İBB'den Hazine ve Maliye Bakanlığı'na 'kredi' yanıtı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun bazı metro hatları için sağlanan kredilere 'hazine onayı reddedildi' açıklamasına Hazine ve Maliye Bakanlığı yanıt vermiş, 'Ocak ayında Bakanlığımıza sunulmuş ya da Bakanlığımız tarafından reddedilmiş herhangi bir kredi onay talebi olmamıştır' denilmişti. Konuyla ilgili İBB'den yeni açıklama geldi.

İBB'den Hazine ve Maliye Bakanlığı'na 'kredi' yanıtı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Sözcüsü Murat Ongun, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 'metro hatlarıyla ilgili krediye hazine onayı reddedildi' sözlerine ilişkin açıklamasına yanıt verdi.

MURAT ONGUN'UN AÇIKLAMASI

Ongun açıklamasında, 'İlgili Bakanlığın bilgisine: İBB projeleri Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca Kamu Yatırım Programından çıkarıldığı için kredi bulsa da hazine onayına gelmiyor. Dış borç alımı için projenin önce bu yatırım programına alınması sonra da hazine onayı gerekli.' ifadelerini kullandı.

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, 14 Ocak Salı (Bugün) yaptığı açıklamasında, “2020’de, özellikle kredi imkânı sağladığımız bazı metro hatlarıyla ilgili de talep açmıştık. Bizim krediyi harekete geçirebilmemiz için Hazine onayı gerekiyor. 3 hatla ilgili bizim bu talebimiz reddedildi ocak ayının ilk haftası” ifadelerini kullanmıştır.

Bu yıl ocak ayında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Bakanlığımıza sunulmuş ya da Bakanlığımız tarafından reddedilmiş herhangi bir kredi onay talebi olmamıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, Bakanlığımızdan talep edilen Hazine garantisiz dış borçlanma izinleri,

Üsküdar-Altunizade- Ümraniye Dudullu Metro Hattı 126 Metro Aracı Temini için 29.11.2019 tarihli yazı ile,

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı İnşaat, elektromekanik İşler ve Araç Alımı, Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı İnşaat, elektromekanik İşler ve Araç Alımı, Çekmeköy Sultanbeyli Metro Hattı İnşaat, elektromekanik İşler ve Araç Alımı, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı İnşaat, elektromekanik İşler ve Araç Alımı projeleri için 30.07.2019 tarihli yazı ile,

Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt ve Kirazlı Halkalı Metro Hatları Projeleri için 22.10.2019 tarihli yazı ile hâlihazırda verilmiştir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
bu hiç etik değil, düpedüz ahlaksızlık yapmaktır, ülkeye millete ihanettir. kredi almasına onay vermiyorlar, seçim zamanı gelince bakın işte hiçbirşey yapamadılar duvar bile öremediler diyecekler.
ULAN BU NASIL BİR TÜRKLÜK BU NASIL BİR MÜSLÜMANLIK BU NASIL BİR DEVLETCİLİK YAHU 1 TANE DEVLET KURUMU YÖNETİM EL DEĞİŞTİRDİ DİYE DİĞER DEVLET KURUMLARI SIRTINI DÖNÜYOR BU NASIL BİR KÖPEKLİKTİR YA BU NE TÜRKLÜĞE NE MİLLİYETCİLİĞE NE DEVLETCİLİĞE NEDE MÜSLÜMANLIĞA SIĞAR BU TAMAMEN PARA İŞİ GÜÇ İŞİ SÖMÜRME İŞİ SİYASİ YÖNETİMİN TEK DÜŞÜNCESİ BU ÜLKEYİ NE KADAR FAKİRLEŞTİRİRSEM O KADAR İYİ NE KADAR SÖMÜRÜRSEM O KADAR İYİ NE KADAR DIŞA BAĞIMLI YAPAR İSEM DE O KADAR KÖLE OLUR ELİNDE GÜÇLÜ BİR SİLAH VAR DİNİ KENDİ VİCDANI İLE İBADET EDEMEYEN BİR TOPLUM KÖLELEŞMEYE MECBURDUR
Düzgünce ifade edin o vakit en başta. Şu şu şu sebepten dolayı bizim borçlanma talebimiz hazine onayına dahi gidemiyor diyin. Onu demek yerine bakanlığı direk suçlamışsınız. Siz doğru bilgileri en başta vermeden seçilmiş bir hedef gösterir iseniz ne farkınız kalacak ötekilerden ? Bence herhangi x bir konusunda isterki haksız olun, hata yapmış olun, zarar etmiş olun yinede her detayını en başında halk ile paylaşın bu halk yine sizi tutar, benden sizlere tavsiyedir bu.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler