FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Altın madeni bulundu

Çanakkale - (AA) Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Kazdağı eteklerindeki Kısacık köyü yakınlarında, MTA tarafından 8 yıldır yürütülen çalışmalar kapsamında önemli bir altın rezervi tespit edildi.

MTA Kuzeybatı Anadolu Bölge Müdürü Vekili Ramazan Konakbay, rezerv üzerinde, üç yıldır 7 bin metre derinliğe kadar sondaj yapıldığını belirterek, sondajla elde edilen numunelerin, analiz için Kanada'ya gönderildiğini söyledi.

Analiz sonuçlarına göre, bu bölgenin Maden İşleri Genel Müdürlüğüne devredilerek, işletmeye açılması için ihale düzenleneceğini ifade eden Konakbay, bir ton toprakta, 1 gram altın bulunmasının, o bölgede altın arama çalışmalarının yürütülmesi için yeterli bir miktar olduğunu anlattı. Konakbay, ''Bizim bölgemizde, bir ton toprakta en fazla 35 gram altın elde edildi. Bu bölgemiz adına önemli bir altın rezervidir. Bazı köylüler, sondaj aşamasında siyanür ve çeşitli kimyasallar kullandığımızı düşünüyorlar. Bu kesinlikle doğru değil. Buranın işletmeye açılması için ÇED raporu alınacak'' diye konuştu.

Ayvacık Belediye Başkanı Ünal Şahin ise Ayvacık bölgesinde bulunan altın rezervinin ekonomik açıdan önemli olduğunu söyledi.

Bu altın rezervinin, çevreye zarar verilmeden kullanılmasını istediklerini belirten Şahin, siyanür kullanılmasına karşı olduklarını sözlerine ekledi.


Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler