FİNANS

Son Dakika: Ticaret Bakanlığı'ndan çek açıklaması

Ticaret Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tam kapanma döneminde çek ibrazı ve ödemelerinde yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla yapılan yeni düzenlemeye ilişkin uygulamalara açıklık getirdi.

Son Dakika: Ticaret Bakanlığı'ndan çek açıklaması

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan "Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile ibraz süresinin son günü 30 Nisan 2021 ila 31 Mayıs 2021 tarihleri arasına isabet eden çeklerin, bu tarihler arasında ibraz edilemeyeceği, 1 Haziran 2021'den sonra, kalan süresi içinde ibraz edilebileceğinin düzenlendiği hatırlatıldı.

KISITLAMA KARARINDAN DOLAYI HATIRLATILDI

Anılan hükmün gerekçesine işaret edilen açıklamada, Kovid-19 nedeniyle "tam kapanma" süreciyle birlikte ticari hayatta meydana gelecek yavaşlamanın tacir ve esnaf bakımından olası olumsuz etkilerini azaltabilmek ve bu dönem içinde ödemelerini planlayabilmelerine imkan verebilmek için, tacir ve esnafın 30 Nisan 2021 ila 31 Mayıs 2021 tarihleri arasına isabet eden kambiyo senedinden ve özellikle çek ve bonodan kaynaklanan borçları ile kamu idarelerine olan borçlarına ilişkin olarak mayıs sonuna kadar yasal takip başlatılmamasının amaçlandığı belirtildi.

Açıklamada, "Böylelikle hem Kovid-19 salgını nedeniyle uygulanan kısıtlama tedbirleri kapsamında çekini bankaya ibraz edemeyen alacaklının hakkı korunmuş hem de borçlunun ödeme günü bu tarihler arasına denk gelen borçlarını 1 Haziran 2021 tarihinden sonra ödeyebilmelerine imkan tanınmıştır." ifadesine yer verildi.

Düzenlemenin amacı ve gerekçesine vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İbraz süresinin son günü 30 Nisan-31 Mayıs 2021 tarihleri arasına isabet eden çeklerin belirtilen tarihler arasında bankaya ibrazı halinde, çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunması kaydıyla ödenmesi, aksi takdirde 1 Haziran 2021 tarihinden önce 'karşılıksızdır' işlemi yapılmaması gerekmektedir."

Açıklamada ayrıca, bu hususta oluşan tereddütleri gidermek ve uygulama birliğini sağlamak üzere ilgili kurumlara bildirim yapıldığı ifade edildi.

DHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
BİR İŞİDE DÜZGÜN YAPIN.ÇEKİN ÖTELENMESİ TAMAMDA SENETLERİN ÖTELENMESİ NİYE YOK.ADAM ÇEKİNİ TAHSİL EDECEK SENEDİNİ ÖDEYECEK. BU ANLAMAK ÇOKMU ZOR.
Kredi kartı borcu olanlar ne yapsın
pandemi başladığında çekimiz yazıldı kısa sürede ödedik mücbir sebep dediniz ödememize rağmen hala sicilimizde duruyor,sicil affı çıkarmıyorsunuz çek alamıyoruz senetle ticaret yapıyoruz,çeki uzatıyorsunuz seneti uzatmıyorsunuz,birde pretesto için noterleri göreve çağırıyorsunuz gerçekten yazıklar olsun bu esnaf sizi hiç unutmayacak
Geri Dön