FİNANS

GE Havacılık, sektörün 2050 yılında net sıfır karbon hedefine ulaşması için tam destek veriyor
20/10/2021 10:36:10

GE Havacılık'ın da aralarında bulunduğu Air Transport Action Group
(ATAG) üyeleri, uzun vadeli bir iklim hedefi olarak 2050 yılına kadar  net sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedefini benimsedi. Üyeler bu  adımla Paris Anlaşması'nın 1,5ºC hedefini desteklemek üzere havacılık  sektörünün karbon emisyonunu azaltma taahhüdünü bir kez daha onaylamış  oldu. Bu adım, 2009 yılında belirlenen sektör hedefinin bir devamı  niteliğinde sayılıyor.

Uzun vadeli net sıfır karbon hedefine ulaşmak için, sektörün bir araya  gelip emisyonları azaltacak devrim niteliğindeki teknolojileri devreye  alması, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ve hidrojen gibi  alternatif yakıtların daha fazla kullanımını desteklemesi gerekiyor.

GE Havacılık Başkanı ve CEO'su John S. Slattery, konu hakkında şu  yorumda bulundu: "GE Havacılık, uçuşların çevresel etkisini azaltmak  amacıyla açık fan, hibrit elektrik ve yeni motor çekirdeği tasarımları  gibi büyük teknolojik çözümler geliştiriyor. 2050 yılına kadar net  sıfır karbon emisyonu taahhüdünü gerçekleştirmek için havacılık  sektörüyle güçlerimizi daha geniş çapta birleştirerek, bu sonuçlara  bir şirketin tek başına yapabileceğinden daha hızlı ulaşabiliriz."

GE Havacılık, bu zor görevi yerine getirmek için uçak tahrik  sistemlerinde emisyonu azaltan teknolojilere ivme kazandıracak çeşitli  motor teknolojisi test araçları üzerinde çalışıyor. Safran iş  birliğiyle yürütülen CFM RISE* (Sürdürülebilir Motorlar için Devrim
Niteliğinde İnovasyon) Programı ve NASA ile yürütülen Elektrik Hareket
Aktarma Hattı Uçuş Testi projeleri bu çalışmalara iki önemli örneği  teşkil ediyor. Bunlara ek olarak, 2007'den bu yana SAF ile ilgili  değerlendirme ve yetkinlik çalışmalarında aktif olarak rol alan GE,
SAF türündeki yakıtların havacılıkta yaygın olarak kullanılmasını  sağlamak için SAF üreticileriyle, bu alanda yasal düzenleme yapan  mercilerle ve operatörlerle yakın çalışmalar sürdürüyor.

ATAG bildirisinde sektör, kısa uçuşlar için elektrik ve hidrojen  kullanımına geçiş olasılığı, operasyon ve altyapı iyileştirmeleri ve
SAF'a geçiş gibi yeni teknolojilerin bir araya gelmesiyle karbon  emisyonunda önemli düşüşler sağlanacağını dile getiriyor. Diğer  emisyonlar içinse karbon giderme tedbirlerinden faydalanılabilir.

ATAG İcra Kurulu Başkan Vekili Haldane Dodd konuyla ilgili şu  açıklamalarda bulundu: "Ekonomideki tüm sektörlerin zorlu iklim eylem  faaliyetlerini sürdürme ihtiyacına paralel olarak, havacılık bu  konudaki çalışmalarını güçlendirdi. Tarihinin en büyük krizlerinden  birini yaşamasına rağmen, havacılık sektörü için bu yeni anlaşma,  iklim odaklı eylemlerin ne kadar öncelikli olduğunu gösteriyor. 2050  yılına kadar net sıfır karbon hedefine ulaşmak hepimizi zorlayacak  olsa da hükümetlerin doğru desteği sağlamasıyla ve başta enerji  sektörü olmak üzere değer zincirinde doğru çabaların sarf edilmesiyle,  bu hedefe ulaşmanın mümkün olduğu görülüyor."

GE, satılan ürünlerin kullanımından kaynaklanan Kapsam 3 emisyonları  da dahil olmak üzere 2050 yılı itibarıyla, net sıfır emisyon  şirketlerinden biri olma niyetini kısa zaman önce duyurdu. GE daha  önce de 2030 yılına kadar kendi tesislerinde ve operasyonlarında
Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonları dahil karbon nötr olma taahhüdünde  bulunmuştu.

GE'nin teknoloji yatırımları

GE Havacılık, şirketin ve sektörün iklim hedeflerine ulaşmasına  yardımcı olacak bazı teknoloji yatırımları yaptığını duyurdu.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile yeni bir ortaklığa  başlayan GE Havacılık, megawatt sınıfında entegre bir hibrit  elektrikli hareket aktarma hattını olgun düzeye getirmek amacıyla yeni  bir program başlattığını 1 Ekim tarihinde duyurdu. Bu program,
2020'lerin ortasında yapılacak kara ve hava testleriyle hibrit bir  elektrikli tahrik sisteminin tek koridorlu bir uçakta kullanılmaya  hazır olduğunu göstermeyi hedefliyor.

Buna ek olarak, ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), GE Havacılık'ın
2010 yılından beri üçüncü kez Sürekli Daha Düşük Enerji, Emisyon ve
Gürültü (CLEEN) ödülüne layık görüldüğünü Eylül 2021'de duyurdu. Fon,
GE'nin açık fan, elektrifikasyon, akustik ve diğer teknolojileri  geliştirmesini ve SAF gibi alternatif jet yakıtlarının araştırılmasına  destek sağlıyor.

GE Havacılık ve Safran, Haziran 2021'de günümüzün en verimli  motorlarına kıyasla en az yüzde 20 daha düşük yakıt tüketimi ve CO2  emisyonuna ulaşmayı hedefleyen CFM RISE Programı'nı başlattı.

GE'nin İtalya'daki kuruluşu Avio Aero, Avrupa'nın Clean Sky araştırma  programını destekleyerek açık fanlı motor mimarilerinin geliştirme ve  test aşamalarına katkıda bulundu.

*RISE, GE ve Safran Aircraft Engines şirketlerinin yarı yarıya ortak  oldukları CFM International anonim şirketinin tescilli ticari  markasıdır.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 

Kredi Hesaplama