FİNANS

SGK'dan Kod-29 açıklaması: Yeni kodlar getirildi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan çalışanların işten çıkarılması için kullanılan Kod- 29 dışında, karışıklığa yer vermemek için yeni kodların getirildiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, "SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlenmiştir" denildi.

SGK'dan Kod-29 açıklaması: Yeni kodlar getirildi

SGK'dan yapılan açıklamada, koronavirüs salgınının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinden çalışanları korumak amacıyla Nisan 2020'de fesih kısıtı uygulamasına geçildiği belirtildi. Açıklamada, "İş Kanunu'nunda yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller fesih kısıtı uygulamasının istisnaları arasında sayılmıştır. Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller; görevin kasten ve sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemek gibi maddelerin yanı sıra cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak gibi halleri de içermektedir. Bu hallerin tamamında işten ayrılış işlemlerinin SGK'ya bildirimleri '29 no'lu kod' üzerinden yapılmaktadır" denildi.

'OLASI SORUNLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEKTİR'

Açıklamada, fesih nedenlerinin tamamının Kod- 29 yapılmasının belirsizliklere yol açtığı belirtilerek, "Birbirinden farklı fesih nedenlerinin tamamının aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üzerine SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlenmiştir. Böylelikle mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık gibi birbirinden farklı fesih sebeplerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, olası sorunların önüne geçilecektir" ifadelerine yer verildi.

'KISITLAMADA KOD- 29 İLE İŞTEN ÇIKARILANLARIN SAYISI AYLIK ORTALAMA 15 BİN KİŞİ'

İşverenlerin fesih kısıtını delmek amacıyla, birçok işçinin Kod-29 ile işten çıkardığı yönünde iddiaların olduğu belirtilen açıklamada, "Fesih kısıtını delmek amacıyla, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışı olmaksızın Kod- 29 kullanılarak çok sayıda çalışanın işten çıkarıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır. Geçmiş dönem SGK verilerine göre işten ayrılış nedeni Kod- 29 olarak belirtilen çalışan sayısı yıllara göre; 2018'de 233 bin 430, 2019'da 194 bin 524, 2020'de 176 bin 662'dir. Fesih kısıtından önceki dönemde aylık ortalama 17 bin çalışanın işten ayrılış nedeni Kod- 29 olarak bildirilmiş iken fesih kısıtından sonraki dönemde bu sayı daha düşük olup aylık ortalama 15 bin kişidir" denildi.

Kaynak: DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
Güya %99 müslüman ülkeyiz domuz eti yemez ama işçinin yetimin hakkını yerler! Kod 29 verip tazminat ödememek ahlaksizliktir! Son dönemde artmasının sebebi budur!
7 sene çalışıp doğru düzgün zam alamadığım iş yerinin 2020 şubat ayının 1 inde zammını begenmediğim için ya haklarımı verin çıkarın yada hukuki haklarımı arayacagım dedim apar topar kagıtlar imzalatmak istediler savunma felabn yazdırmak istediler bende yazmadım imzalamadım avukat bulup arabulucuya başvurduk arabulucuda anlaştık butun haklarımı aldı ama iş kua işsizlik maaşı alabilmek için başvuru yaptıgımda şubat ayında 15 gün beni ssk lı gösterip 15 gün devamsızlıktan 29 kod vermişler elimde arabulucuya başvuru ve ihbarname tarihim şubat 3 olmasına ragmen hiç bir avukat savunmak istemedi.
yani Sonuc nedir buradan ne anlamamız gerekiyor mesela beni kod 27 den yani zorunlu yada hapis nedeniyle işten cikarilmam gerekiyordu işlerine kod 29 dan çıkarmak geldi ne yazminatimi alabildim ne işsizlik maaşından yararlanabildim iş verenle konuştuğumda işten çıkarmak yasak oldugu için mecburiyetten dolayı bu koddan çıkardıklarını söylediler süreç düzelince kod 27 ye çevireceklermis sözde üzerinden belli zaman geçtikten sonrada zaman aşımı diyecekler büyük ihtimalle biz işçiler tuttuğumuzla kalacağız anlaşılan
Geri Dön