FİNANS

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Yargıtay’dan cumartesi mesaisi kararı

Milyonlarca özel sektör çalışanını ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay, cumartesi günü çalışıp çalışılmamasına işverenin yönetim hakkı kapsamında belirleyebileceğine hükmetti. Yüksek Mahkeme, iş ya da toplu sözleşmede işyerinde cumartesi gününün hafta (akdi) tatili düzenlenmemesi halinde iş günü olarak kabul edileceğine dikkat çekti.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Yargıtay’dan cumartesi mesaisi kararı

İş Mahkemesi’ne başvuran işçi, fazla çalışma ve hafta tatili ücreti alacağının davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti. Davalı, davanın reddini talep etti. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Taraflar kararı istinafa götürünce devreye Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi girdi. Daire, taraf avukatlarının itirazlarını reddetti. Bu kez davacı kararı temyiz etti. Dava dosyasını yeniden değerlendiren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda; davalı iş yerinde haftanın 5 gününün iş günü olduğu ve cumartesi ve pazar günleri çalışıldığında bu çalışmanın hafta tatili çalışması olduğu kabul edilerek hesaplama yapıldığı vurgulandı. İş yerinde normalde cumartesi günleri çalışılması veya çalışılmaması işverenin yönetim hakkından kaynaklandığının altı çizildi.

Yargıtay kararında şöyle denildi:

Eğer bireysel veya toplu iş sözleşmesinde cumartesi gününün açıkça hafta tatili (akdi tatil) olduğu düzenlenmemiş ise o gününün işgünü sayılması gerektiği, davalı iş yerinde ise haftanın 6 gününün iş günü, 1 gününün hafta tatili olduğunun kabulü gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle Mahkemece cumartesi ve pazar gününün hafta tatili olarak kabul edilmesi hatalıdır. Yine, bu hesaplama yöntemine göre fazla çalışma ücretinin davacı yararına değişmesi halinde, davacının fazla çalışmalarının hafta tatili olarak hesaplandığı dikkate alınarak bu yönden davalı yararına usuli kazanılmış hak oluşmayacağı kabul edilmeli. Temyiz olunan İş Mahkemesi kararının ve bu karara karşı istinaf başvurusunu esastan reddeden Bölge Adliye Mahkemesi kararının bozularak ortadan kaldırılmasına, dosyanın kararı veren ilk derece mahkemesine gönderilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
Maalesef her konuda olduğu gibi bu konuda da avrupadan gerideyiz.Bizde bu yasalar sadece kağıt üzerinde var, iş gerçeğe gelince sigortasız çalışan, haftalık çalışma süresi 45 saati geçip mesaisi hiç ödenmeyen, işverenin maaşı bankadan yatırıp işcisinden elden yarısını geri aldığı binlerce insan var fakat ne yazık ki çalışma bakanlığı bunlara gözlerini yumuyor.Ne zaman işci işvereni şikayet edecek o zaman yalandan inceleme başlıyor.İşci şikayet etmeden önce işyerlerine denetim artırılmalıdır.
birde maaşını 300 e bölüp mesai saatini hesapliyorlar bu yanlış diyorsun bizde böyle işine gelirse diyor patron 182 arıyorsun arabulucuya mahkemeye git diyor gitsen işinden oluyorsun çalışma bakanını cumhurbaskani nin dediklerini tekrarlamaktan başka yaptığı bir şey yok bu sorunları kimin çözmesini bekliyorlar acaba halk çalışan bunların umurlarında değil.
Boşuna dememişler İşçilik zor zanaat
Herşey patrondan yana işçi o kadarda önemli değil haftada 1 günlük dinlenme fazla bile...Yazık yazık!
işçinin yararına birşey yapsanız şaşardım zaten
Geri Dön