FİNANS

Günlük 300 TL'ye çalışacak eleman bulamıyor: Suriyeliler de olmasa...

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, son yıllarda başlayan inşaat patlaması devam ederken, çalışacak usta ve işçi bulmakta güçlük çekiliyor. İlçenin büyük göç aldığını anlatan Hürriyet Mahallesi Muhtarı İrfan Baltacı, ne inşaatlarda ne de zeytin hasadında çalışacak işçi bulunmadığını söyledi. Baltacı, "Bu gün bir ustanın günlüğü 250-300 lira, işçinin günlüğü ise 150-200 lira. Eskiden sabah saatlerinde Kocacami önünde iş bekleyen insanlar olurdu. Şimdilerde böyle bir durum yok." dedi.

Günlük 300 TL'ye çalışacak eleman bulamıyor: Suriyeliler de olmasa...

Burhaniye’de, yüzlerce inşaat devam ederken, usta ve işçi sıkıntısı yaşanmaya başladı. Özellikle, Ören yolundaki arazilerin imara açılması ile büyük bir yapılaşmanın başladığını anlatan İrfan Baltacı, 40 yıldır inşaat yaptığını söyledi.

"SURİYELİLER OLMASA İŞİMİZ ÇOK ZOR"

Usta ve işçi bulmakta zorlandıklarını anlatan Baltacı, “Son yıllarda Burhaniye ile birlikte diğer Körfez ilçeleri büyük göç almaya başladı. Bu da inşaat sektörünü canlandırdı. Şu anda yüzlerce inşaat devam ediyor. Ancak, usta ve işçi bulmakta zorlanıyoruz. Şu anda, Suriyeliler de olmasa işimiz çok zor. Önümüzdeki aylarda zeytin hasadı başlayacak. Zeytin hasadında da işçi bulmak zor. Bu ortamda işsizlikten yakınanlara şaşıyorum. Bu gün bir ustanın günlüğü 250-300 lira, işçinin günlüğü ise 150-200 lira. Eskiden sabah saatlerinde Kocacami önünde iş bekleyen insanlar olurdu. Şimdilerde böyle bir durum yok. Böyle giderse 3-5 yıl sonra robotları çalıştırmak zorunda kalacağız” dedi.

Kaynak: İHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 79 yorum
Zeytin zamanı işçi bulamıyorsun? Kime ve hangi anlayışa hizmet ettiğin o kadar açık ki! Edremit'te öğretmenim. Zeytin zamanı bırak büyük işçileri öğrenciler bile okula değil zeytine gidiyor. İşçi bulamıyormuşmuş. O suriyelileri al evinde besle.
kaç saat çalıştıracaksın, maaşını gerçek rakamdan gösterip primini ödeyecek misin, gerekli iş önlemlerini alacak mısın, işçinin sosyal haklarını verecek misin? Yalancısınız..... 15 saat çalışsın, sgk istemesin, maaşını alır mı kesin değil, taşeron kaçar mı?, izin yok ohh ne güzel günlük 300 TL ye adam bulamıyormuş, sen bu şartlarda ancak suriyelileri çalıştırırsın...
Açlıktan ölmüşlerdir artık caminin önünde o yüzden bekleyemiyorlardır.
@spry obezlikten olmasın....
Geri Dön