FİNANS

İç piyasa ve pariteler

EUR/USD paritesinde düşüş trendinin değişebilmesi için paritenin haftalık grafikteki 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3650 üzerinde günlük kapanış yapması beklenilmektedir.

İç piyasa ve pariteler

EUR/USD ANALİZ
Atina Hükümeti ve Avrupa Komisyonu-Avrupa Merkez Bankası-Uluslararası Para Fonu IMF'den oluşan uluslararası kreditörler arasındaki Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketini garantilemesi için gereken şartlar konusunda orta nokta hâlâ bulunamadı. Koalisyondaki diğer 3 siyasi partinin desteğini arkasına almış olan Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos, görüşmeleri bir kez daha erteledi. Dün gece toplanması beklenen Papademos, görüşmeleri bugün yapacak. Papademos dün gece 130milyar Euro değerindeki ikinci kurtarma paketinin şartlarına ilişkin Troyka Heyeti olarak bilinen uluslararası kreditörler ile görüştü.

Ekonomisini iflas etmemek için finansman bulma konusunda sıkıntı çeken Yunanistan'ın görüşmelerde bir kez daha ertelemesi, yalnızca kurtarma paketinin alınmasını geciktirmekle kalmıyor aynı zamanda Euro Bölgesi'ndeki krizin yayılma riskini de artırıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel önceki gün bir kez daha Yunanistan'ın 20 Mart'taki 14.5 milyar Euro’luk tahvil itfasını hatırlatarak, "zamanın daraldığı" uyarısında bulundu.

EUR/USD paritesi Yunanistan’ın yardım paketi ile ilgili olumlu beklentilerle fiyatlanırken Bernanke’nin yapmış olduğu konuşmasında 2014 yılına kadar faiz oranlarında değişikliğe gidilmeyecek tarzında yaptığı basın toplantısı sonrası 1,31 seviyelerinden başlayan yükselişlerle 1,3270 seviyesine kadar yükselişe geçen EUR/USD paritesi temel faktörlerin etkisiyle düzeltme yükselişlerine devam edebilir. Peki bu yükselişler daha nereye kadar gider sorusuna ise şuanda 1,3270 seviyesine yakın olan EUR/US paritesi için maksimum çıkışların günlük grafikteki 200 günlük hareketli ortalama olan 1,3500 seviyesi olarak belirlenmiştir. Şuanda paritenin aşırı alım bölgesinde olması teknik olarak yaşanılan bu yükselişlerin tepki satışları gelebilme ihtimalini doğrulamaktadır.

Eğer parite yaşanılan yükselişlerin tepki satışlarının gerçekleştirmek isterse yaşanılacak düşüşlerde hedef olarak 1,2858 seviyesi belirlenmiştir. 2012 yılının ilk ayından itibaren temel faktörlerin piyasaya etki ettiği ve bu nedenle de teknik beklentilerimizin vadesinin biraz uzadığı gözlemlenmektedir.
Paritedeki çıkışların aslında sadece düzeltme yükselişlerinin bir etkisi olduğunu, uzun vadeli hala daha düşüş trendi içerisinde devam ettiğimizi söyleyebiliriz.

EUR/USD paritesinde düşüş trendinin değişebilmesi için paritenin haftalık grafikteki 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3650 üzerinde günlük kapanış yapması beklenilmektedir. Bu durumun gerçekleşmemesi halinde her zaman düşüş trendinin devamlılığı söz konusudur. Temel faktörlerin özellikle son 3 haftalık periyotta piyasaları ciddi bir biçimde etkilediğini söyleyebiliriz. Özellikle Yunanistan üzerinde yapılan spekülasyonlar Euro’nun diğer para birimlerine karşı değer kazanmasına neden oldu. Ancak Yunanistan’ın yardım paketi ile ilgili anlaşmanın daha çözümünün sunulmaması ve üstelik toplantı zamanlarının ertelenmesi sanki zaman kazanılmak istercesine yapılan bir hareket gibi gözlemlenmektedir. Bu da3 nisan’da yapılacak olan seçim öncesi karşı tarafa pozitif gözükme düşüncesinden kaynaklanabilir. Ancak şu bir gerçek ki anlaşmanın sağlanamaması Yunanistan için ciddi bir biçimde sorun yaşatacağı gibi Avrupa birliği de bu sorunlardan nasibini alacaktır.

Pivot 1,3205
Destek 1,3165-1,3095-1, 3025
Direnç 1,3290-1,3325-1,3350

GBP/USD ANALİZ
Ocak ayında yüzde 8.3 ile son 3 yılın en düşük seviyesinin altına gerileyen işsizlik oranını değerlendiren ABD Merkez Bankası Başkanı Ben S. Bernanke, "yüzde 8.3" oranının ABD'ni işgücü piyasasındaki zayıflığı gerektiği ölçüde yansıtamadığını savundu. Washington'daki Senato Bütçe Komisyonu'na yaptığı konuşmasında "Yalnızca aktif bir şekilde iş arayan kişilerin sayısını yansıtan işsizlik oranına bakmamak çok önemli" ifadelerini kullanan Bernanke, iş bulacaklarını düşünmedikleri ya da yarı-zamanlı işlerde çalıştıkları için birçok kişinin işgücünde görülmediğine dikkat çekti. 3 Şubat tarihli rapora göre ABD'de işsizlik oranı Ocak ayında yüzde 8.3'e geriledi. Bernanke'nin açıklamaları, "işgücü piyasasının normale dönmekten hâlâ çok uzak" olduğunu savunduğu 2 Şubat'taki Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu'na yaptığı konuşmasındaki görüşlerinin değişmediğini de gösteriyor.

EUR/USD paritesi yükselir de GBP/USD paritesi yerinde kalır mı? Ortak para birimi olarak Dolar’a göre aynı korelasyonda hareket eden pariteler dış piyasalardan gelen haberler neticesinde ve Dolar Endeksinde yaşanan sert düşüşlerle çıkış gerçekleştirdiler. 1,58 seviyelerinden başlattığı yükseliş hareketini 1,5915 ile devam ettiren GBP/USD paritesi için EUR/USD paritesinde söylediğimiz aşırı alım bölgesinde olmasından kaynaklı düzeltme satışları gerçekleşebilir. Ayrıca parite için haftalık grafikteki kanalın üst noktası olan 1,6045 direncinin kuvvetli olması paritedeki satış baskısının artmasına neden olabilir. 1,6045 seviyesi altında 1,5600 seviyelerine kadar düzeltme satışları devam edebilir. Temel faktörlerin etkisiyle yükselişe geçen GBP/USD paritesi eğer 1,6045 direncini geçebilirse daha net yükselişler gözlemlenebilir. Bu yüzden de bu direnç seviyesi paritenin orta vadeli hareket beklentisi için önemlidir.

Pivot:1,5860
Destek 1,5880-1,5830-1,5785
Direnç 1,5940-1,5980-1,6045

USD/JPY ANALİZ
Japonya'nın cari fazlası Ocak ayında yıllık bazda yüzde 74.7 düşüşle 303.5 milyar yene (8.95 milyar dolar) geriledi. Güçlü yen, artan enerji ithalatı ve azalan küresel talep, Japonya'nın cari dengesini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini, Japonya'nın cari açığının yüzde 71 düşüş kaydedeceği yönündeydi. Geçtiğimiz yılki deprem ve tsunaminin ardından ülkedeki nükleer santrallerin faaliyet dışı kalması ülkenin enerji ithalatını artırırken, Japon yeni ve Avrupa'daki borç krizi de taleplere zarar veriyor.

Dünyanın en büyük LCD panelleri üretisi Sharp Corp., 100 yıl önce kurulmasından bu yana ilk kez yıllık zarar açıkladı. Şirketin başkanı bu seviyedeki yen ile ihracat yapmanın çok güç olduğunu söyledi. Daha önce de paritenin 76 seviyesine geldiği zamanlarda piyasa ile müdahale haberini paylaşan Japonya hükümeti acaba yeniden böyle bir paylaşım içerisine girecek mi? Piyasalarda yer alan gizli müdahale spekülasyonu gerçekten var mı? Genel görünüm
Dolar endeksinde yaşanılan sert düşüşlerin pariteyi olumsuz etkilememesi görünümüne de dikkat ettiğimizde Yen için gizli bir müdahalenin yapıldığı spekülasyonu da güçlenmiş olmaktadır. Çünkü dolar’ın Bernanke konuşması sonrasında ciddi bir biçimde değer kaybetmesi ile etkilenmeyen parite aksine çıkışını sürdürdü ve gün içerisinde 77,15 seviyesine kadar yükseldi. USD/JPY paritesi için uzun vadeli düşüş beklentimiz devam etmektedir. Ancak paritenin 76 seviyesine yakın yerlerde müdahale sözlerinin yüksek sesle konuşulması paritenin 76 desteğinden toparlanmasını sağlamaktadır. Teknik olarak bu desteğin kırılması var olan satış baskısını artıracağından 75,50 ve 74,30 seviyeleri hedeflenebilir. Gün içerisinde ise 76,45 desteği üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 76,70
Destek: 76,80-76,45-76,30
Direnç: 77,15-77,25-77,45

PETROL ANALİZ
Uluslararası kurtarma paketini garantilemek için gereken mali reformları konusundan Yunanistan'ın ilerleme kaydetmesi üzerine New York Borsası dün artıda kapandı. Dow Jones Endeksi Mayıs 2008'den bu yana en yüksek seviyesine işaret ederken, Standard&Poor's 500 Endeksi'nde yer alan 10 sektör grubunun 7'sinde görülen yükseliş de endeksteki geri sıçramaya yardımcı oldu. Dünyanın en büyük lokanta zinciri McDonalds Corp. satış rakamlarını açıklamasının ardından yüzde 1.4 değer kazandı.

KFC ve Taco Bell fast-food zincirlerinin sahibi Yum! Brands Inc., kazançlarındaki yüzde 30 oranındaki artışın ardından yüzde 2.6 yükseldi. ABD'nin en büyük bağımsız petrol ve doğalgaz üreticisi Anadarko Petroleum Corp., kârlarının tahminleri aşması üzerine yüzde 5.2 primlendi. S&P 500 Endeksi daha erken saatlerde kaydetmiş olduğu ve yüzde 0.6'ya varan kayıplarını silerek günü yüzde 0.2 yukarıda ve 1,347.05 puandan kapadı. Dow Jones Endeksi yüzde 0.3 artışla 12,878.20 puana ulaştı.

Gerek haftalık grafiğe baktığımızda gerekse 4 saatlik grafiğe baktığımızda tepki satışlarının gelme ihtimalinin güçlü olduğu görülmektedir. Özellikle son 12 haftadır petrol fiyatlarının 103,39 direnci altında kalması tepki satışlarının devamlılığının göstermektedir. Kısa vadeli olarak 4 saatlik grafiğimizi incelediğimizde düşüş kanalı içerisinde 95,75 ile 99,75 arasında hareketlerine devam eden siyah inci için bu seviyelerin dışına
çıkılması durumunda sert hareketlerin olacağını söyleyebiliriz. Özellikle de 95,75 desteğinin kırılması tepki satışlarının devamlılığı için önemlidir. Her ne kadar uzun vadeli yükseliş beklentisi içerisinde olsak da siyah incide yaşanılması beklenilen tepki satışlarını da dikkate almak gerekir. 95,75 seviyesi altından en önemli destek ise haftalık grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 93,30 dolar desteğidir. Uzun vadeli yükseliş beklentisi içerisinde olduğumuz siyah inci için yaşanılacak olası düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir. 103,39 direncinin geçilmesi durumunda ise hedef olarak 107 ve 110 dolar seviyeleri belirtilmelidir.

Pivot 99,75
Destek 98,00-97,50-96,90
Direnç 100,15-101,00-102,00

En Çok Aranan Haberler