FİNANS

Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan ilk açıklama

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Merkez Bankası Başkanlığı görevine getirilen Şahap Kavcıoğlu'ndan ilk açıklama geldi. Öte yandan Kavcıoğlu'nun göreve gelmesinin hemen ardından durum değerlendirmesi yapmak üzere akşamüstü banka genel müdürleri ile bir toplantı yaptı.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan ilk açıklama

Resmi Gazete'de dün yayımlanan karar ile Merkez Bankası Başkanlığı'na getirilen Şahap Kavcıoğlu, sosyal medyadan bir açıklama yaptı.

Kavcıoğlu açıklamasında şunları ifade etti:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun’la belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecektir.

Enflasyondaki gerileme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarı olumlu etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır."

BANKA MÜDÜRLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Öte yandan Reuters'ın haberine göre Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu göreve gelmesinin hemen ardından durum değerlendirmesi yapmak üzere bugün akşamüstü banka genel müdürleri ile bir toplantı yaptı.

TOPLANTI SONRASI TWEET

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu sosyal medya hesabından, "Türkiye Bankalar Birliği yönetimindeki banka genel müdürlerimizle çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Paydaşlarımıza verdikleri destekler için teşekkür ediyorum." açıklamasını yaptı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler