FİNANS

ANALİZ-Enflasyon Tehdidi ve Altın Fiyatları(Yatirimim.com)
17/01/2022 12:03:44

Enflasyon tehdidini yatırımcılar daha yüksek altın fiyatları için bir fırsat olarak görüyor

Yeni yılın başından bu yana altın ons başına 1800 $ seviyesinin üzerinde kalarak yakın dönemli piyasa duyarlılığını belirgin bir boğa piyasasına çevirmiş durumda.

Bazı analistlere göre altın sadece yenilenmiş bir teknik boğa momentumu yaşamıyor buna ek olarak ekonomik verilerin altını çizdiği üzere yükselen enflasyon, zayıflamış tüketim ve yükselen jeopolitik belirsizlik değerli metal için temel bir destek ve dayanak da oluşturuyor.

Bunun aksi yönünde görüş belirten analistler Federal Rezerv’in agresif yaklaşımıyla faiz artırımına gidecek olmasının ABD dolar endeksini güçlendireceğini ve altın için ters bir rüzgar oluşturabileceğini belirtiyorlar.

Yakın zamanda Wall Street analistlerinin katılımıyla gerçekleştirilen anketler yakın dönemde altın fiyatlarının %58 oranında artacağını belirtirken sadece %19 oranında analist altın için bir ayı piyasası oluşacağını belirtiyor ve de geriye kalan %23 oranındaki görüş ise fiyatları nötr olarak değişmeden kalacağını savunuyor.

Altının ağırlıklı olarak boğa piyasasında olmasının değerlendirilmesi altının son aylarda tahvil getirilerinin beklenenin üzerinde değer kazanmasına rağmen ons başına 1800 $ seviyesinin üzerinde ısrarla kalmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

2022 yılı için altının en büyük destekleyicisi büyümeye devam eden enflasyon olacak. Enflasyonun inatçı bir şekilde yüksek seviyede kalması ve hatta yükselme eğilimini koruyor olması emtia fiyatlarını da yükseltiyor.

Ayağını sağlam bir şekilde bulunduğu yere basan altın için yukarı yönde bir momentum göstermesinin tam zamanı. Şu ana kadar piyasalarda açıklanan tüm şahin yaklaşımlar fiyatlanmış durumda. Bu fiyatlamanın yapılmış olması piyasaları biraz dengeli kılıyor.
Piyasalarda var olan belirsizlik ve küresel ölçekte gerçekleşen jeopolitik riskler altının fiyatını ons başına 1830 $ seviyesinin üzerine atabilir.

Federal Rezerv’in açmazı büyümeye devam eden bir ekonominin kontrol edilemeyen bir enflasyon yaratması ile ciddi anlamda para politikası sıkılaştırılmış bir ekonominin resesyona girebilecek ekonomiye zarar verebilecek olması. Federal Rezerv bu iki durum arasında sıkışıp kalmış durumda.

Kriptoparaların oldukça inişli çıkışlı doğaları gereği enflasyon karşısında bir koruma kalkanı yaratamadığı görüldü. 
Biden yönetimine güvenin oldukça azaldığı bir aralıkta özellikle Rusya’nın Ukrayna’dan bir parça koparmasından endişe ediliyor.

Altın metali şu an için küresel ölçekte büyüyen jeopolitik belirsizliği izliyor. Ve altın fiyatı bir şeylerin olmasını bekliyor. Piyasaların da gözü küresel politik durumları izliyor. Altın Rusya’nın hamlelerini gözlüyor.


Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kredi Hesaplama