FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

MEVLİD KANDİLİ ANLAMI VE ÖNEMİ: Mevlid Kandili ne demek, önemi nedir? Diyanet'e göre Mevlit Kandili anlamı

Mevlid Kandili'nin anlam ve önemi merak konusu oldu. Kandil günleri 2023 yılında da yoğun ilgi görüyor. Bu anlamlı günlerde birlik ve beraberlik artıyor, bolca ibadet ediliyor. Mevlid Kandili her sene İslam peygamberi Hz. Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla hicri takvime göre rebiülevvel ayının 12'nci günü idrak ediliyor. Kandil bu sene 26 Eylül’e denk geliyor. Peki, Mevlid Kandili ne demek, önemi nedir? İşte detaylar...

MEVLİD KANDİLİ ANLAMI VE ÖNEMİ: Mevlid Kandili ne demek, önemi nedir? Diyanet'e göre Mevlit Kandili anlamı

Mevlid Kandili anlamı ve önemi ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Mevlid Kandili nedeniyle birçok kişi ibadetlerini yerine getirecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvime göre Mevlid Kandili bugün idrak edilecek. İşte Mevlid Kandili'nin anlam ve önemi...

MEVLİD KANDİLİ NEDİR?

Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.

mevlid

MEVLİD KANDİLİ ANLAMI VE ÖNEMİ

Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlit Kandili, İslam dünyasının önemli gün ve geceleri arasında yer alıyor. Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır.

mevlid kandili

Kandiller; ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevî feyziyle de daralan gönüllerimizi aydınlatan, zihinlerimizi berraklaştıran gecelerdir.
Kandiller; öze dönüşün, Yüce Yaradanımıza yürekten yakarış ve yönelişin, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi arındırmanın, geçici olanla kalıcı olanı fark etmenin, kalp gözümüzü açıp gönül dünyamızı temizlemenin fırsatı olan, nefsin yanıltıcı arzu ve isteklerinden uzaklaşmanın imkânlarını sunan kutlu zaman dilimleridir.

Mynet’te En Çok Takip Edilen Hisseler
Hisse

En Çok Aranan Haberler