Antep fıstığı cep yakıyor: Kilosu 40 lira...

Antep fıstığı bu sene yok yılı dolayısıyla vatandaşların cebini yakıyor. Geçen sene 17 lira olan fıstığın kilosu bu sene ise 35-40 liradan alıcı buluyor.

Antep fıstığı cep yakıyor: Kilosu 40 lira...

Fıstığın başkenti olan Gaziantep’te bu sene yetişen ben fıstık (olgunlaşmış antep fıstığı) cep yakıyor. Ben fıstığın kilosu ise 35 ile 40 TL arasında değişiyor. Bir sene var bir sene yok yılı olan fıstık, bu sene yok yılını yaşıyor. Yok yılı dolayısıyla çok az ürün piyasaya sürüldü, bu durum fiyatlara da yansıdı. Geçen sene 17 TL’den satılan fıstığın kilosu bu sene yok yılı dolayısıyla 35-40 TL arasında değişiyor. Fıstık satıcıları pahalılığın ürünün azlığından kaynaklandığını ifade etti.

Fıstık esnafı Mehmet Deniz, fıstığın yok yılı olduğunu belirterek, “Bu sene fıstığın yok yılıdır. Hem satıcı hem de alıcı bu konuda sıkıntı yaşıyor. Geçen sene fiyatlar 17 ile 22 TL arasında iken, bu sene fiyatlar 35-40 TL arasında gidiyor. Fiyatlarda düşme olmaz nedeni de fıstığın olmamasıdır. Fiyatlardan dolayı alım gücü düştü. Vatandaş 2 kilo yerine yarım kilo veya bir kilo alıyor” diye konuştu.

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 43 yorum
Bizim burda kilosu 90 tl nasıl oluyor bu iş anlamadım
@rama.zan123 kavurunca x2mi oluyor. bulsam yaş yaş yerim
yaş fıstık o bahsedilen
Bahsedilen fıstık işlenmemiş yeni mahsul taze fıstık yani kurtulmamış kavrulmamış tuzlanmamış
@rama.zan123 dediğin tuzlu kavlak fıstık Bu yaş kırmızi kabuklu
yaş fıstık kilosu 35 40 sizin oradaki kavrulmuş fıstıktır...
Şu fırsatçılıkta da bir yok yılı görebilecek miyiz acaba?
fıstık gerçekten yok mu? yoksa aslında var ama bilerek mi piyasaya sürülmüyor? yok yılı derken ne kastedildiği tam açık değil...
fıstık her sene yüksek miktarda ürün vermez geçen sene ürün senesiydi bu senede ürün olur ama çok olmaz aynı fındık gibi..Bahsedilen bu
fıstık 2senede 1 tutuyor
varda bize yok hacı,zengine var ama
dostum fıstık bir yıl tutar bir yıl tutmaz. fıstık ağacının özelliğidir. ayrıca fıstığı ektikten 15 yı sonra ürün verir.fındığa göre 5 kat maliyetlidir.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler