TCMB faiz indirim kararı sonrası Halkbank da kredi faiz oranlarında indirime gitti

Merkez Bankası'nın geçen hafta politika faizinde 325 baz puan indirime gitmesinin ardından Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Türkiye İş Bankası faiz indirim kararı aldı. Halkbank da ticari, ihtiyaç ve konut kredilerinde faizi indirdiğini duyurdu.

TCMB faiz indirim kararı sonrası Halkbank da kredi faiz oranlarında indirime gitti

Merkez Bankası kararının ardından faiz indirimine gittiğini duyurdu. Ticari, ihtiyaç ve konut kredilerinde aşağı yönlü düzenlemeler yaptıklarını belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Finansman maliyetlerindeki iyileşmeleri kredi faiz oranlarına yansıtmaktan memnunuz. Müşterilerimizin her türlü nakit ihtiyacına düşük faiz oranlarıyla yanıt vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Bugünden itibaren kullandıracağı ticari kredilerin faiz oranlarını yıllık yüzde 13 – 15,5 aralığına indirdiğini açıklayan Halkbank, 60 aya kadar vade imkânı sunduğu ihtiyaç kredilerinde faiz oranını maaş müşterileri için aylık yüzde 1,25’e, maaş dışı müşterileri için ise aylık yüzde 1,35’e düşürdüğünü duyurdu. 500 bin TL ve üzerindeki konut kredilerinde faiz oranını aylık yüzde 1,19’a indiren Halkbank, 500 bin TL’nin altındaki konut kredilerinde ise faiz oranını aylık yüzde 0,99 olarak uygulamaya devam edeceğini açıkladı.

Yılın ilk yarısında toplam kredileri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,1 büyüyen Halkbank'ın, faiz indirimiyle birlikte ekonomiye verdiği desteğin artarak devam edeceğini bildiren Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları söyledi:

“Merkez Bankası'nın Temmuz ayındaki faiz indirim kararı sonrasında, kredi faizlerini ilk indiren bankalardan biri olmuştuk. Aynı iradeyi kararlılıkla sürdürüyoruz ve müşterilerimize avantajlı faiz oranları sunmaya devam ediyoruz. Merkez Bankası’nın son faiz indirimi yanı sıra, Avrupa Merkez Bankası’nın da faizleri beklentilerle uyumlu düşürmesi tüm küresel piyasalarda faizlerin düşüş eğiliminin süreceğine yönelik beklentileri güçlendirmiştir. Ekonomimizdeki dengelenme süreciyle birlikte ülkemizin risk primi düşmeye devam etmekte, yurtdışı yatırımcıların tahvil piyasasına ilgileri giderek artmaktadır. Bu gelişmeler doğrultusunda bankamızın da kredi faizlerini indirmesi yatırım ortamının canlanmasına ve ekonomik büyümeye daha fazla katkı sağlayacaktır.”

Merkez Bankası'nın dün politika faizinde 325 baz puan indirime gitmesinin ardından geçen hafta İş Bankası, Turk Eximbank ve Ziraat Bankası bazı kredi faiz oranlarında indirime gittiğini duyurmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
0.20 ye düşürün maaş müşterisi olma şartınıda kaldırın bi efendi olun adam olun
bu krizde iş yerleri siftah yapamıyorken istersen dibe indir kimse onünü görmüyorken kim kredi alamaya cesaret eder mıllet ev kirasını odıyemıyor ulkeyı ucurucaz dıyenler ucurdu ama kayalıklardan aşagı ucurdu şimdi mal mal bakıyorlar bu mıllete noldu diye ama yok az birşey daha var suriyelilere bi 150 m2 ev 300 500 m2 bahceyıde yapsın tamam allah bu mıllete sabır versın diyecek söz yok ülke battı battı kral cıplak artık herkes görüyor ülkenin halını artık herkes beddua ediyor bakalım napıcaklar obur tarfta zırhlı arabaları ıle gıderler belkı atesten korunmak ıcın
faizleri düşüreceginize elektriği doğal gazi eti mazotu benzini düşürün bize bunlar lazim hep parasi olanlarla işleri güçleri
kaptan o dediklerinde faizle orantılı faiz eflasyon ne kadar düşerse onlarında fiyatlarında o derece etkili olur ne kadar artarsa onlarında fiyatları artar piyasa ile alakalı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler