Memur maaşları zammı 2021 son durum... Öğretmen, polis, emekli, hemşire ve imamların 2021 Ocak maaşları ne kadar olacak?

Memur zamları hesaplanırken toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Memurlara verilen maaş zammında sabit oran yansımasına rağmen, bu oran farklı mesleklere farklı oranlarla yansıtılacaktır. 2021 memur maaşlarına ne kadar zam yapılacak merak edilirken, toplu sözleşme süreci şu an tıkanmış durumda. Peki, 2021 enflasyon oranı nedir, 2021 memur maaşları belli oldu mu? İşte 2021 memur maaşları son durum!

Memur maaşları zammı 2021 son durum... Öğretmen, polis, emekli, hemşire ve imamların 2021 Ocak maaşları ne kadar olacak?

Açıklanan enflasyon oranları memur ve emekli maaşlarını etkilemesinden dolayı birçok memur, 2021 yılında ne kadar maaş alacağını hesaplamaya başladı. Toplu sözleşme gereği 6 aylık dilimlerde hesaplanan enflasyon oranına göre 2021 memur maaşları belli oluyor. Memur maaşları 2021 zammı son durum nedir araştıran vatandaşlar, 2021 memur zammı ne kadar olacak öğrenmek istiyor. Memur maaş zamları aynı oranlarda yapılsa da memurların mesleklerine göre farklı oranlarda maaşlarına yansıyor.

KASIM ENSFLASYON ORANI DA AÇIKLANDI

Enflasyon kasımda yüzde 2,3 artarken, yıllık bazda yüzde 14,03 oldu. Ekonomistlerin kasım ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 0,75, en yüksek yüzde 1,80 aralığında yer almıştı. Enflasyon kasımda yılın zirvesini gördü. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksi Kasım'da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,03 artış kaydetti. Aylık bazda artış ise yüzde 2,3 oldu. Bugünkü enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri de ocak ayında yüzde 7'lik zam alacak. Kesin zam oranı aralık enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 4 Ocak'ta belli olacak.

2021 MEMUR ZAMMI NE ZAMAN GELECEK? İŞTE YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ

Toplu sözleşmeye göre memur zamları yılda iki kez yapılıyor. Haziran ayı enflasyon oranı açıklandıktan sonra memurlar için bir yılda yapılan ikinci ve son zam da yapılmış oluyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı'nın yaptığı açıklamaya göre 2021 memur maaşları tahmini rakamlarda belli olmuş oldu. Bu rakamlar şimdilik tahmini olarak yapıldığını vurgulamakta fayda var. Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Bu zamlardan memurlarla birlikte emekliler de faydalanıyor. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmini oranının açıklanmasıyla memurlar 2021 yılında yapılacak zammın ne kadar olacağını hesaplamak istiyor. Zamlar toplu sözleşmede de yer aldığı gibi 6 aylık dilimlerde hesaplanıyor. 2021 Ocak ayında memur maaşlarına zam oranının ne kadar olduğu net olarak açıklanacak.

2021 MEMUR MAAŞLARINA NE KADAR ZAM GELECEK?

Polis, hemşire, düz memur, öğretmen, imam, kamu görevlisi, düz memur gibi devlet kadrosunda çalışan memurlara yüzde 3 oranında maaş zammı uygulanacak. Emekli memurlar ve çalışan memurlar ile ilgili olarak yürütülen 2019 yılı 5. dönem toplu sözleşme görüşmelerinin sonucuna göre; 2020 ve 2021 yılı birçok özlük hakkı ve maaş zam oranları belirlenerek alınan kararlar imza altına alınmıştı. Ocak 2021 memur maaşlarına enflasyon oranı ekleyebilmek için, açıklanan enflasyon oranlarının şu an içinde bulunduğumuz 2021 ikinci altı aylık diliminde yüzde 3'ten daha fazla açıklanması gerekiyor. Toplu sözleşme gereğince hakem heyeti tarafından memurlara 2021 yılı için %3 + %3 oranında zam yapılması ilan edilmiş ve imzalanmıştı. Buna duruma göre, 2020'nin ikinci yarısındaki açıklanan enflasyon oranı yüzde 4.49 olarak da gerçekleşebilir. Emekli ve memurların bu hesaba göre 2021 Ocak ayında alacakları zam oranı yüzde 3.49 olacak gibi görünüyor.

2021 MEMUR MAAŞ ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Memur emeklisi ve memurların yapılan yüzde 3'lük artışa ek olarak yüzde 0.62 farkı çıktığı görülüyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı 4 aylık enflasyon oranına göre yüzde 4.62 olma ihtimali duruyor. Memur maaş zammının açıklanması için son olarak 2 veri kaldı. 3 Ocak 2021'de açıklanacak enflasyon oranı ile milyonlarca emekli ve memurun zam oranı belirlenecek. Bugünkü enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri de ocak ayında yüzde 7'lik zam alacak. Kesin zam oranı aralık enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 4 Ocak'ta belli olacak. Peki memur zamları nelerden etkileniyor?

MEMUR MAAŞ ZAMLARI NELERDEN ETKİLENİYOR?

2021 yılında memurların maaş artış zamları ilk 6 aylık süreçte yüzde 3 olurken, 2021 yılının ikinci aylık döneminde ise yüzde 3 maaş zammı uygulanacak. Memurlara yapılan 2021 memur ve emekli maaş zammı memurların eğitim seviyeleri, medeni durumu, derece, kademe, çocuklu, bekar ve hizmet süresi gibi etkenlere göre değişiklik gösteriyordu.

2020 Temmuz ayında belirlenen %5,75 zamla birlikte oluşan memur maaş zamları aşağıdaki tabloya göre belirtilmiştir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 64 yorum
gecinebilmek için mesai saati dışında çalışmak zorunda kalan memurların Seyyar satıcılık yaptığı Pazar arabaları vardı birzamanlar. Şimdiler de ise; "Arabamızla Bu Pazar pikniğe nereye gitsek" diye kara kara düşünen Memurlar var.. __Memleket batmış İnsanlar Aç.. Hükümet İstifa! he baryam he Millet Aç
Doğru söylüyon Acım diyenlerin hepsi siyaset için konuşuyor. SSK ya batıran adam ülkeyide batırır
Memurunun Emeklisinin Maaşını bile Ödeyemeyen bir Devlet vardı birzamanlar.. Bu Hükümeti Beğenmeyenler O günleri özlemiş herhalde.. Şimdilerde dertleri "_Acaba bu AyMaaş alabilirmiyiz " değil! yapılacak Zammın kendilerini tatmin edip etmemesi enbüyük problemleri
@tatilbanayakisiyoo_5 şuan sgk nın borcubattı dediğin dönemden en az 20 kat daha fazla çomar
hadi oradan...
@tatilbanayakisiyoo_5 Sıfır araç kalmadı galerilerde
o parayla gecinemeyenlerin el altı işleri bazılarına öncelik tanıma karşılığında veya rüşvete rehavet artmış olabilirmi acaba öyle olmasin bakmak laızm tabi
büyük şehirde yaşamıyorsun anlaşılan...
@tatilbanayakisiyoo_5 kapimin onunden aracimi cikaramiyorum cok mecbur kalmadikca, donuste park yeri bualamm diye . o kadar fakiriz (?) iste.
@tatilbanayakisiyoo_5 kesin memur yapmadilar seni
@tatilbanayakisiyoo_5 Memur 4 bin maaşla geçinemiyorsa sorun kendisindedir. ben memurlara maaş diye yakınmasına saygı duymuyorum. bende 4 senelik maliye mezunuyum ve hiç memur olma derdim olmadı... özel sektörde çalışıyorum. kendine güvenen özel sektöre gelsin. armut piş ağzıma düş yok.
calismiyan ogretmene imama dis hekimine zam vermek neyin nesi..pandemi var diye adamin kahvesini isyerini kapatiyoruz kii onlarda suan kamunun yarari icin fedakarlık yapiyor ama evine ekmek girmiyor...memura saat 10 ve 16 arasi calisma kolayligi veriyorsun ama maas tikir tikir isliyor.
çalışmayan öğretmen mi? yazık sana cahil. belli ki çocuğun yok. olsa çalışıyor mu çalışmıyor mu görürdün...
sende memur ol o zaman
ne olacakti ise gitmeyelim diyen bizmiyiz. kiskancliginizdan catliyorsunuz.
Sende okuyup öğretmen olsaydın 15 sene okuyup 5 sene atanmayı bekleyip sonra atanip asgari ücretle aranda fark kalmasın şu zamanda valistigin Halde yatiyo deselerdi sanada allah bildiği gibi yapsın sizin gibi dusunenleri
Sende çalışıp memur,öğretmen olsaydın.Seni tutan mı vardı?
Cahille muhattaplık zor olur. Ağzı olan konuşuyor. Kafasına göre sıkıyor.
aslinda cevap yazmak bile lutuf ta neyse 3650 tle maas alıyorum sabah 8 den gece 12 ye kadar çalışıyorum üstelik maaşımı 1 ay sonra aliyorum atastir oyle yap yorumu lardeşim
Sevgili Aziz Nesin'in ruhu,sevgili Aysun Kayacı'nın da kulakları çınlasın..Bişey anlamadın değil mi?????
@karaman_m_1959 benım egıtımım ogretmenden fazla. yorumumu ıyı analız et ıstersen. ısını kaybetmıs ınsanlardan bahsettım. her ınsan kendınce egıtımlıdır. sende egıtımsız dedıgın ınsanların yaptıgı ıslerı yapamassın.
Sana sarf etmeye cümle bulamadım....
Boşuna umutlanmayın TL nin değeri düştüğü ülkeden hiç birşey beklenmez!!!
beklentim yoksa sen ve senin gibiler terketsi ülkeyi bu ülkenin sizden ne bir bekletisi var nede size ihtiyaçı
@zfr_kyhn_1974 sen kimsin ki milleti ulkeden kovuyorsun,insanlarin seni salladiginimi saniyorsun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler