FİNANS

İstilacı balon balığı avcılığına destek! Resmi Gazete'de yayınlandı, işte destek miktarı

Türkiye sularında yayılım gösteren istilacı balon balığı avcılığına, türlerine göre 500,000 adete kadar 5 TL, 5 milyon adete kadar 0.50 TL destekleme verilecek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, balon balığı avcılığının desteklenmesi kapsamında, yılda 5,5 milyon balon balığı için 5 milyon lira ödeme yapmayı hedeflediklerini bildirdi.

İstilacı balon balığı avcılığına destek! Resmi Gazete'de yayınlandı, işte destek miktarı

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, geçerli ruhsata sahip balıkçı gemisiyle su ürünleri avcılığı faaliyeti sürdüren ve istilacı balon balığını avlayan balıkçılara para desteği verilecek.

Söz konusu balığın Lagocephalus Sceleratus türü için 500,000 adete kadar, adet başına 5 TL, diğer türleri için de 5 milyon adete kadar, adet başına 0.50 TL doğrudan destekleme ödemesi yapılacak.

PAKDEMİRLİ AÇIKLADI

Pakdemirli, yazılı açıklamasında, sucul istilacı ve yabancı türlerle mücadele kapsamında balon balığı avcılığının desteklenmesine ilişkin bilgi verdi.

Geçen yıl sucul biyolojik çeşitliliğin korunması, deniz kaynaklarının sürdürülebilir ve rasyonel kullanımının sağlanması amacıyla istilacı balon balıklarından benekli balon balığı türünü avlayan küçük ölçekli balıkçıların desteklendiğini anımsatan Pakdemirli, bu kapsamda 46 bin 192 adet balon balığının bertarafının sağlandığını aktardı.

Pakdemirli, geçen yıl tek tür için verilen destekleme kapsamının ülkede bulunan irili ufaklı 8 balon balığı türünü içerecek şekilde ve 2023 yılı sonuna kadar geçerli olmak üzere genişletildiğine dikkati çekerek, "Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine İlişkin Karar'ın Cumhurbaşkanı'mız tarafından imzalandığını ve Resmi Gazete'de yayımlandığını belirterek, hayırlara vesile olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

"3 YILDA 16,5 MİLYON BALON BALIĞI BERTARAF EDİLECEK"

Balon balığı desteklemesi kapsamında bu balığı avlayan balıkçılara her yıl 5 milyon lira değerinde ödeme yapılacağını vurgulayan Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda en büyük ve en tehlikeli tür olan benekli balon balığının adedine 5 lira ödenecek. Bunun için en fazla 500 bin adete kadar olmak üzere 2,5 milyon liralık ödeme, kalan 7 tür için de tanesi 50 kuruştan 5 milyon adete kadar olmak üzere 2,5 milyon liralık ödeme planlandı. Toplamda 5,5 milyon balon balığı için 5 milyon lira ödeme yapmayı hedefliyoruz."

Pakdemirli, desteklemenin 2021, 2022 ve 2023 yıllarını kapsayacağına işaret ederek, "3 yılda 16,5 milyon balon balığı kaynaklarımızdan bertaraf edilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA, Reuters


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
para varsa işin ucunda kökü kurur kurtuluruz bu lanet balıktan
Ruhsatlı gemisi olan 5 TL lik balık avlamak için ağlarını riske atarmı düşündünüzmü.. Vergi muafiyeti getirip amatör Avcı'dan alsanız da millete bir faydanız dokunsa nasıl olur acaba..
@eker07 Amatör adı üstünde bu işin ticaretini yapamaz, 50 bin tl cezası var. Zaten bir sürü kaçak amatör balıkçı var, Devlet neden bunlara ceza yazmıyor, çoğu satıyor balıkları.
Cahil yakalayanlar satmaya çalışıyor. Acemiler de işin usulünü bilmediğinden zehirleniyor. Devlet bunun önüne geçmeye çalışıyor sen vergi muafiyetinden bahsediyorsun. Bu muhalefetin kafası gerçekten pırıl pırıl :)))
desteklemeyle zor görünüyor. bu balıkları yiyevek balıklar bulmak lazım
Geri Dön