FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Altında yeni rekor beklentisi

**Altın fiyatlarında yükseliş hem vatandaşı hem de kuyumcuyu zorluyor. Peki bu yükseliş daha ne kadar sürecek?

**

Çeyrek altının fiyatı 107 Türk Lirada seyrederken, gramlık altın değerine ise 65 Türk Lira değerinde fiyat biçildi. Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça, piyasalarda altının yükselişte olmasını vatandaşları hayli zorlayacağına işaret etti.

ALTINDA YENİ REKOR BEKLENİYOR
Kuyumcular, altının ons değerlerinin istikrarsızlık içinde olmasından dolayı altının yeni bir rekoru zorlayacağını ifade ettiler. Bunun sebebi olarak da altının piyasada en güvenli liman olması, savaş ve olası tehlikeli durumlarda harcanabilecek en kolay maddi eşya olarak görülüyor. Arz ve talepler doğrultusunda altının değerinin hangi seviyeye çıkacağını tahmin edemediklerini ifade eden Kuyumcu Ali Bayramoğlu: "Altın önümüzdeki günlerde yeni bir rekor seviyeye ulaşabilir. Bunun sebebi ise altının piyasada güven ortamı oluşturması ve yatırımcılarını sevindirmesidir. Tabi altının değeri yükseldikçe kuyumcuların işleri kötüye gidiyor. Birçok esnaf kepenk kapatıyor. Altın dün direnç noktası olarak bin 265 onsu gördü. Bugünde bin 237 ons civarında seyrediyor. Bu yükseliş ve artışlar yeni bir rekor denemesinin göstergesi olabilir" şeklinde konuştu.

PIRLANTAYA YÖNELİŞ VAR
İzmir Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Uça, piyasada altın değerinin yüksek olmasından dolayı bir sakinliğin söz konusu olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:
"Çeyrek altının değeri 107 Türk Lirası civarında seyrediyor. Vatandaşın alım gücü olmadığı içinde gramlık altınlara yöneliyor. Bu kuyumculuk piyasasını da derinden etkiliyor.Bunun dışında pırlantaya yöneliş var. Son birkaç aydır pırlanta satışları arttı. Daha estetik durması ve daha güvenli olmasından dolayı pırlanta tercih ediliyor. Çünkü sokakta altın bilezik için birçok olumsuz olay meydana geliyor. Ama pırlanta yüzük taşının çok küçük olması sahte ya da gerçek pırlanta olduğunu anlamakta zorluyor."

DÜNYA PİYASALARINDA GÜVENSİZLİK VAR
Güvensizlik ortamının altın değerini etkilediğini ifade eden İzmir Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Uça; " Piyasada güvensizlik ortamı var. Tabi bu güvensizlik güvene dönüşmedikçe fiyatlar düşmez. 2001 yılında Amerika'da İkiz Kulelerin sabotaj ile yıkılması buna bir örnek. Bunun üstüne Afganistan ve Irak savaşlarının olması yani dünyada terör rüzgarının esmesi insanları güvenli liman olan altına yöneltti. Tabi önümüzdeki günlerde İran krizi de çıkarsa bu fiyatlar çok daha artacaktır. Amerika'daki küresel krizi'nde insanların altına yönelmesinde büyük etken oldu. Arap ülkelerinin de bankalar yerine altına yönelmesi altın fiyatlarının yükselmesinde büyük etkendir" şeklinde konuştu.

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler