Dolar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından sonra 8 liranın altına indi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ekonomideki yeni dönem' açıklamaları sonrası borsa rekor tazelerken, dolar ve altın sert düştü. Dolar, Erdoğan'ın açıklamaları sonrası 7,83 seviyelerine kadar çekildi.

Dolar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından sonra 8 liranın altına indi

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı "ekonomideki yeni dönem" açıklamaları sonrası Türk lirası varlıklara olan talep hızla arttı.

Türk lirası varlıklara artan talep ile uluslararası piyasada Türkiye'nin risk primi (CDS) 450 seviyelerinden 410'a kadar gerilerken, yurt içinde borsa yükseldi, döviz kurları ve altın fiyatı geriledi.

Borsa İstanbul'da, günün ilk yarısında 1.258 puan seviyesine çıkan BIST 100 endeksi, Erdoğan'ın açıklamalarının ardından yükselişini hızlandırarak 1.266,26 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü

Dolar/TL, bugün 8,20'nin üzerini test etse de açıklamaların ardından sert düşüşe geçti. Açıklamalar sonrası dolar/TL en düşük 7.8314'yi gördü.

Dolar kurundaki sert düşüşe paralel gerileyen gram altın da yüzde 3lük değer kaybıyla 473 liraya indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, istikrar, büyüme ve istihdam odaklı yeni bir seferberlik başlattıklarını söyledi. Serbest piyasadan ödün verilmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, TCMB'nin yanında olduklarının altını çizdi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 41 yorum
keşke doların 8,55 TL'ye gelene kadar kimlerin neler kazandıklarını açıklayabilseler, neden bu zamana kadar müdahale edilmediğini kimlere neler kazandırıldığı anlatılsa roman hikaye olur...
Reis doların ateşini alır
Belli
geçici düşüş..borçlar ödenecek para yok .nolacak borçla ötelenecek.bu devran böyle nereye kadar gidecek.yaşayan görecek..
kör olmayın. bu kadar nefretiniz ülkeyi bu hale getiriyor.
neden bakanı tuttunuz bunca yıl
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler