FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

2023 dul ve yetim maaşı ne kadar? Dul ve yetim aylığı kaç TL oldu, yüzde kaç zam yapıldı?

2023 dul ve yetim maaşının ne kadar olduğu merak ediliyor. Asgari ücret, memur ve emekli zam oranlarının belli olmasıyla birlikte dul ve yetim maaşlarında da değişiklik oldu. Dul ve yetim aylığı alanların maaşları Ocak 2023’te yüzde 30 artacak. İşte konu hakkında tüm detaylar...

2023 dul ve yetim maaşı ne kadar? Dul ve yetim aylığı kaç TL oldu, yüzde kaç zam yapıldı?

Dul ve yetim maaşı alanlar 2023 yılında dul ve yetim aylığının ne kadar olduğunu, yüzde kaç zam yapıldığını merak ediliyorlar. Bu kapsamda 2023 dul ve yetim maaşı ne kadar? Dul ve yetim aylığı kaç TL oldu, yüzde kaç zam yapıldı? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılıyor. İşte konu hakkında tüm detaylar...

2023 DUL VE YETİM MAAŞI NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm emeklilerin maaş artış oranının yüzde 30 olarak uygulanacağını duyurdu. Böylece dul ve yetim aylığı alanların maaşları da Ocak 2023’te yüzde 30 artırılmış oldu.

Bu kapsamda 2023 yılında; yüzde 25 hisseye göre en düşük dul ve yetim aylığı 1.430 liraya yükselmiş oldu. En yüksek aylık da 13 bin liraya çıkmış oldu. Yeni zamla birlikte dul ve yetim maaşı alanların ek ödemeleri de artırıldı.

dul ve yetim maaşı  3

YETİM AYLIĞI NEDİR?

Çocuklara, anne-babaları dolayısıyla ödenen ölüm aylığına “yetim aylığı” da denilmektedir. Kanuna göre kız ve erkek çocuklarına, anne-babalarından olan hak sahipliği nedeniyle aylık bağlanması için farklı şartların varlığı gerekmektedir.

DUL MAAŞI ALMA ŞARTLARI NELER?

Ölüm aylığı alabilmek için ölen eşin en az 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları priminin bildirilmiş olması şartı var.

SGK'lı olanların en az 5 yıl sigortası ve 900 gün primi varsa yine maaş bağlanıyor. Eşin çalışıyor olması ya da emekli olması durumunda aylıkta belli kesintiler yapılıyor. Örneğin çalışmayan ya da emekli olmayan koca ölen eşinin maaşının yüzde 75'ini alırken, çalışıyorsa yüzde 50'sini alıyor.

dul ve yetim maaşı  2

Yine maaş alabilecek durumda çocuklar varsa ödenecek para belli oranlarda bunlar arasında pay edilebiliyor. Burada eş olarak tamamen nikahlı evlilikler kast ediliyor. Birlikte yaşamak ya da dini nikahlı olmak, çocuklar olsa dahi ölüm aylığı bağlanmasında dikkate alınmıyor.

Erkek, SGK ve Bağkur kapsamında çalışıyorsa veya emekliyse ölen eşin aylığının yüzde 50'sini dul aylığı olarak alabiliyor. Erkek sigortalı çalışmıyor ve Bağkurlu da değilse ölen eşinin aylığının yüzde 75'ini alıyor.

Ölen eş Emekli Sandığı'na tabi ise ve erkek de memur veya memur emeklisiyse bu durumda erkek ölen eşinin aylığının yüzde 50'sini alıyor. Bu hakkın elde edilebilmesi için ölen eşin en az 5 yıllık memuriyeti olması gerekiyor.

Anlık Borsa


En Çok Aranan Haberler