FİNANS

ÖTV indirimi geldi, sıfır araç yok! Sıfır otomobilde stokçuluk mu yapılıyor?

Sıfır araç alımını artırmak için Cumhurbaşkanlığı kararı ile bazı araçlara ÖTV indirimi uygulandı. Öte yandan sosyal medyada, bir vatandaşın tepki göstererek paylaştığı video gündem oldu. Videoda araçlar saklanıyor mu yoksa arızalı mı net olarak bilinmiyor. Ancak en büyük iddia satıcının ÖTV uyanıklığı nedeniyle böyle bir şey yapması. Görüntülere konu olan araç firmasından ise resmi açıklama geldi.

Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete'de yayımlanan ÖTV indirimi kararının ardından otomotiv piyasasının hareketlenmesi bekleniyordu. İndirim, sıfır araçların fiyatına yansıdı fakat alıcılar bu sefer de satın alacak araç bulamadı.

VATANDAŞ SOSYAL MEDYADAN İSYAN ETTİ

Sosyal medyada yayılmaya başlayan bir video, 'Sıfır araçta stokçuluk mu yapılıyor?' sorusunu akıllara getirdi.

Sosyal medyada paylaşılan videoda, İzmir'de boş bir arazide aynı marka yüzlerce araç görüntülendi. En büyük iddia ise alıcılar tarafından bu araçların ÖTV indirimi sonrası için stoklandığı... Stok iddiasını güçlendiren ise bu görüntü.

BAKANLIK SIFIR KİLOMETRE ARAÇ FİYATLARINA İLİŞKİN DENETİM BAŞLATTI

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sıfır kilometre araç satışında özel tüketim vergisi (ÖTV) matrah değişikliği sonrası ortaya çıkan indirimi fiyatlara yansıtmadığı iddia edilen bayiler için denetim talimatı vermişti. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

12 Ağustos 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında ÖTV matrahlarında yapılan değişiklikle sıfır kilometre araçların fiyatlarının düşürülmesinin amaçlanmıştı.

Ancak sıfır km araç fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenlemenin piyasa fiyatlarına yansımadığına ilişkin olarak Bakanlığımıza 2.000’den fazla şikayet dilekçesi ulaşmıştır.

Söz konusu şikayet başvurularında, bayiler tarafından ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçların fiyatlarında indirim uygulanmaktan imtina edildiği ve ayrıca stoklarındaki sıfır kilometre araçları çeşitli gerekçelerle galericilerle anlaşma yoluna giderek veya kendi bünyelerinde yüksek fiyattan ikinci el araç olarak satmaya çalıştıkları gibi iddialar yer almıştır. Yine bu şikayet başvurularında; yukarıdaki haksız işlemleri yapan bayilerin stoklarında araç kalmadığını iddia ederek ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçları müşterilerine satmadıkları ifade edilmiştir.

Vatandaşlarımızdan gelen bu şikayet dilekçelerinin çözüme kavuşturulması ve Cumhurbaşkanı Kararıyla sıfır km araçların fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenlemeyi etkisiz hale getirmeye çalışan haksız ticari uygulamaların tespiti ve bu konudaki cezai müeyyidelerin uygulanması maksadıyla Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatlarıyla; Ticaret Müfettişleri görevlendirilmiştir.

Müfettişlerce, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili diğer mevzuat kapsamında denetimlere ivedi bir şekilde başlanmıştır. Müfettişler bu kapsamda sıfır kilometre araçlara ilişkin üretici, distribütör, bayi ve galerici araç tedarik zincirini incelemektedir ve yürütülen bu denetimler halihazırda devam etmektedir.

ARAÇ FİRMASINDAN AÇIKLAMA

Görüntüler sonrası araç firmasından resmi açıklama geldi. Şirketten yapılan açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarında, bir Honda bayisinin araç parkı görüntüleri ile bayinin satış yerine stok yaptığı yönünde haksız yorumlarda bulunulduğu belirtilerek, resmi bir açıklama yapma zorunluluğu doğduğu kaydedildi. Açıklamada, şirketin, otomotiv sektörünün sipariş, satış, filo, takas, ikinci el ve teslimat gibi tüm süreçlerine tam hâkim olunmadan yapılan bu mesnetsiz paylaşım, haber ve yorumları üzüntüyle karşıladığı vurgulandı.

Açıklamada, "Söz konusu görüntüler, bayimizin kurumsal firmalara filo kiralama faaliyetlerini yürütmek adına bağlantısı yapılmış ve ayrılmış araçlarını toplu halde bulundurduğu alandan izinsiz olarak alınmıştır. Bu görüntüleri çekerek yayan ve böylece gerek bayimizin ticari itibarına ve gerekse de markamıza zarar verenler için tüm hukuki yollara başvurma haklarımızın saklı olduğunun bilinmesini isteriz." ifadelerine yer verildi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
Bu toplum ne zaman ahlaklı olmayı öğrenecek
@haluk_aras_1958 Bu araçlara devlet el koysun hemen.Bu nedir ne eziyettir bu halkın çektiği.Reis toplat bunları hemen
@haluk_aras_1958 haberin neresinden tutsan yalan. 1 ötv indirimi yapılmadı matrah düzenlemesi yapıldı. 2 bayi yada fabrikanın bir karı yada zararı yok.
Fiziki olarak aç olan insanda ahlak beklenmez. Sen adamın temel ihtiyaçlarını gözetmeden. Şahsi olanın evi arabası olması lüks olan devirde ahlaktan mı söz ediyorsun?
sıfır araç bayileri denetlenmeli hemen hemen hepsi uyanıklık yapıyor ekstra ücretler isteyip milleti soguşluyorlar.
almasın kimse bak kendileri nasıl kampanya yapıyor
zaten işbirliği içindeler laf salatalığından başka bişey değil
Geri Dön