FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Konut fırsatçıları tek tek ifşa oldu! Haberi Bakan Nebati duyurdu

Konut fiyatlarını aşağı çekmek ve konuta erişimi kolaylaştırmak adına yeni atılan adım sonrası fırsatçılar boş durmayıp ev fiyatlarını daha da arttırmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bu kişilerin tek tek tespit edildiğini ve bu kişileri asla göz yummayacaklarını ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Finansal Kurumlar Birliği 10. Olağan Genel Kurulu'nda gündeme ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından konuta erişimi kolaylaştıracak 3 adımlı uygulamanın açıklanmasıyla ev fiyatlarını arttıran fırsatçılara ilişkin konuşan Bakan Nebati, "Konutla ilgili paket açıklandığının ertesi günü aykırı işlem yapanların tamamı tespit edildi. Biz bir işlem yaparken vatandaşın rahat etmesi için yapıyoruz. Birilerinin suistimalde bulunarak kısa günün kârı diyerek bizi aldatmasına izin vermeyeceğiz. Bunu yapanlar bilsinler ki ensenizdeyiz" dedi.

“GÖSTERGELER BÜYÜME ORANININ TRENDİNİN DENGELİ BİR ŞEKİLDE DEVAM ETTİĞİNE İŞARET EDİYOR”

Dünya ekonomisinin tarihi bir süreçten geçtiğini ifade eden Bakanı Nebati, “Rusya Ukrayna Savaşı risklerin ve belirsizliğin tekrar artmasına yol açtı. Enerji başta olmak üzere artan Emtia fiyatları tedarik zincircilerindeki aksamadan ölçülmesi ve yüksek taşımacılık maliyetleri tüm dünyada enflasyonun rekor seviyelere ulaşmasına neden oldu. Yaklaşık son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla Avrupa ve Amerika karşı karşıya. Diğer yandan Rusya Ukrayna Savaşı zaten yükselmiş olan Emtia fiyatlarını daha da artırırken tedarik zincirlerini ve ticareti de olumsuz etkiledi. Tüm küresel olumsuzluklara rağmen ülkemizin büyüme ve ihracattaki muazzam başarısı tüm ülkemiz ve dünya tarafından samimi olarak takdirle karşılanıyor. Öncü göstergeler bu yılın ilk çeyreğinde güçlü ve dengeli bir büyüme eğilim üzüldüğüne işaret ediyor. 2020’de dünya küçüldü, biz ise1,8 büyüdük. 2021’de tek haneli büyüdüler biz yüzde 11 büyüdük ve gördüğümüz kadarla da içerikteki Öncü göstergeler büyüme oranının trendinin dengeli bir şekilde devam ettiğine işaret ediyor” şeklinde konuştu.

“250 MİLYAR DOLARLIK HEDEFİMİZE DE KOŞARAK İLERLİYORUZ”

Politikamızın temelini oluşturan üretim ihracat ve istihdam rakamlarından bahseden Bakan Nebati, “Sanayi üretim endeksi 2022 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,2 artış gösterdik. İhracat rakamlarımızda her ay artık mütemadiyen hale dönüştü yeni rekorlara imza atıyoruz ki birikimli olarak 240 milyar doları aştık ve 250 milyar dolarlık hedefimize de koşarak ilerliyoruz. Nisan ayında enerji hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 100,9 bu iyi bir rakam. Böylelikle enerji hariç ihracatımızın ithalatımızı geçmiş olduğu durumu yakaladık. Mart ayı itibari ile toplam istihdam yaklaşık 30 milyon kişiye ulaştı. Bu veriler büyümenin bu çeyrek 6-7 gibi bir rakamla devam ettireceğini işaret ediyor. Yani ekonomimiz üretiyor, ihraç ediyor, istihdam oluşturuyor. Salgına rağmen, kuzeyimizdeki savaşa rağmen, öldük bittik yandık bu işler iyi gitmeyecek diyenler rağmen büyümeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“ENFLASYONLA MÜCADELE TİMLERİ FAHİŞ FİYAT VE STOKÇULUĞA İZİN VERMİYOR”

Rafineri sayısının her geçen gün artmasıyla birlikte yastık altından toplanan altın miktarını da arttırarak devam ettiğini vurgulayan Bakan Nebati, “Enflasyonla mücadelemiz topyekün bir mücadele olduğu sürece başarıya ulaşacağımız olan inancımız tam. Bizlerin çalışmalarının yanında iş insanlarımızın da sorumluluk alarak ellerini taşın altına koyması gerekiyor. Kurduğumuz enflasyonla mücadele timleri vasıtasıyla fahiş fiyat, manipülasyon ve stokçulara asla izin vermiyor. Selektif kredi politikamız kapsamına bir yenisini ekledik. Bu finansman paketi ile 100 milyar lirası sanayi, 50 milyar lirası da turizm sektörü için olmak üzere toplamda 150 milyar liralık bir kaynak ayırdık” dedi.

konut15

“KONUTLA İLGİLİ PAKET AÇIKLANDIĞININ ERTESİ GÜNÜ, AYKIRI İŞLEM YAPANLARIN TAMAMI TESPİT EDİLDİ”

Açıklanan konut sektörüne yönelik üç destek paketi ile vatandaşların uygun finansman ile konut sahibi olmalarının sağlandığını vurgulayan Bakan Nebati, “Vatandaşımızın uygun finansman ile konut sahibi olması ilk attığımız bu değerli adımı astronomik fiyat artışları ile suistimal etmeye çalışanlara da asla göz yummayacağız. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. Bu paket açıklanmadan önce tüm verileri aldık. Paket açıklanmadan önceki internet üzerinde bireysele dahil olmak üzere satış fiyatları ilanlar tek tek tespit edildi. Konutla ilgili paket açıklandığının ertesi günü, aykırı işlem yapanların tamamı tespit edildi. Biz bir işlem yaparken vatandaşın rahat etmesi için yapıyoruz birilerinin suistimal de bulunarak, kısa günün karı diyerek bizi aldatmasına izin vermeyeceğiz. Bunu yapanlar bilsinler ki ensenizdeyiz. Vatandaşın konuta ihtiyacı var. Konut üreticisinin finansmana ihtiyacı var. Biz bunu sağlamaya çalışıyoruz. Tüm koşullarımızı en ideal noktaya çevirecek şekilde gece gündüz bunların hesaplarını yaparak yolumuza devam ediyoruz. Onun için siz değerli paydaşlarımız da yolumuza doğru bir şekilde devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“BANKALARIMIZIN FİNANS SEKTÖRÜNDEKİ PAYININ YÜZDE 86 OLMASI BANKALARIMIZI VE BİZİ MUTLU ETMİYOR”

Yakın zamanda hazine destekli KGF kredilerindeki kefalet limitlerini de artırdıklarını belirten Bakan Nebati, “KOBİ’lerin 35 milyon TL olan limit 100 milyon TL. Kobi dışındaki firmalara 250 milyon TL’den 350 milyon TL’ye bir limit artışı yaptık. Türkiye ekonomi modelini uygun olarak üretim sağlansın istihdama katkı sağlasın. Yüzde 14 bizim hedeflediğimiz oran değil. Bankalarımızın finans sektöründeki payının yüzde 86 olması bankalarımızda mutlu etmiyor bizi de dolayısıyla önümüz açık yolunuz açık” diye konuştu.

  • Bu veriler büyümenin bu çeyrek 6-7 gibi bir rakamla devam ettireceğine işaret ediyor. Ekonomimiz üretiyor, ihraç ediyor, istihdam oluşturuyor. Kime rağmen salgın, savaş ve öldük, bittik, yandık, bu işler iyi gitmeyecek diyenlere rağmen. Makro ekonomik istikrarı sağlamak üzere biliyorsunuz Türkiye Ekonomi modelini 20 Aralık itibarıyla hizmete sunduk. Modelimiz serbest fiyat ekonomisi kurallarından taviz vermeden finansal istikrarı kalıcı olarak sağlayarak ilgili tüm kurumlarla eşgüdüm içerisinde tasarlandı. Modelimizin odak noktasında üretim, yatırım, ihracat, istihdam ve bunların tamamının artmasıdır. Bununla birlikte cari açık sorunu kalıcı olarak çözmeyi küresel değer zincirlerinde üst sıralara çıkmayı hedefliyoruz. Böylece enflasyonun önemli bir belirleyicisi olan Döviz kurlarındaki oynaklığı dengelemekle kalmadık, mevduattaki vadeyi uzattık. Bugün bir mücadele alanımız var. Bu mücadele alanımızdaki kararlılığımızı çok net bir şekilde ortaya koymuş durumdayız.

"STOKÇULUĞA İZİN VERMİYORUZ"

  • Paydaşlarımızla koordinasyon içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İş insanlarıyla verimli toplantılar gerçekleştirdik ve toplantılara devam edeceğiz. Enflasyon meselesini masaya yatırdık. Attığımız adımları takdir ettiklerini, kendi fiyat politikalarına yönelik adımlar atmalarını görmekten büyük memnuniyet duyduk. Enflasyonla mücadelemiz topyekun olduğu sürece başarıya ulaşacağımız inancımız tam. İş insanlarının sorumluluk alarak ellerini ve yüreklerini taşın altına koymaları son derece önemli ve kilit unsurlardan birisidir. Vergisel düzenlemeler yaptık. Kurduğumuz enflasyonla mücadele timleri vasıtasıyla, Fahiş Fiyat, fiyat manipülasyonu ve stokçuluğa izin vermiyoruz. Bunun için gereken tüm önlemleri alıyor, almaya devam ediyoruz. Vergisel düzenlemelere ilave olarak, yatırımlara yönelik kredilendirmeye öncelik veriyoruz. Vatandaşımızın alım gücünü eskisinin üzerine çıkaracağız.

TEK TEK TESPİT EDİLDİLER

  • Selektif kredi politikası ve bununla uyumlu Hazine destekli KGF paketlerini devreye aldık. Diğer yandan geçtiğimiz günlerde selektif kredi politikası kapsamında bir yenisini daha ekledik. 150 milyar liralık kaynak ayırdık. Böylelikle imalat sanayi sektöründe yatırımda bulunan firmalara uzun vadeli finansman imkanı sağlıyoruz. Kredilerin döviz ve Altın gibi kaynaklara gitmesini engellemek amacıyla KOBİ, ihracat, yatırım gibi alanları hariç bırakarak ticari kredilerde yüzde 10 oranında zorunlu karşılık getirdik. Girişimcilik ekosistemine katkı sunmak için 6 farklı finansman desteğini hayata geçirdik.

  • Bu hafta konut sektörüne yönelik üç paket ile konut arzını artırıyor, vatandaşlarımızın uygun finans yöntemi ile konuta erişimini artırıyoruz. İnşaat firmaları bir yıl boyunca konut satış fiyatlarını sabit tutmak şartıyla destek alacaktır. Bu değerli adımı astronomik fiyat artışlarıyla suistimal etmeye çalışanlara asla göz yummayacağız. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. Paket açıklanmadan önce tüm verileri aldık. Satış fiyatları, ilanlar tek tek tespit edildi. Konutla ilgili paket açıklandığının ertesi günü aykırı işlem yapanların tamamı tespit edildi. Biz bir işlem yaparken vatandaşın rahat etmesi için yapıyoruz. Birilerinin suistimalde bulunarak kısa günün kârı diyerek bizi aldatmasına izin vermeyeceğiz. Bunu yapanlar bilsinler ki ensenizdeyiz. Vatandaşın konuta ihtiyacı var. Konut üreticisinin finansmana ihtiyacı var. Tüm koşullarımızı en ideal noktaya çekecek şekilde hesaplarını yaparak yolumuza devam ediyoruz. Siz değerli paydaşlarımızla yolumuza devam edeceğiz.

KREDİ DESTEKLERİ

  • KOBİ'ler için 35 milyon TL olan limit 100 milyon TL'ye, KOBİ dışında 250 milyon TL'den 350 milyon TL'ye limit artışı yaptık. Yüzde 14 bizim hedeflediğimiz oran değil. Bize de düşüyorsa güncel her türlü talebi gerek mevzuatta ikincil düzenlemelerle yasalarla hızlı şekilde Meclis'in katkılarıyla önünüzü açıyoruz. Bankalarımızın finans sektöründeki payının yüzde 86 olması bankalarımızı da mutlu etmiyor, bizi de. Dolayısıyla önünüz yolunuz açık. Konut isteyene konut, GES isteyene GES, imalat isteyene imalat, bunun için varız. Hep beraber koşacağız, siz kazanın ülke kazansın, ülke kazansın Türkiye Cumhuriyeti güçlensin, büyüsün ve yoluna devam etsin. Hizmet, hizmet, hizmet... Çok net şekilde vurgulamak istiyorum. Finans sektörü büyüyor, gelişiyor, derinleşiyor. Bugün itibarıyla 120 şirket faaliyet göstermeye devam ediyor. Artık bizim özellikle buradaki yol arkadaşlarım, irtibatta olduğumuz tüm kuruluşlar koyduğumuz hedefleri biliyorlar. Hedeflerinizi büyütün ki yolunuz kolay olsun. Bizi her alanda sizi destekleyecek şekilde itekleyin. Biz hazırız, yeter ki bu ülkede siz büyüyün bu ülke büyüsün. (İHA)


Anlık Borsa


En Çok Aranan Haberler