Borsa İstanbul, banka hisselerinde 'açığa satışı' yasakladı

Borsa İstanbul AŞ, BIST 30 Endeksi dahilindeki banka hisselerinde bugünden itibaren geçici olarak açığa satışın yasaklandığını bildirdi. Yatırımcılar tarafından satışa konu edilecek Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi payları için depo şartı uygulanacak. Mülkiyetinde adı geçen bankaların payı bulunan yatırımcılar, söz konusu kıymetlerin satışını sadece ilgili kıymetlerin bulunduğu yatırım kuruluşları üzerinden yapabilecek.

Borsa İstanbul, banka hisselerinde 'açığa satışı' yasakladı

Sermaye Piyasası Kurulunca (SPK), yatırımcılar tarafından satışa konu edilecek BIST 30 Endeksi dahilindeki banka payları için depo şartı uygulanacağı ve söz konusu satışın sadece ilgili kıymetin bulunduğu yatırım kuruluşları üzerinden yapabileceği bildirildi.

SPK'nın resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, sermaye piyasalarının güvenilir, şeffaf ve istikrarlı bir ortamda işleyişinin sağlanması ile yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen Akbank (AKBNK.E), Garanti Bankası (GARAN.E), Halkbank (HALKB.E), İş Bankası (C) (ISCTR.E), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB.E), Vakıfbank (VAKBN.E), Yapı Kredi (YKBNK.E) paylarında bugünden itibaren geçici olarak açığa satış işlemlerine yasak getirildi.

Gün içinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonlar da söz konusu yasak kapsamına dahil edildi.

Yatırımcılar tarafından satışa konu edilecek söz konusu banka payları için depo şartı uygulanacak. Mülkiyetinde adı geçen bankaların payı bulunan yatırımcılar, söz konusu kıymetlerin satışını sadece ilgili kıymetlerin bulunduğu yatırım kuruluşları üzerinden yapabilecek.

Kurul kararına uyumun kontrol ve takibinde sorumluluk yatırım kuruluşlarında olacak.

BORSADA AÇIĞA SATIŞ NE DEMEK?

Açığa satış, pay piyasalarında, hisse fiyatlarının yükselişi yerine düşüşünden kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların, sahip olmadıkları hisse senedini ödünç almak kaydıyla satması anlamına geliyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
spk ile hisselerde spekülasyon yapılıyor ya bu açığa satışı tamamen kaldır yada zırt bırt geçici olarak kaldırma insanları zarara sokup duruyorlar ya
Açığa satış tamamen kalkmalı
Geç bile kaldılar. Volaritenin çok yüksek olduğu borsamızda,hisselerin ani düşüş de en büyük etken açığa satıştır.Yıllardır Küçük yatırımcı çarpılıyor. Açığa satışı yabancılar yapıyor. Endeksin yönünü etkileyecek haberleri bizden önce öğrenip satışa geçiyorlar.Piyasada panik havası yaratıp küçük yatırımcıyı satışa zorlayarak yüksekten sattıkları hisseleri düşük fiyattan geri alıyorlar.Küçük yatırımcıyı korumak adına açığa satışlar tamamen yasaklanmalıdır.Benim tavsiyem budur.3-5 kuruş komisyon geliri için borsa yönetimi küçük yatırımcıyı heder etmesin.Açığa satış bizim borsamıza uygun değildir
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler