Erzurum'a altın rezervi müjdesi! Bu köyün taşı toprağı altın

Erzurum’un Olur ilçesinde altın rezervi bulundu. 8 milyon metreküplük alanda cevherli kütle tespit edilen bölgede altın rezerv tespiti ise tonda dört gram olarak belirlendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından onaylanan altın sahası Olur ilçesine bağlı Boğazgören köyü mevkiinde bulunuyor. Yaklaşık 10 yıllık çalışma sonrası altın rezervi işletme ruhsatının verilmesinin ardından mahalle sakinlerinin heyecanlı bekleyişi başladı.

AW127242_02

120 kişinin yaşadığı 60 haneli Boğazgören köyünde işletmeciler bin 500 hektarlık alanda altın çıkarma hakkı elde ettiler. 8 milyon metreküplük alanda cevherli kütle bulunan bölgede altın rezerv tespiti ise tonda dört gram olarak belirlendi. Yıllık katma değerinin 400 milyon doları bulacağı tahmin edilen altın madeninde binlerce kişi istihdam edilecek. Altının işlenmesi ise siyanürle değil doğaya zarar vermeden gravite esasıyla gerçekleştirilecek.

AW127242_03

'GURBETTEKİ GENÇLER KÖY GERİ DÖNSÜN'

Altın madeni işletmesi kurulunca birçok kişiye iş kapısı olacağını ifade eden Mahalle Muhtarı Cafer Özçelik, “Öncelikle köyümüzden gurbette olan gençlerimizin köye geri dönmelerini istiyorum. Bu saatten sonra her şeyin çok güzel olacağını düşünüyorum. Mahallemizde altın madeni işletmesi kurulunca mahallemizdeki gençlere iş kapısı olacak, göç olmayacak. Mahallenin üst tarafındaki büyük dağ altın madeninin içerisinde bir ton toprakta 4 gram altın varmış” dedi.

AW127242_05

Mahalle sakinlerinden 73 yaşındaki Binali Akbulut, “50 yıl Ankara’da yaşadıktan sonra mahallemize geri döndüm. Mahalleme geldiğimde uğurlu bir haberle mutlu oldum. Köyümüzde altın madeni bulundu. Köyümüzün gençlerine iş kapısı açıldı. Büyük bir ümitle bakıyoruz bu işi. Cenab-ı Allah ülkemize, ilçemize, milletimize hayırlı uğurlu etsin. Çok sevinçliyiz” diye konuştu.

AW127242_04

Uzun yıllardır gurbette olduğunu belirten İlyas Karaçağıl da, “Ben uzun yıllar gurbette kaldım. Gençlerimiz altın madeni sayesinde gurbete gitmeyecekler, burada çalışıp burada emekli olacaklar. Bunu duyduk çok mutlu olduk” dedi.

Mahalle sakinlerinden 34 yaşındaki Yasin Özçelik ise, “Yapılan araştırmalar sonucu altın madeni tespit edildi. Bu altın rezervi en kısa zamanda açılacaktır. Benim gibi genç arkadaşlarımız var, bölgede birçok gencimiz işsiz. Bu maden hepimize iş kapısı olacaktır” dedi.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 38 yorum
köyde çizgili pijamalı bulamadılar mı,haydi çevreciler bastırın diyecem de, orada ağaçta yok,ama olsun insan var,su var,istihdam var,birde yol gelecek şimdi oraya..olmaz buna biri karşı çıkmalı,14 yılda bulduk,14 yılda tartışalım,yandaş çıkaramaz diye...
@iktisat71 ortalığın çöle dönmesi çok hoşuna gidiyor sanırım.bugüne kadar ülkemizin tüm yerlerinde doğalgaz,petrol,bor,altın bulunduğu söylendi.sana-bana ülkemize ne yararı oldu söyleyebilirmisin.hep yandaşlar kazanmadılarmı.
@savaskoc7474 senin yandaşın benim yandaşım direk bu ülkeye neyin faydası olacak,karadenizde gaz bulundu,yandaş kazanacak diye ,çıkarmayalım mı,sizin yandaş gelince onlar mı çıkarsın,bu mantıkla bu ülke bu kafa ile zaten iyice geri kaldık,birde sana ne faydası var ki diyosunya,kemal beyin dediği gibi ben her el demedin her partiden sonra deste değiştirelime dönmüş..az çık oksijen sitedende siz onu yandaş bırakmadı diye algılarsınız..
tonda 4 gr altın çok az uğraşmaya bile değmez. En az 11 ile 15 gr arası olması lazım ki kar getirsin.
tonda 4 gr dediğin bir traktör römorkunda 4 gr herhangi bir altın eleme makinasının 2 dakikalık işi günde en az 500 ton elenir buda 2 kg altın yapar. 2 kilo altının mali değeri 928.000 tl dir sence azsa zenginsin ????
ne çok biliyosun sen öyle
standart Tonda Dört gramdır. Bence daha yüksek bir oran var orda.
Ne yazikki hicbisey guzel olmadi,olamiyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler