Fitch'ten Türkiye açıklaması: Ekonomide büyüme hız kazanacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Direktörü Douglas Winslow, aşılamaların yapılması ve kısıtlamaların azaltılmasıyla birlikte Türkiye ekonomisinin özellikle yılın ikinci yarısından sonra hız kazanacağını, büyümenin 2021 yılında yüzde 3,5 seviyesinde olmasının beklendiğini belirtti.

Fitch'ten Türkiye açıklaması: Ekonomide büyüme hız kazanacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Direktörü Douglas Winslow, Türkiye ekonomisinin 2021 yılındaki görünümü ve kredi derecelendirme kuruluşunun beklentilerine ilişin soruları yanıtladı.

'2021 YILINDA TÜRKİYE EKONOMİSİ YÜZDE 3,5 BÜYÜYECEK'

Winslow, “Kovid-19 aşılamaları güveni desteklerken, kısıtlamalarını azaltılması, Avrupa’da toparlanmanın ivmelenmesiyle, bu yılın ilk yarısından itibaren Türkiye’de büyümenin hız kazanmasını bekliyoruz. 2021 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 3,5 seviyesinde büyüme göstermesini öngörüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk ekonomisinin 2020 yılında yüzde 0,2 seviyesinde büyüme gösterdiği tahmininde bulunan Fitch Ratings Direktörü Winslow, Türkiye’ye ilişkin büyüme tahminlerinin 19 Şubat tarihinde ülke not ve görünümüne ilişkin değerlendirme kapsamında ve mart ayında yayımlanacak olan “Küresel Ekonomik Görünüm” raporu çerçevesinde yeniden değerlendirilebileceğini hatırlattı.

TÜRKİYE'DE CARİ AÇIĞIN AZALMASI BEKLENİYOR

Winslow, “Reel efektif kur, ki değer kaybı 2020 yılında yüzde 18 seviyesindeydi, Türkiye’nin toplamda ihracattaki rekabeti son yıllarda yardımcı oldu. Turizmin toparlanması, ihracatta talebin artması ve yakın zamanda yapılan politika sıkılaştırmaları, 2020 yılının ilk 11 ayında GSYH’nin yüzde 5,2’si seviyesinde olan cari açığın önümüzdeki dönemde azalmasını sağlayacaktır. 2021 yılında cari açığın GSYH’ye oranının yüzde 3,5, 2021 yılında ise yüzde 2,4’e gerilemesini bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Winslow konuşmasına şöyle devam etti:

“Yeni Merkez Bankası Başkanı yönetimindeki kısmen daha Ortodoks politikalar ılımlı sermaye akışlarını cesaretlendirebilir. Bu unsurlar Türkiye’nin dış finansmanının dengelenmesini desteklerken, biz ülkenin büyük dış finansman gereksinimine kıyasla düşük seviyede olan döviz rezervlerinde yakın vadede belirgin bir artış beklemiyoruz.”

TCMB'NİN PARA POLİTİKALARI

TCMB’nin para politikalarını da değerlendiren Winslow, “Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yükseltmesi ve öngörülebilirliği artıran tek fonlama oranı kullanmak konusundaki kararlılığı, parasal politika kredibilitesini artırmak yönünde bir adım. Fakat bunu yeniden inşa etmek zaman alacaktır.” ifadelerini kullandı.

Winslow, Fitch’in Türkiye’de enflasyonun 2021 yılı sonunda yüzde 10,5, 2022 yılının sonunda ise yüzde 9,5 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğini belirtirken uygulanan politika faizinin bu yıl yüzde 13, gelecek yıl ise yüzde 12 olması durumunda, bunun yaklaşık yüzde 2,5 seviyesinde reel faize denk gelmiş olacağını ekledi.

Winslow, “Yaz döneminde kamu bankalarının yüksek seviyedeki kredileri de dahil olmak üzere verilen güçlü politika destekleri, geçen yılın üçüncü çeyreğinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) artmasını sağlarken, teşvikler cari açığı artırarak kısmen Türkiye’nin dış finansmanını zayıflattı.” yorumunu yaptı.

NOT VE GÖRÜNÜMÜ ETKİLEYEBİLECEK UNSURLAR

Gelecek dönemde Türkiye’nin kredi notu ve görünümünü olumlu yönde etkileyebilecek unsurlara da değinen Winslow, “İlerleyen dönemde enflasyonun sürdürülebilir şekilde azaltılması, parasal politika kredibilitesini yeniden inşa edilmesi pozitif reyting eylemini etkileyebilecek bazı kilit unsurlar arasında yer alıyor. Ya da Türkiye’nin dış finansmanını sürdürülebilirliği konusunda güvenin artması, yerli tasarrufların artırılması, dolarizasyonun azaltılması, büyümenin kredi büyümesine ve dış borçlanmaya daha az bağımlı olması gibi unsurlar.”

Öte yandan Winslow, Türkiye’nin ilerleyen dönemde ani dış finansman riskleri karşılaşmasının, dış finansman dengesizlerinin artıracak şekilde politika genişlemesine gitmesinin, kredi büyümesinin sürdürülemeyecek boyutlarda olmasının, bankaların ve şirketlerin dış borçlarını çevirmekte zorlanmasının, Türk lirasına güvenin azalmasının, sermaye çıkışının ve dolarizasyonun artmasının kredi notunun potansiyel olarak düşürülmesine neden olabilecek unsurlar arasında olduğunu belirtti.

Kaynak: AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
geçenlerde vatandaşın biri " bunlar Betondan başka bir şey yapmadılar" diyordu. Bizde "madem öyle ; Fırtınayı SİHA yı ATAK Helikopteri vs vs Sen Babanın Çiftliğinde mi Ürettin?" diye sorduk Arazi mangası oldu. Ayrıca Beton İşinden en mutlu olacak kitle kendileri. Ekrem Başkan ın Beylikdüzü'nde ne inşaatlar yaptığını herkes bilir. hatta 3 dönüm Hazine Arazisini Yaptığı siteye katıp Otopark yaptığı içinde devam etmekte olan "NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK" davası bile var
remzi_han! Kanada dan motor parçaları değil Optik okuyucu parça geliyordu. Şimdi oda Türkiye de Üretilmeye başlandı. Ayrıca o gün tıpkı senin gibi Süper Zeki bir vatandaş daha gelmişti ve " o silahların bazı parçaları yurtdışından geliyo Cahil koyun! neresi yerliymiş " demişti. Bizde bukez o Vatandaşa "_ F_35 lerinde 900'den fazla parçası Türkiye'de üretiliyor. ama Onların icinden bir tek ABD vatandaşı çıkıpta " yha bu parçalar ABD malı değil. Bu Uçağın neresi ABD malı" deyipte aşağılamaz. SİZİN GİBİ BİR TEK GERİZEKALI ÇIKMAZ ONLARIN İÇERİSİNDEN" demiştik. Sonra o Teneke de arazi mangası oldu
@tatilbanayakisiyoo_13 siha nın üretimi durdu sebebi kanada nın motor vb kritik parçaları göndermemesi atak helikopteri nerede babayın çiftliğinde mi neden kimse o helikopteri göremiyor at gözlüğünü çıkar boş bom boş pembe yalanlarla uyutulduk anla artık
@tatilbanayakisiyoo_13 sağolsun KANADA Tüm elektronik mekanizma , ve motor Kanadadan geliyor. Kabuk ürettiğimiz için sevinenide ilk görüyorum. Kentsel dönüşümü böyle değerlendirmekde abesle iştigal oluyor. Akape döneminde yapılan dolandırıcılıkları çabuk unutmuşsunuz. Aaaa yoksa sizde onlardan para alan bankamatik maaşlılarından mısınız?
@tatilbanayakisiyoo_13 millet geçim derdinde hergun yeni bir yalan hanı yerli araba nerde hanı bulduğunuz doğal gaz nerde millet siha mi helikoptermi yiyecek senin çarşıdan pazardan market fiyatlarından haberin yok herhalde!
@tatilbanayakisiyoo_13 Türk insansız hava araçlarının (İHA) motorlarını üreten Kanadalı Bombardier Recreational Products (BRP) firması
gel sen bunu bu ülkedeki hainlere anlat!anlatamassın,anlatamassın çünkü onların derdi vatan,millet değil onların derdi erdoğan.
@ysmermer Allah şifa versin arkadaşım. Kendiniz gibi düşünmeyen herkesi hain gören ruh hali hastalıktır. Keşke bu açıklama doğru olsa ve 5 müteahhite değilde fakir fukara halka yansısa büyüme. Ama enflasyonu ,işsizliği hatta aşı etkinliğini bile sahte açıklayanlara güvenilmiyor....
helal olsun Kardeşim çok güzel tarif etmişsin onları. Yazın Kardeşim. yayınlanmadı mı ? Birdaha Yazın! yine mi yayınlanmadı ? BİR DAHA YAZIN! Yalan algı iftira çamur ile biryere kadar gidebilecekleri ni ve sonunda O Çamura boğazlarına kadar kendilerinin batacağını anlasınlar görsünler
Enflasyon %10 filan değil ki, yakın zamanda düşeceğine dair bir sinyal de yok. Nasıl, neye göre hesaplıyorsunuz? Gidin bir markette alışveriş yapın, eve gelen faturalara, kira gibi aidatlara bakın, mesela arabanızın deposunu fullemeyi deneyin, serviste bakım yaptırın, otel fiyatlarına, ilaçlara, sağlık hizmetlerine bakın, sonra fikir beyan edin.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler