FİNANS

SGK prim yapılandırmasında son gün yaklaşıyor! İşte SGK prim yapılandırma ödemesinin son tarihi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yazılı açıklamasında, SGK prim borçlarını yeniden yapılandırarak, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde vatandaşların üzerlerindeki yükleri hafiflettiklerini belirtti.

SGK prim yapılandırmasında son gün yaklaşıyor! İşte SGK prim yapılandırma ödemesinin son tarihi!

Bu kapsamda, 30 Aralık 2020'deki Cumhurbaşkanı Kararı ile SGK yapılandırma başvurusunun daha fazla vatandaşın faydalanması 1 Şubat 2021'e, ödeme süresinin ise 31 Mart 2021'e kadar uzatıldığını anımsatan Selçuk, şunları kaydetti:

"Söz konusu düzenleme ile sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primi (GSS), işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı, malullük ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacaklar, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar ve Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar yeniden yapılandırıldı. Yapılandırma için e-Devlet, e-SGK ve sosyal güvenlik merkezlerimize 2,1 milyon vatandaşımız başvurdu. Yapılandırılan toplam alacak 101 milyar lirayı aştı ve bugüne kadar 7,4 milyar lira tahsilat gerçekleştirildi."

BAĞ-KUR PRİM BORÇLARI SİLİNEBİLECEK

SGK borç yapılandırmasının, Bağ-Kur'lulara da önemli avantajlar getirdiğini aktaran Selçuk, "Bağ-Kur sigortalılarının daha önceki kanunlarla durdurulan hizmet sürelerine ilişkin prim borcu asılları, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellendi. 31 Mart 2021'e kadar ödemeleri halinde, durdurulan hizmet süreleri ihya edilecek." ifadesini kullandı.

GSS BORÇLARINA ÖDEME KOLAYLIĞI

GSS prim borçlarının ise 30 Nisan 2021'e kadar peşin veya taksitler halinde ödenmesi durumunda gecikme cezasının ve zammının tamamının silineceğini belirten Selçuk, şöyle devam etti:

"GSS sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testine başvurmayanların ise 31 Mart 2021'e kadar gelir testine başvurmaları halinde GSS primleri, gelir testi sonucuna göre başlangıç tarihinden itibaren güncellenebilecek. Gelir testi sonucunda aynı hanede yaşayan ve aile içindeki geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilenlerin prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek."

Alacaklar Yİ-ÜFE ile güncellendiAçıklamada, SGK yapılandırması kapsamında alacakların gecikme cezası ve zammı yerine Yİ-ÜFE ile güncellendiği, peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE'nin yüzde 90'ının, iki taksitle ödemede yüzde 50'sinin silindiği bilgisi de paylaşıldı.

Ayrıca taksitle ödemeyi tercih edenler için ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitle ödeme imkanının getirildiği, daha önce uygulanan hacizlerin, bu kanuna göre yapılacak ödemeler nispetinde kaldırıldığı da anımsatıldı.

AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
çalışmayacak vatandastan gss primi Alan devlet ve bunlara oy verenler sağ olun.
Bende GSS mağduruyum hiç birgün hastaneye gitmediğim halde 01 01 2012 den itibaren bana GSS den borç yazmışlar hemde faizi ile e devleten baktığımda bu borçlar yüzünden günlerce uykularım kaçtı 3 bin küsür ödeme yaptım hala borç devam ediyor sisteme baksınlar hastaneden yararlanları borçlandırsınlar hastane hizmetinden yararlanmayanlar neden borçlanıyor? hastaneye gitsende gitmesende her ay borç yazılıyor hemde faizi ile resmen haraç bu hakkımı hiçbir zaman helal etmiyorum bu ödeğediğim paralar burunlarından gelsin haram zehir zıkkım olsun Allah yedirmesin o paraları sebep olanlardan.
@sssssssssssssssssssss_2121 aynen öyle haram olsun tirilyonluk şirlketlerden alnmmaz af eder garibanın faizini siler
yapılandırıp kısıtlamalara devam edip ödeme bekliyorsunuz çok garip
Geri Dön