Koronavirüs sonrası müstakil ev fiyatları uçtu

Salgın nedeniyle evden çalışan tüketici müstakil ev arayışına girince fiyatlar uçtu. Satılık müstakil evde fiyat ortalama yüzde 25, kiralıkta ise 18 arttı. Arama motorlarında bahçeli ev arayışı yüzde 252 artış gösterdi.

Küresel salgın Covid- 19 vatandaşın konut talebini de yeniden şekillendirdi. 'Evde kal' tedbirleriyle tüketicinin evden çalışmayı deneyimlediği şu günlerde, iş merkezlerine uzak, şehrin çeperinde bulunan müstakil konutlara talep arttı.

Endeksa’nın 1 Ocak -11 Mart arasındaki dönem ile 11 Mart’tan günümüze kadar olan dönemi karşılaştırdığı analizine göre iki dönem arasında ülke genelinde konut satış fiyatı yüzde 11, kira fiyatı ise yüzde 6 artış gösterdi.

YAZLIK EVE İLGİ

Endeksa’nın analizlerine göre salgının etkisinin görülmeye başlanması ile birlikte yazlık ve yayla evi şeklinde ikincil konut talebi arttı. Dolayısıyla bu tipte konutların yer aldığı büyük şehirler dışındaki illerde ve bu amaçla fazla tercih edilen müstakil konutlarda daha fazla artış görüldü.

Özellikle müstakil konutlara artan talep nedeniyle müstakil konutların satış ve kira fiyat artışı tüm konutların fiyat artışından daha yüksek oldu. Ülke genelinde müstakil konutların fiyatı yüzde 25, kira fiyatı ise yüzde 18 artış gösterdi.

İşte il il artış oranları

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
evet doğru.insanlar coronada dolayı işsizliği bırakıp ev arama başladı.o yüzden fiyatlar arttı.insanlar karnını doyuramıyor.kirasını ödeyemiyor.zenginin zaten evi,yazlığı herşeyi tamam.haber yapında doğru haber yazın.insanlar aç aç.
sallamayın ne uçması dibe vuracak ev alacaklar bekleyin
serbest piyasa isteyen istediyi fiyat yazalabilir ????satilir mi ayri mesele ????
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler