Bakan Varank'tan Akkuyu Nükleer Güç Santrali açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Akkuyu Nükleer Güç Santralinin Türkiye’nin 60 yıllık hayali olduğunu belirtirken "Kamuoyu çok bilmiyor ama bu alanın lisansı 1976 yılında verilmiş. O tarihten bu tarihe kadar burada bir nükleer santral yapılamamış. O da bizim iktidarımıza, Cumhurbaşkanımıza nasip oldu." dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinde (NGS) incelemelerde bulunarak, Akkuyu Nükleer A.Ş. yetkililerinden bilgi aldı. Bakan Varank’a, Akkuyu NGS ziyaretinde Mersin Valisi Ali İhsan Su eşlik etti. İdari binada Akkuyu Nükleer A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası Yönetici Direktörü Aleksei Frolov, Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh ve diğer yetkililerle basına kapalı bir toplantı gerçekleştiren Bakan Varank, daha sonra inşaat sahasında gazetecilere açıklama yaptı.

'LİSANS 1976 YILINDA VERİLMİŞ'

Akkuyu NGS inşaatını ziyaret ettiklerini belirten Varank, “Burası, Türkiye’nin 60 yıllık hayali. Kamuoyu çok bilmiyor ama bu alanın lisansı 1976 yılında verilmiş. O tarihten bu tarihe kadar burada bir nükleer santral yapılamamış. O da bizim iktidarımıza, Cumhurbaşkanımıza nasip oldu. Burası 10 kilometrekarelik bir alan ve 100 megawatt gücüne sahip, 4 reaktörden oluşan Türkiye’nin ilk nükleer santralinin inşaatı burada devam ediyor” diye konuştu.

'YERLİLEŞME İLE İLGİLİ SIKI BİR ÇALIŞMA YAPIYORUZ'

Akkuyu NGS inşaatını yapan yetkililerle bir toplantı yaparak sürecin nasıl ilerlediğini değerlendirdikleri bilgisini veren Varank, “Bu santralin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını ilgilendiren önemli noktaları var. Bunların başında ‘yerlileşme’ konusu geliyor. Biz burada sadece bir santral inşa edilmesini elbette arzu etmiyoruz. Burada inşa edilen santralle birlikte acaba Türk sanayisi neler kazanabilir, yerli tedarikçiler nasıl geliştirilebilir, burada yerli katma değeri nasıl artırabiliriz, onunla ilgili sıkı bir çalışma yapıyoruz. Burada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez’in olağanüstü bir hassasiyeti var. Bugün de arkadaşlarla bunu değerlendirdik. Acaba buradaki bu kabiliyetleri kazanacak yerli tedarikçileri Rosatom başka projelerinde değerlendirebilir mi, burada kabiliyet kazanan firmalarımız hem buraya tedarikçi olup hem dünyaya mal satabilir mi, buradaki iş gücünün eğitimiyle nasıl kendi iş gücümüzü nükleer konusunda ileri noktalara getirebiliriz; bütün bunların değerlendirmelerini yaptık” ifadelerini kullandık.

Nükleer enerjinin çok önemli ve hassas olduğunun altını çizen Varank, “Eğer dünyanın ilk 10 ekonomisi olma hedefini gözetiyorsanız mutlaka nükleer enerjiye ihtiyacınız var. Bundan daha da önemlisi; nükleer teknolojilerin sanayinin alt alanlarında gerçekleştirdiği etkileşim çok değerli. Burada kazandığınız kabiliyetler sizin sanayinize çağ atlatabilir. Eğer çığır açıcı teknolojilerde gelişmek istiyorsanız mutlaka nükleer teknolojilerde kabiliyet kazanmanız gerekiyor. Biz de bugün Akkuyu’da hem arkadaşlarımızla bunları değerlendirdik hem de gerçekten çok etkileyici, devasa bu inşaatı ziyaret ettik. İnşallah 2023 yılının sonunda ilk reaktör devreye alınacak ve burada elektrik üretilmeye başlanacak. Biliyorsunuz Türkiye’nin önümüzdeki dönemlere dönük yeni nükleer santral projeleri var. Bunları değerlendiriyor. Tabi ki buralarda kendi kabiliyetlerimizi, kendi teknolojilerimizi devreye alabilmemiz için bu ilk nükleer santral projesi bize önemli kazanımlar sağlıyor. Bunları da değerlendirerek Türkiye’yi nükleer teknolojilerde de üreten bir ülke haline getirebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Bakan Varank, açıklamalarının ardından beraberindekilerle birlikte Akkuyu NGS inşaat sahasını gezerek, incelemelerde bulundu.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
Avrupa ve Dünyanın gelişmiş birçok Ülkesinin Her birinde ONLARCA Nükleer Santral Var. Yapılacak olan bu Santralin Türkiye'nin Enerji İhtiyacının %10 a yakın bir bölümünü üreteceği ortada iken hangi akıl buna karşı çıkar ? Herşeye Karşı Çıkmaktan başka bir projesi olmayan Akılsız Akıl elbette
Dedeleri Keban Barajına karşı çıkmıştı. Babaları Boğaz Köprüsüne.. Kendileri ise baya bı ilerlediler bu işlerde. Köprüye Baraja Hastaneye Fırtınaya SİHA ya ... Uzaya Gönderilen Uydu bile battı bunlara
@tatilbanayakisiyoo_13 o ülkeler santralin atıklarından kurtulmak için gariban ülkelre saldırıyor ve atıklarını oaralara depoluyorlar akıllı bunuda biliyormuydun? sen nereye saldıracaksın?? herşeye karşı çıkmıyoruz sadece gğüneş enerjisi rüzgar ve su termal enerji zengini Türkiyede en son çare nükleer diyoruz akıllı seni.
@tatilbanayakisiyoo_14 80 lerden beri uzaya uydu gönderiyoruz rahmetli demirel kebanı yapmasaydı ülke karanlıktı üstelik yap işlet halka sat değil kendi imkanlarımızla yaptık hıa sia oyuncak onlar sanki nükleer başlık taşıyan füze mi
yapıyorsanız milletin parasıyla yapıyorsunuz.sanki Cumhurbaşkanı kendi cebinden yaptırmış gibi söylemenize ne gerek var.
şimdiye kadar gelen cumhurbaşkanları neden yaptırmadı o halde
matematiği de yok
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler