FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

KİRA ARTIŞ ORANI 2023: TEFE TÜFE ile Temmuz ayı kira artış oranı ne oldu? Kira sınırlaması uzatıldı mı? TÜİK açıkladı

Kira artış oranı, enflasyon verileri ile ilgili son dakika açıklamasının TÜİK tarafından yapılması sebebiyle merak edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada konut kira sözleşmelerinde oranı yüzde 25 ile sınırlama kararına ilişkin "Temmuz ayında yenilenecek kira sözleşmeleri için de aynı sınır uygulamaya devam edeceğiz." ifadelerini kullanmıştı. Peki, TEFE TÜFE ile Temmuz ayı kira artış oranı ne kadar, yüzde kaç? İşte 2023 Temmuz ayı kira artış oranı ile ilgili ayrıntılar!

KİRA ARTIŞ ORANI 2023: TEFE TÜFE ile Temmuz ayı kira artış oranı ne oldu? Kira sınırlaması uzatıldı mı? TÜİK açıkladı

Kira artış oranı ile ilgili son dakika açıklamasının bugün TÜİK tarafından yapılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada "Fahiş kira artışlarına karşı geçen sene devreye aldığımız üst sınır uygulaması bu tedbirlerden biriydi. Konut kira sözleşmelerinde oranı yüzde 25 ile sınırlanmıştık. Temmuz ayında yenilenecek kira sözleşmeleri için de aynı sınır uygulamaya devam edeceğiz." ifadelerine yer vermişti. Şimdi gözler TÜİK tarafından yapılacak olan enflasyon oranı açıklamasına çevrildi. TÜİK Haziran ayı enflasyon oranı açıklaması 2023 Temmuz kira artış oranı da dahil olmak üzere birçok kalemde belirleyici olacak. İşte 2023 Temmuz ayı kira artış oranı ile ilgili ayrıntılar...

TEMMUZ AYI KİRA ZAMMI YÜZDE KAÇ OLDU?

Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Haziran'da enflasyon yüzde 38,21 oldu. Temmuz ayı kira artış oranı ise %59.95 olarak ortaya çıktı.

kira zam3

ENFLASYON ORANI BELLİ OLDU

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %38,21, aylık %3,92 oldu
TÜFE'deki (2003=100) değişim 2023 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %3,92, bir önceki yılın Aralık ayına göre %19,77, bir önceki yılın aynı ayına göre %38,21 ve on iki aylık ortalamalara göre %59,95 olarak gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %14,76 ile konut oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %67,22 ile lokanta ve oteller oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup %1,21 ile sağlık oldu. Buna karşılık, 2023 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %11,13 ile alkollü içecekler ve tütün oldu.

YÜZDE 25 KİRA SINIRI UZATILDI MI?

Kira sınırı hakkında açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şun ifadeleri kullandı:

"Fahiş kira artışlarına karşı geçen sene devreye aldığımız üst sınır uygulaması bu tedbirlerden biriydi. Konut kira sözleşmelerinde iStock-1414584267

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler