FİNANS

Araç fiyatları çıktı, ikinci el otomobil piyasası durgun!

İkinci el otomobil piyasasındaki yüksek fiyatlara pandemi kısıtlamaları da eklenince ikinci el otomobil piyasası durma noktasına geldi. Galericiler ise tam kapanmanın ardından otomobil piyasasının hareketleneceğini düşünüyor.

Otomobil sektöründe son dönemde yaşanan çip krizi, otomobil fabrikalarında üretimin azalmasına neden olmuştu. Sıfır araçların üretiminin az olması nedeniyle ikinci el otomobillere talebin artması beklenirken, pandemi nedeniyle yaşanan kısıtlamalar ikinci elde de durgunluğa neden oldu.

GALERİCİLERDEN 'YÜKSELEBİLİR' UYARISI

Pandemi sürecinin başından beri ciddi bir fiyat yükselişi yaşanan ikinci el otomobillerde birkaç aydır fiyatlar dengelendi. Araç alacakların bir kısmı yüksek fiyatların düşmesini bekliyor. Galericiler ise fiyatların tam kapanma sonrası gerçekleşecek talep doğrultusunda yükselebileceğini söyledi.

d99bde6f-7af4-4efd-8a4c-5a8cf687d3c5

BAYRAM SONRASI HAREKETLENEBİLİR

İkinci el otomobil piyasasındaki durgunluğa ilişkin görüşlerini ifade eden Galerici Yunus Ete, "İkinci el otomobil satışlarında havaların ısınmasıyla birlikte hareketlenme bekleniyordu. Pandemi dolayısıyla uygulanacak tam kapanma kararı sonrasında hareketlenme bayram sonrasına kaldı." dedi.

YÜZDE 10 ARTIŞ BEKLENTİSİ

Yaz mevsimi döneminde ikinci el araçlara daha fazla talep olduğunun altını çizen Ete, "Son dönemde dengelenen fiyatların kapanma sonrasında talebe bağlı olarak yüzde 10 civarı artacağını düşünüyorum’’ tahmininde bulundu.

"TAM KAPANMA SONRASI YOĞUN TALEP BEKLİYORUZ"

Bir başka Galerici Nihat Karip ise şöyle konuştu:

"Son 2 aydır ikinci el araç piyasası durma noktasındaydı. Tam kapanma kararı ile birlikte bu durgun süreç biraz daha uzadı. Fakat kısıtlamaların ardından ikinci el araçlara yoğun talep olacağını düşünüyorum. İkinci el araç alacak vatandaşların bazıları son dönemde fiyatların düşmesini bekliyor. Biz, araç fiyatlarının şu anda dengelendiğini düşünüyoruz"

İHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 92 yorum
Araç almıyoruz eyleme devam.
insallah acilmaz arac piyasasi dibe vurur fiyatlar
Geçen 2020 mart nisan tarihinde 40 bin tl olan bir araba şuan 80 ile 100 bin tl olmuş kimse mecbur kalmadıkça bu fiyatlardan araba almasın alıpta fırsatçıların galericilerin yüzünü .güldürmesin bu fiyatlardan araba almak son derece ahmaklıktır
70 yaşına gelince alırsın:)
@ceyuksel 2-3 sene 70 bine aldıgınız arabaları şimdi 140-150 bine satarken iyi ama dimi
@ceyuksel 6 lira olan dolar 8 lira oldu tamam kabul peki 110 bin lira olan sıfır araç nasıl 180 bin oldu kafam almıyor! bu fiyatlar illaki düşecek zaten geçen sene kredi öteleyenler de ödemeye başlayacak acaba eylül dedimi fiyatlar ne olacak merak ediyorum!
DAHA ÇOK BEKLERSİNİZ.MİLLETİN ARABA ALACAKA PARASI MI? VAR.AYRICA FİYATLAR SIFIR ARAÇLAR GİBİ UÇUK.
Daha çok beklersiniz
Geri Dön