FİNANS

BASIN BÜLTENİ-İZODER/Eruslu: Binalarda yangın yalıtımı ile önlem almamız hayati önem taşıyor
24/09/2021 13:15:56

Isı, su, ses ve yangın yalıtımı konusunda kamuoyu ve sektörü  bilinçlendirmeyi amaçlayan İZODER, ‘Yangından Korunma Haftası’  kapsamında açıklama yaptı. Binalarda yangın yalıtımının güvenlik için  vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan İZODER Başkanı Emrullah
Eruslu, “Yaşadığımız yapılarda yangından korunmak ve oluşan  yangınlarda güvenli bir şekilde yapıyı terk edebilmek için yangın  yalıtımı ile önlem almamız hayati önem taşıyor. Bina tasarım ve yapım  süreçlerinin en önemli güvenlik bölümlerinden biri olan yangın  yalıtımı uygulamalarının, günümüzde yeni bina ve renovasyon  çalışmalarının bir parçası olması gerekiyor” dedi.

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, ‘25 Eylül-1 Ekim
Yangından Korunma Haftası’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, şunları  söyledi: “Yangınlarda açığa çıkan ısı ve dumanın binadaki yayılımının  sınırlandırılmasını ve binanın en hızlı ve güvenli şekilde terk  edilmesini yangın yalıtımı uygulamaları sağlıyor. Dolayısıyla yangın  yalıtımını, tüm bina tasarım ve uygulamalarının vazgeçilmez bir  bileşeni olarak görmeliyiz.

Yaşadığımız yapılarda yangın ihtimali düşük değil

Ülkemizde her yıl çok sayıda yangın vakası meydana geliyor. Bu durum  can kayıpları ve yaralanmaların yanı sıra maddi kayıplara da neden  oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın
2021 yılı Ağustos ayı sonu itibarıyla İstanbul’da toplam 11 bin 713  yangına müdahale edildiğini gösteren istatistikleri de, karşı karşıya  olduğumuz yangın tehlikesini ortaya koyuyor. Yanıcı olan eşyalarımızın  ve oksijenin hayatın vazgeçilmez birer parçası olduğu ve yanıcı  maddeleri tutuşturabilecek teknolojik cihazların çevremizi sardığı da  göz önüne alındığında bu istatistikler, aslında yaşadığımız mekanlarda  yangın çıkma ihtimalinin sanıldığı gibi düşük olmadığını gösteriyor.

Yangın yalıtımının yaygınlaştırılması, yangınlarda açığa çıkan ısı ve  dumanın yayılımını sınırlandırarak can ve mal kayıplarını önemli  ölçüde azaltacaktır. Yangının zararlı etkilerinin sınırlandırılması ve  güvenli kaçış bölgelerinin oluşturulması amacı ile oluşturulan  bölümlerin duvar, tavan ve döşemelerine, duvar veya döşemelerde  tesisat geçişlerinin olduğu bölgelere, havalandırma sistemlerine ve  yapısal olarak tüm gerekli noktalara yangın yalıtımı yapılmalıdır.

Yangın yalıtımıyla yapı elemanlarının belirli süreler yangına  dayanıklı olması sağlanır, bu sürelerde yangının ve zararlı  etkilerinin bir başka mekana yayılması engellenir. Böylelikle yangın  yalıtımı ile bina içerisindeki kişilerin yangın mahallinin emniyetli  bir şekilde tahliye edilmesine, can ve mal kayıplarının en aza  indirilmesine olanak sağlanır. Yangın güvenli yapı tasarımında   yapısal olarak alınması gereken yangın yalıtım önlemleri ile yangın  söndürme, algılama, uyarı gibi yangın anında devreye giren aktif  önlemler birlikte düşünülmeli ve uygulanmalıdır.

Giydirme cephe uygulamalarında hiçbir malzeme yanmamalı

Son yıllarda rezidans, hastane ve otel gibi binaların dış cephelerinde  meydana gelen dış cephe yangınları birçok kez gündeme geldi ve dış  cephe çözümleri özelinde binalarda alınması gereken yangın güvenliği  tedbirlerinin önemini ortaya çıkardı. Bu yangınlardaki dış  cephelerinde giydirme cephe uygulamalarının tercih edildiğini  görüyoruz. Ticari binalarda sıklıkla tercih edien ve genellikle binaya  estetik görüntü veren giydirme cephe detaylarında  dış cephe  kaplamaları, dış duvar ile arasında havalandırma boşluğu kalacak  şekilde cepheye yerleştiriliyor. Yangın güvenliği açısından bakacak  olursak, bu havalandırma boşluğunun, yangınlarda baca etkisi yaparak  alevlerin cephede hızlıca yayılmasına neden oluyor. Ülkemizdeki  mevzuatta, bu tür havalandırmalı giydirme cephe detaylarında yalıtım  malzemeleri de dahil olmak üzere hiçbir malzemenin yanmaması gerektiği  belirtiliyor. Buna karşılık bu yangınlarda  dış cephe kaplamalarının,  yalıtım malzemelerinin veya her ikisinin de hatalı seçilebildiğini  görüyoruz. Yangın güvenliği önlemlerinin estetik kaygılar ile  aksatıldığı giydirme cephe uygulamalarında kötü sonuçlar ile  karşılaşmamak adına doğru malzeme seçimi üzerindeki denetimler  artırılmalı.”


    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 

Kredi Hesaplama