FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Piyasalara nefes aldıran tarihi satın alma! 2 milyar doları gözden çıkardı: Credit Suisse artık UBS'nin...

Geçtiğimiz hafta hisselerinde yaşanan rekor kayıpla dünya piyasalarında deprem etkisi yaratan İsviçreli Credit Suisse için, ülkenin en büyük bankası UBS'den tarihi bir hamle geldi. UBS'nin küresel finans piyasalarını tehdit eden bankacılık krizinin odağındaki Credit Suisse’i 2 milyar dolarun üzerinde bir rakama bünyesine kattığı öğrenildi. Credit Suisse'in kurtarılmasına rağmen banka hisselerinde ciddi düşüşler yaşanmaya devam ediyor.

Piyasalara nefes aldıran tarihi satın alma! 2 milyar doları gözden çıkardı: Credit Suisse artık UBS'nin...

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, küresel finans piyasalarını tehdit eden bankacılık krizinin odağındaki Credit Suisse’i tarihi bir anlaşmayla satın aldı. UBS’nin bankacılık devi Credit Suisse’i 2 milyar doların üzerinde bir rakama satın aldığı iddia edildi.

UBS’in Credit Suisse için hisse başına 0,50 frank (yaklaşık 0,54 dolar) ödeyeceği, bunun da Cuma günkü kapanış fiyatı olan 1,86 frankın altında olduğu belirtildi. İsviçre hükümetinin satın almayı hızlandırmak için acil durum önlemleri alacağı ve hissedarların istişarelerde bulunması için verilen altı haftalık sürenin baypas edileceği ifade ediliyor.

2023-03-19t170249z_2064764886_rc24xz9vbaoa_rtrmadp_3_global-banks-credit-suisse-ubs

SATIN ALMAYI RESMEN DUYURDULAR

İsviçre Finansal Piyasalar Düzenleme Kurulu (FINMA) satın alma işlemini onayladığını duyurdu. Açıklamada “Devralma ve tedbirler UBS ve Credit Suisse müşterileri ve İsviçre finans merkezi için istikrarı sağlayacak” dendi. Kurum ayrıca hükümet desteğinin, 16 milyar frank (17,2 milyar dolar) tutarındaki Credit Suisse AT1 hisselerinin tamamı için zarar yazılmasını tetikleyeceğini bildirdi.

İsviçre Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada söz konusu satın almayla finansal istikrarın sağlanması ve ülke ekonomisinin bu istisnai durumda korunması konusunda bir çözüm bulunduğu belirtildi.

İsviçre Maliye Bakanı satın almayla öncelikli hedeflerinin finans sektörü ve ülke ekonomisini korumak olduğunu belirtti. İsviçre hükümeti, devralma işlemi tamamlanana kadar finansal piyasa istikrarını güçlendireceklerini belirterek UBS için risklerin azaltılmasını sağlamak üzere federal hükümetin UBS’e 9 milyar frank tutarında garanti verdiğini duyurdu.

230319060851-01-credit-suisse-ubs-zurich-031823

FED KANADINDAN İLK AÇIKLAMA

ABD Hazine Bakanlığı ve Fed’den de satın almaya ilişkin olarak “İsviçreli yetkililerin finansal istikrarı desteklemek için aldığı kararı memnuniyetle karşılıyoruz” açıklaması yapıldı.

ABD’de geçen hafta başlayan bankacılık sektörü kriziyle birlikte Avrupa’da da Credit Suisse odak noktası olmuştu. Bankanın en büyük ortağı Suudi Ulusal Bankası sermaye artırımı yapmayacaklarını duyurmuş, bankanın hisse senedi fiyatlarında sert düşüş yaşanmıştı. Bankadan geçen hafta günlük 10 milyar frankın üzerinde mevduat çıkışı yaşanmıştı.

Credit Suisse “likiditesini güçlendirmek için” İsviçre Merkez Bankası'ndan (SNB) 50 milyar frank (54 milyar dolar) kadar borçlanacağını açıklamıştı.
Kaynaklar satın alma gerçekleşirse Credit Suisse’in yatırım bankacılığı biriminde işten çıkarmalar olacağını belirtti.

Düzenleyici kurumlar tarafından yakından takip edilen ve küresel finans sistemdeki önemli bankalar arasında yer alan Credit Suisse’in olası iflasının tüm finansal sisteme yayılacağından endişe ediliyordu.

CREDİT SUİSSE KURTARILMASINA RAĞMEN BANKA HİSSELERİ DÜŞÜYOR

İsviçre'nin en büyük bankası UBS'in kriz yaşayan Credit Suisse'i satın alması piyasaları sakinleştiremedi. Acil olarak satılan Credit Suisse'in hisseleri yüzde 64 düşüşle 0,67 İsviçre frangına inerek, UBS ile yapılan 0,76 İsviçre frangı anlaşma fiyatının altına geriledi. UBS'in hisseleri ise dün rakibi Credit Suisse'i 3 milyar İsviçre frangına (3,23 milyar dolar)satın almasının ardından bugün açılışta yüzde 13’ya yakın düştü.

Alman bankaları Deutsche Bank ve Commerzbank hisselerinin de yüksek kayıp yaşaması dikkati çekti. Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, hisseleri gün başlangıcında yüzde 8,5, Commerzbank yüzde 6,5 değer kaybetti.

Analistler, banka hisselerindeki düşüşü öncelikle, UBS ile Credit Suisse arasındaki anlaşmada nominal değeri 16 milyar franklık (17,3 milyar dolar) sermaye benzeri borçlanma aracı olan ek tier 1 (AT1) tahvilin silinmesine bağladı.


Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler