FİNANS

Altın ve borsa dakikalar içinde yükseldi!

ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verileriyle altın dakikalar içinde yükselişe geçti.

Altın ve borsa dakikalar içinde yükseldi!

Uluslararası piyasalarda 1318 dolardan seyreden altın ABD'den gelen verilerin ardından günlük yüzde 1'in üstünde değer kazanarak 1330 dolara çıktı. Borsa da 79 bin puanın üstüne çıktı.

Piyasaların merakla beklediği ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı. Beklentilerin çok altında kalan ABD tarım dışı istihdamı piyasalarda altının yükselmesine yol açtı. Dolarda düşüş meydana gelirken borsa 79 bin puanı geçti.

ABD İÇİN HAYAL KIRIKLIĞI
ABD'de tarım dışı istihdam Eylül ayında 148 bin artış gösterdi. Beklentiler istihdamın 180 bin artacağı yönündeydi. Eylül ayında ABD'de işsizlik oranı ise yüzde 7.3'ten yüzde 7.2'ye geriledi.

ABD'de Ağustos ayındaki tarım dışı istihdam verileri ise revize edildi. Daha önce 169 bin olarak açıklanan yeni istihdam rakamı 193 bin adet olarak düzeltildi.

ALTIN DAKİKALAR İÇİNDE YÜKSELDİ
ABD'de tahminlerin çok altında kalan yeni yaratılan tarım dışı istihdam rakamları en çok altın fiyatlarını etkiledi. Uluslararası piyasalarda altının onsu ABD'de istihdam rakamları açıklanmadan önce 1318 dolarken dakikalar içinde yüzde 1'in üstünde değer kazanarak 1330 dolara çıktı.

ALTINDA KRİTİK SEVİYE
İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan altında 1345 dolar seviyesinin aşılması durumunda çok pozitif bir trendin olacağını söyledi. Manukyan "Artık ötelendiği kesin olan tahvil alımı azaltılmasının tabutuna son çivi çakılmış oldu. Bu konunun bu yıl gündeme gelmesi çok zor artık. 1345 seviyesi aşılırsa çok pozitif olacak." dedi.

ABD'de tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları ABD Merkez Bankası'nın tahvil alım programını azaltma zamanlaması açısından büyük önem taşıyor. İşsizlik oranının 0.1 puan düşmesine rağmen yeni yaratılan istihdamın düşük kalması Fed'in piyasaya dolar pompalamaya devam edeceği şeklinde algılanırken bu da altın fiyatlarını kısa sürede yükseltti.

DOLAR DÜŞTÜ BORSA 79 BİNİ AŞTI
Öte yandan ABD istihdam rakamları doların TL karşısındaki değerini de az da olsa etkiledi. Açıklama öncesi 1.98 TL üzerinde seyreden dolar günlük yüzde 0.18 kayıpla 1.9740 TL'ye geriledi.

Açıklama öncesi ekside seyreden BİST 100 endeksi ise günlük yüzde 0,31 kazançla 78 bin 609 puandan 79 bin 121 puana yükseldi.

Dolar Euro karşısında ise son iki senenin dibini gördü.

UZMANLAR NE DİYOR?

Hedefonline'dan Anıl Sarlayan, ABD hükümetinin 16 gün kapalı kalması ve bu sürecin 24 milyar dolarlık faturasının tarım dışı istihdam rakamlarına yansımasının görüldüğünü kaydetti.Sarlayan Foreks'e yaptığı açıklamada, bundan bir sonraki tarım dışı istihdam rakamının 8 Kasım’da yayınlanacağını ve mevcut rakamdan daha da kötü bir datayla karşılaşılabileceğini aktardı.

Ayrıca son dönemlerde FED üyesi olan Richard W. Fisher ve Charles L. Evans’ın konuşmalarında FED’in parasal genişlemeyi azaltma ihtimalinin ötelendiğine dair ipuçları vermelerinin de dolarda değer kaybını körükleyen unsurlar olduğunu belirten Sarlayan, özellikle Eur/Usd paritesinde önümüzdeki günlerde 1,3760 ve ardından 1,3850 haftalık dirençlerinin test edilebileceğine işaret etti.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler