FİNANS

Bankanın aldığı o parayı geri alabilirsiniz

Bankaların kredi kullanımında tüketiciden aldığı dosya masraflarına ilişkin, Yargıtay 13. Dairesi emsal niteliğinde bir karar verdi.

Bankanın aldığı o parayı geri alabilirsiniz

Karara göre Tüketici Kanunu'ndan kaynaklanan 3 yıllık zamanaşımı değil, bunun yerine Borçlar Kanunu'nda yer alan 10 yıllık genel zamanaşımı süresi uygulanacak. 10 yıl önceye kadar kullanılan kredilerin dosya masrafları tüketicilere iade edilecek.

Emsal kararın çıkmasının ardından tüketici mahkemelerinde yoğunluk olduğunu belirten ve konuyla ilgili açıklama yapan Avukat Cevat Kazma, son 10 yılda bankalardan kullanılan kredi sayısının 75 milyon adedi geçtiğini söyledi. Cevat Kazma, tüketicilerin haklarını hukuk yolu ile nasıl araması gerektiğini de açıkladı.

Otomobil, konut alırken, herhangi bir ihtiyaç anında ilk akla gelen para kaynağı bankalardan alınan krediler oluyor. Bu kaynağın en fazla kullanıldığı ülkelerin başında da Türkiye geliyor. Son 10 yılda bankalardan kullanılan kredi sayısı toplamda 75 milyon adedi aşarken, kullanılan kredi miktarı toplamda 300 Milyar Euro'yu buldu. Kredi kullanımında tüketiciyi isyan ettiren konu ise dosya masrafları oluyor.

Birçok tüketicinin itiraz ederek iadesini talep ettiği dosya masraflarına ilişkin Yargıtay 13. Dairesi emsal niteliğinde bir karar verdi. Yargıtay; Tüketici Kanunu'ndaki 3 yıllık zamanaşımını değil Borçlar Kanunu'ndaki 10 yıllık genel zamanaşımı süresinin uygulanacağına karar verdi. Bu karardan önce sadece son 3 yıl içinde alınmış kredilerin dosya masrafları için iade talep edilebiliyordu.

2000 TL'nin Altında Alacaklılar Kaymakamlığa Başvuracak

6502 sayılı Yeni Tüketici Kanunu'nda yapılan değişiklik ile kanunun 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan hükümleri uyarınca doya masrafı 2 bin TL'nin altında olan tüketiciler, ikametgah adreslerinde bulunan ilçe hakem heyetine başvurabilecekler. 2 bin TL'den 3 bin TL'ye kadar olan alacaklar için ise valilik bünyesinde kurulan il hakem heyetlerine başvuru yapılması gerektiğini belirtilen Avukat Cevat Kazma, 3 bin TL'nin üzerindeki alacaklar için Tüketici Mahkemesi'nde dava açılması gerektiğini iletti.

Avukat Cevat Kazma, sonraki aşamaları şu şekilde açıkladı: "Tüketici Hakem Heyeti'nin verdiği karara tarafların 15 günlük itiraz süresi var. İtiraz durumunda tüketici mahkemesine dava açılması gerekiyor. Görülecek olan dava, Yargıtay kararları ışığında hukuka uygun bir şekilde sonuçlanacaktır. Hakem heyetinin kararları tıpkı mahkeme ilamı gibi icraya konulabilir ve mahkemeye yapılan itiraz kararın icrasına engel değildir."

Başvuru Dilekçesi ve Deliller Önemli...

Son 10 yılda kredi kullanan ve dosya masrafı ödemiş herkesin emsal karardan yararlanabileceğini belirten Avukat Cevat Kazma, davanın tüketici lehine sonuçlanması için en önemli noktanın usulüne uygun bir dilekçe ile başvuru yapılması gerektiğini söyledi; aynı zamanda delil niteliği taşıyan belgelerin de (dekontlar, kredi sözleşmesi, hesap dökümü vb.) eksiksiz olması gerektiğinin altını çizdi.
Dosya Masrafı Faiziyle Geri Ödeniyor

Mahkeme, tüketici lehine karar verdiğinde alınan dosya masrafı dava tarihinden veyahut daha öncesinde ihtarname ile talep edilmiş ise temerrüt tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte tüketiciye iade ediliyor.

Yıllara göre kredi kullanım oranları

Türkiye'de son 10 yılda kullanılan kredi sayısı 75 milyon adedi geçti. Bu kredi sayısının %20'si 2013 yılında kullanıldı.

2005 yılında ortaya çıkan ihtiyaç kredisi en çok kullanılan kredi türü olurken, ardından konut kredisi geliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 115 yorum
Sayın Başbakanım Bu Sorunuda çözerseniz siz çözersiniz Oy Oranlarının En Az yüzde 10 Artacağınada eminim Vatandaşı bu işlerle uğraştırmayın yeni bi yasa çıkartın vatandaş kredi kullandığı bankaya gitsin T.C kimlik numarası ile bu paralar iade edilsin Nasılki Tasarruf Fonundaki paralar vatandaşa sizin sayenizde iede edildi ise buda aynı şekilde olsun ALLAH RAZI OLSUN DAHA NE DİYELİM.
sayın basbakanımızda oturdu sımdı sneın yorumunu okudu hadı kalkım gıdım de bugun bankalara bu tasarıyı ayarlayım vatandas rahat etsın dıye dusunuyordu sabah bu dusunce ıle uyandı saten olum ısın yokmu la gıt bır yuzunu yıka uykun acılsın
yav günah değilmi faizli kredi kullanmışsın
yalakalık yapma çözüm basit kredı kullandığın bankadan kesilen masraflara ait dekont alıp ilçe kaymakamlık tüketici hakları masasına teslim ediyorsun .oy oranı artarmışta kıldır tüydür .neyin peşindesin adam olun .
Başbakan çok meşkul sizleri değil kendi çocuğunu düşünüyor.
Hangi paralar iade edildi kardeş? Farklı ülkelerde mi yaşıyoruz acaba? 1 yılı aşkındır bekliyorum hala bir cevap yok. Kimse de ilgilenmiyor. Bırakın bu işleri traş bu işler.
SAYIN BAŞBAKANIN VE YANDAŞLARI ÇALDIKLARI PARAYI BU MİLLETE VERSİN,BİZ HIRSIZIZ DESİN . SENİN GİBİ YALAMALARDA ORTADAN KAYBOOLSUN.MEMLEKET HUZURA KAVUŞSUN NASIL AMA BU DAHA İYİ OLMAZMI
senin başbakanın T C demiyor unuttunmu bankaya gitmene gerek yok ayakkabı kutusu sende yokmu ama merak etme bu yorumundan dolayı sana bir ayakkabı kutusu gönderirler
Gerçekten bu fikre katılıyorum tc. ile bankaya gidilsin ve dosya masrafları ve kredi kart aidatları millete geri ödensin. zaten kredilerden yeterince maduruz bari bu seçim öncesi insanlara biraz moral olur ve ihtiyaçlarımızı gideririz
sizin gibi yalakacılar yüzünden ülke bu hale geldi yürü kim tutar sizi ampul kafalılar
devletin yapacağı çok basit.bankalara diyecek ki son yılda bankanızdan alınmış olan kredilerin dosya masraflarını faiziyle birlikte geri ödeyeceksiniz.ama nerde onu yapabilecek yürekli devlet adamları...
o da olacak inşallah
beni bankalar karşısında savunacak devletim nerede? dosya masrafı ödediğimi devletin tüm kurumları biliyor. kredi sözleşmelerindeki maddelerde dava açılamayacağı yazıyor. herşeyin kolayca yasaklanabildiği ülkemizde devlet bankalara dosya masrafları için yasak koyamıyormu?
bu akp farkı .
Bankaya bir dilekçeyle başvurduğunuzda son on yıla ait dekontları iş bankası 21 lira karşılığında bir hafta içinde veriyor.Dilekçeyi gönderebilirim.
doğru yazmışsınız, bunlarda bankaların resmi yollarda millete attığı kazıklar, bunlar zor sökülür.
siz davanızı açın.
dilekçe örneğini rababa@mynet.com a gönderebilir misiniz ? tşk ederim
Geri Dön