayılacak bir gün geride kaldı. Toplamda 590 kg altın, 2.987 kg gümüş  işlemiyle seans tamamlandı."

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey