FİNANS

İngiltere'de perakendecilerin Ocak ayı satış rakamları hayal kırıklığı yarattı
27/01/2022 15:05:40

İngiltere'de perakendeciler Ocak ayında 2021 yılının aynı döneminden daha iyi satış rakamları açıklasalar da beklentileri karşılayamadılar. 

Britanya Sanayi Konfederasyonu (CBI) verilerine göre Ocak ayında satışlarını 2021'in aynı dönemine göre artırdığını rapor eden perakendeciler ile satışlarda düşüş bildirenlerin farkı +28 oldu. Aralık ayında bu fark +8 seviyesindeydi.

Ancak Ocak ayında perakendevilerin neredepyse üçte biri satışlarının yılın bu zamanına göre zayıf kaldığını savundu. Satışlarının yılın bu zamanına göre güçlü olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 10'un altında kaldı.

CBI baş ekonomisti Ben Jones, "Omicron varyantının yayılması ve tüketicilerin daha ihtiyatlı davrandıkları dikkate alındığında perakende satışları Ocak'ta mevsim normellerinin altına düşmesi sürpriz değil" dedi.

Ancak İngiltere ekonomisi için bugün açıklanan bir başka veri 2022 yılına daha iyi bir başlangıç yapıldığına işaret etti.

BOE'nin CHAPS interbank ödeme sistemi verilerine göre, kredi kartı ve banka kartı ile alışveriş 20 Ocak haftasında Şubat 2020 sevilesinin yüzde 87'sine çıktı. 


Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey

Kredi Hesaplama