FİNANS

İç piyasa ve pariteler

Eco Yatırım Tarafından Hazırlanan Dövizde İç Piyasa ve Pariteler Raporu

USD/TL
Makro Ekonomik Görünüm: Dolar kurunda geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi ekonomilerine yönelik endişelerin artmasına bağlı olarak yukarı yönlü seyrin güçlendiğini gözlemledik. Haftanın genelinde 1,3960-1,4480 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada TL dolar karşısında yaklaşık yüzde 3,09 oranında değer kaybetti. Bu hafta, Almanya kasım ayı ZEW yatırımcı güven endeksi ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinden gelecek açıklamaların yanı sıra ABD ekim ayı TÜFE, perakende satış ve Fed yetkililerinden gelecek olan açıklamalar piyasada yakından takip edilecektir.

Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak, kısa vadede al, orta vadede ise bekle sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise haftalık bazda yükseldiğini kaldığını gözlemliyoruz. Piyasaya katılımın güçlü olmasına rağmen sinyallerin farklı olmasına bağlı olarak temkinli hareketin korunması beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller al, işlem hacmi ise güçlü konumdadır. Alıcılı seyrin devam etmesi beklenmelidir.

Seviyeler: Gün içinde 1,4310 ve 1,4220 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 1,4490 ve 1,4580 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.

EUR/USD
Makro Ekonomik Görünüm: Euro Bölgesi ekonomilerine yönelik endişelerin artmasına bağlı olarak geçtiğimiz hafta euroda satış baskısının arttığını gözlemledik. Haftanın genelinde 1,3574-1,4085 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada euro dolar karşısında yaklaşık yüzde 2,39 oranında değer kaybetti. Bu hafta, Almanya kasım ayı ZEW yatırımcı güven endeksi ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinden gelecek açıklamaların yanı sıra ABD ekim ayı TÜFE, perakende satış ve Fed yetkililerinden gelecek olan açıklamalar piyasada yakından takip edilecektir.

Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak, kısa vadede sat, orta vadede ise bekle sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise haftalık bazda düşük kaldığını gözlemliyoruz. Hem piyasaya katılımın zayıf olması hem de sinyallerin farklı olmasına bağlı olarak temkinli hareketin korunması beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller sat, işlem hacmi ise güçlü konumdadır. 1,3620 destek seviyesinin üzerinde tutunması durumunda kısa vadeli tepki alımlarının etkili olması beklenmelidir.

Seviyeler: Gün içinde 1,3510 ve 1,3620 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 1,3780 ve 1,3890 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.

GBP/USD
Makro Ekonomik Görünüm: Geçtiğimiz haftanın genelinde İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyon raporu sterlini güçlendirirken teknik hareketler alımları engelledi. Haftanın genelinde 1,5952-1,6214 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada sterlin dolar karşısında yaklaşık yüzde 0,37 oranında değer kaybetti. Bu hafta, İngiltere Merkez Bankası toplantı tutanaklarının yanı sıra ABD ekim ayı TÜFE, perakende satış ve Fed yetkililerinden gelecek olan açıklamalar piyasada yakından takip edilecektir.

Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak, kısa vadede sat, orta vadede ise bekle sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise haftalık bazda yükseldiğini gözlemliyoruz. Piyasaya katılımın güçlü olmasına rağmen sinyallerin farklı olmasına bağlı olarak temkinli hareketin korunması beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller sat, işlem hacmi ise güçlü konumdadır. 1,6180 direnç seviyesinin aşılamaması durumunda kısa vadeli kar satışlarının etkili olması beklenmelidir.

Seviyeler: Gün içinde 1,5970 ve 1,6040 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 1,62 ve 1,6280 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.

USD/JPY
Makro Ekonomik Görünüm: Dolardaki sert değerlenme bu pariteyi de etkiledi. Haftanın genelinde 80,54-82,8 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada yen dolar karşısında yaklaşık yüzde 1,56 oranında değer kaybetti. Bu hafta, Almanya kasım ayı ZEW yatırımcı güven endeksi ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinden gelecek açıklamaların yanı sıra ABD ekim ayı TÜFE, perakende satış ve Fed yetkililerinden gelecek olan açıklamalar piyasada yakından takip edilecektir.

Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak, kısa vadede al, orta vadede ise bekle sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise haftalık bazda yükseldiğini gözlemliyoruz. Piyasaya katılımın yüksek olmasına rağmen sinyallerin farklı olmasına nedeniyle temkinli hareketin korunması beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller al, işlem hacmi ise yüksek konumdadır. Yende tepki alımlarının etkili olması beklenmelidir.

Seviyeler: Gün içinde 82,1 ve 81,7 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 82,95 ve 83,4 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler