Kıdem Tazminatı Fonu Nasıl Olacak?

Kıdem tazminatı fonu tekrar raftan indirildi. Öngörülen tarih 2017 Mart. Bakalım bu sefer taraflar anlaşabilecek mi?

Kıdem Tazminatı Fonu Nasıl Olacak?

Kıdem tazminatı, çalışma hayatının en fazla tartışılan ve en sorunlu konularından birisi. Son 6 yıldır sürekli olarak değiştirilip fon haline getirilmesi gündeme geliyor.

Halbuki, 4857 sayılı İş Kanunu 2003 yılında çıkartıldı ve çıkarıldığı tarihte Geçici 6. maddesinde kıdem tazminatı fonu kurulması öngörülüyordu. Ancak bugüne kadar somut bir adım atılamadı.

Mevcut Sistem Sıkıntılı

Mevcut kıdem tazminatı uygulaması pek çok açıdan sıkıntılar içeriyor ve bu konuda bir reform yapılması gerekli. Peki mevcut sistemin sıkıntıları neler?

-Öncelikle kıdem tazminatı alabilen ve sistemden faydalanabilen işçi sayısı çok az. Yapılan açıklamalara göre 100 işçiden sadece 15-20’si kıdem tazminatından faydalanabiliyor.

-Mevcut kıdem tazminatı sistemi ile kayıtdışı istihdam arasında kısır bir döngü var. Kayıtdışı istihdamın %35 seviyesinde olduğu ülkemizde her 100 işçiden 35’i zaten direkt olarak kıdem tazminatı sisteminin dışına atılmış oluyor. Ayrıca kıdem tazminatı uygulaması başlı başına kayıtdışı istihdamın bir sebebi olarak gösteriliyor.

-Kıdem tazminatına hak kazanmak için gerekli olan en az 1 yıl çalışma şartı birçok işverence istismar ediliyor ve işçiler bir yılı dolmadan işten çıkartılıyor.

-İşçiler kıdem tazminatları ödenmediği zaman haklarını arama noktasında oldukça mağdurlar ve yetersizler. Ayrıca kıdem tazminatının ödenmemesi halinde işverene caydırıcı bir yaptırım da uygulanamıyor.

-Son olarak işçilerin gerçek ücretleri üzerinden bildirilmemeleri kıdem tazminatının tutarını da gerçek bedelinden aşağıya düşürüyor.

Kıdem Tazminatı Fonu Gerekli

Kurulacak kıdem tazminatı fonu ile işçi ve işveren kıdem tazminatı alacağı açısından karşı karşıya gelmeyecekler ve işçinin muhatabı devlet olacak. İşveren ise aynen işsizlik sigortasında olduğu gibi fona prim ödemesi yapacak. Bu durumda Devlet desteğinin olup olmayacağı ve olacaksa miktarı önem arzediyor. Tabi bir de fonun iyi yönetilmesi ve sonunun önceki kötü tecrübeler gibi olmaması önemli…

Düzenleme Nasıl Olmalı?

Peki amaç ve yöntem açısından bakıldığında nasıl bir kıdem tazminatı fonu olmalı?

-Öncelikle mevcut uygulamada 1 yıllık çalışma karşılığı hak kazanılan 30 günlük kıdem tazminatı tutarı uygulamasına devam edilmeli. Önceki taslaklarda yer alan kıdem tazminatı tutarının 15-20 güne düşürülmesi görüşünden vazgeçilmeli.

-Fon uygulaması hayata geçirildikten sonra geçmiş çalışmalara ilişkin tazminat haklarının ne olacağı bir başka tartışmalı husus. İşçi sendikaları geçmiş hakların garanti altına alınmasını talep ederken, işveren sendikaları geçmişten sorumlu olmamayı ve geçmiş hakların da fona devredilmesini talep ediyor. Burada işçi sendikalarının talebi daha makul görülüyor.

-Mevcut uygulamada kıdem tazminatı, 1 yıl kıdem şartıyla, emeklilik, ölüm, askerlik, kadın sigortalının evlendikten sonra 1 yıl içinde işten ayrılması, işçinin haklı nedenle işten ayrılması hallerinde ödeniyor. Getirilecek fon uygulamasıyla bu şartların tümü kaldırılmalı ve 1 gün dahi çalışmanın karşılığı kıdem tazminatı alınabilmeli. Ayrıca istifa halinde işçinin kıdem tazminatı yanmamalı ve alabilmeli.

-Kıdem tazminatı fonuna mutlaka devlet katkısı getirilmeli ve primini düzenli ödeyen işverenler için kıdem tazminatı primine ilişkin teşvik getirilmeli.

Sorularınız için:
mehmet.bulut79@mynet.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler