EYT'de son durum ne? İşte yeni gelişmeler

EYT yani Emeklilikte Yaşa Takılanlar hergün durumları ile ilgili yeni bir son dakika gelişmesi olup olmadığını kontrol ediyorlar. EYT’de son durum nedir, son dakika haberleri nelerdir merak edenler için son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.İşte, EYT ile ilgili son durum..

EYT'de son durum ne? İşte yeni gelişmeler

EYT haberleri ile ilgili son gelişmeler merakla takip edilirken konuyla ilgili son önemli açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.

İşte EYT'liler için yapılan o açıklama...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN EYT'LİLER İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe Spor Kulübü Ekim ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı'na katılmadan önce, Faruk Ilgaz Tesisleri önünde bir süre vatandaşlarla sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra makam aracından inerek hemen yanında bulunan kafede oturanların yanına gitti, tek tek herkesle tokalaştı. Burada bulunan bir kadın Erdoğan'a seslenerek, "Cumhurbaşkanım EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) çıkar mı?" dedi. Erdoğan, "Yani 40 yaşında emekli mi olalım, 40 yaşında, 50 yaşında emeklilik mi olur" yanıtını verdi. Bunun üzerine kadının, "Sağlığımız bozuluyor nasıl yapacağız?" demesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sağlığı bozuk olanlar zaten primlerini her şeyini ödemişse, erken emeklilik noktasında zaten emekli olur" yanıtını verdi.

NACİ AĞBAL'DAN EYT BÜTÇESİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, emeklilikte yaşa takılanlar için bütçeden kaynak ayrılıp ayrılmadığına dair bir soru üzerine ise "2020 yılı bütçesi yapılırken mevcut belirlenmiş Kalkınma Planı, Yeni Ekonomi Programı ve mevzuatta tanımlanmış görevler kapsamında giderler oluşturuldu. Dolayısıyla mevzuatta öngörülmeyen herhangi bir konuda bütçeden yeni bir kaynak öngörülmedi." dedi.

EYT ÇIKACAK MI?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kampta yaptığı sunumların ardından milletvekillerinden en çok gelen soru Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili oldu.

Albayrak, sorulara “EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok” diye yanıt verdi.

Yaşanan bu gelişmelerle birlikte, EYT'lilerin gözü bu yasama döneminde de Meclis'te olacak.

EYT NEDİR?

Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. EYT sorunu 1999'da emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı kanun ile ortaya çıktı. 8 Eylül 1999 gününe kadar

işçiler emeklilik için iki şartı yerine getirmesi gerekiyordu: Kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 günlük prim ödeme gün sayısı.

Yapılan değişiklikle emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60'a, prim gün sayısı ise 7000 güne yükseltildi. 8 Eylül 1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58 erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen kademeli geçiş süresi getirildi

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
EYT gündeminizde değil, ama vergilerle yeni uçaklar, onlarca zırhlı otomobil alınıyor. Yazık değil mi? Gün gelecek bu lale devri bitecek, güzel günler gelecek, vatandaş hakkını alacak.
ÇIKARMAYIN BİZDE GEREKENİ YAPARIZ DERT DEĞİL. KENDİSİ 46 YAŞINDA EMEKLİ OLMUŞ BİRİNİN VATANDAŞA EYT OLMAZ YANLIŞTIR DEMESİ ÇOK AYIPTIR. BUNUN KARŞILIĞI TABİ Kİ OLAÇAK BEKLEDE GÖR.
kimse kırk yaşında emeklilik istemiyor bugün çıkan bir kanun nasıl geriye dönük işletilir olay budur o zaman tüm 45 50 yaşında olanların aylıklarını geri alın onların parasını biz ödedik biraz adaletli olun yazık
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler