FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Hedef kitle nedir? Hedef kitle araştırma çeşitleri nelerdir?

Pazarlama konusunda kullanılan pek çok terim vardır. Bu terimlerin arasında en sık kullanılanı hedef kitledir. Her alanda sıklıkla duyulan hedef kitle firmalar için büyük öneme sahiptir. Satılacak olan mal ve hizmetin kim ve niçin satılmasına karar verilmesine yardımcı olan istatistiksel bilgilere hedef kitle denir. Hedef kitlesini iyi belirleyen ürünlerin pazardaki başarı olanı daha yüksek olacaktır.

Hedef kitle nedir? Hedef kitle araştırma çeşitleri nelerdir?

İçindekiler

  • Hedef Kitle Nedir?
  • Hedef Kitle Analizi Örnekleri

Satılan ürünlerin ve hizmetlerin en çok talep göstermesi olası kesime ve topluluğa uygun olarak belirlenmesi hedef kitledir. Hedef kitleyi oluşturan çeşitli etkenler bulunur. Hedef kitlenin tam olarak belirlenmesi için tüm değerler göz önünde bulundurulmalıdır.

Hedef Kitle Nedir?

Pazarda satışa sunulacak hizmet ve ürünler, müşterilere sunulmadan önce çeşitli süreçlerden geçer. Bu süreçlerin en önemli adımından biri hedef kitle analizini iyi yapmaktır. Pazarlaması yapılacak ürün veya hizmetlerin kimler tarafından, hangi amaçlar ile alınacağına dair yapılan istatistiksel çalışmalar ürün veya hizmetin hedef kitlesini verir. Hedef kitle doğru bir biçimde belirlendiğinde başarı yakalanabilir. Hedef kitle türleri belirlenirken dikkat edilmesi gereken unsurlar:

  • Hedef kitlenin ön eğilimleri
  • Hedef kitleyi etkileyen grupsal faktörler ve bireysel faktörler
  • Hedef kitleyi sağlayan kişilerin demografik özellikleri
  • Hedef kitlenin satın alma karar süreci

Bu veriler uzmanlar tarafından analiz edilerek en doğru sonuca ulaşılabilir. Hedef kitlede belirlenmiş grup ayrımları bulunur. Kuruluşlar genellikle iç ve dış olmak üzere 2 hedef kitleden oluşur.

İç hedef kitle nedir?

Bu kitle içerisinde çalışanlar, sendikalar ve ortaklar yer alır.

Dış hedef kitle nedir?

İşletme dışında yer alan kişiler kısaca halk olarak verilebilir.

Hedef kitle araştırma çeşitleri uygulanırken tüm detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. Hedef kitle analizi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Varsa mevcut müşteri kitlesi incelenerek işe başlanmalıdır. Halihazırda müşteri kitlesini inceleyerek hedef kitle analizine başlangıç yapılabilir.
  • İdeal hedef kitle tanımlaması iyi yapılmalıdır. Yaş, cinsiyet, gelir durumu ve yaşanılan konuma göre kitle belirlenmesi oldukça önemlidir.
  • Rakip firmalar analiz edilmelidir. Aynı malı ve hizmeti sunan rakip firmaların müşteri kitlesi bu konuda oldukça yol gösterici olabilir.
  • Pazarlama kanalları belirlenmelidir. Tüketicilerin ürünlere nereden ve nasıl ulaşabileceğinin belirlenmesi şarttır.

Hedef Kitle Analizi Örnekleri

Hedef kitle oluşturmanın tam olarak anlaşılması için çeşitli örnekler verilebilir. Hedef kitle belirlenmesinde sosyal medyada takip edilen kişiler, sayfalar, tarayıcılarda yapılan araştırmalar, alışveriş uygulamalarından alınan ve bakılan ürünler rol oynar. Örneğin cilt bakımı ürünleri ile yapılan alışveriş ve ilgili sayfaları ziyaret etmek, bu tür ürün satışı yapan markaların hedef kitlesine girmeyi sağlar. İnternet üzerinden parfüm araştırması yapılırsa, parfüm satışı yapan markaların reklam hedef kitlesine girilir ve karşınıza bu tür reklamlar çıkar.

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler