İBB'de tartışmalı toplantı! Yüzde 15'e varan oranlarda zam yapıldı (İSPARK'a zam mı geldi?)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı meclis toplantılarının ikincisi Saraçhane'deki yerleşkede yapıldı. Toplantıya meclis ikinci başkanı Ömer Faruk Kalaycı başkanlık yaptı. Meclis toplantısında İBB hizmetlerinin 2020 yılı ücret tarifelerine yüzde 15'e varan oranlarda zam yapıldı.

Meclis toplantısında İBB hizmetlerinin 2020 yılı ücret tarifeleri de belirlendi. 2020 yılı tarifeleri TÜİK tarafından açıklanan TÜFE verilerine göre hazırlandı. Yeni tarifelere yüzde 15'e varan oranlarda zam yapıldı. Büyük İstanbul Otogarı'nda taksicilerin aylık abonman ücreti 500 liradan 600 liraya çıkarıldı.

İSPARK, HAL VE DARÜLACEZE ÜCRETLERİNE ZAM

1.Bölge olarak belirlenen ilçelerde kapalı otopark ücretleri 0-1 saat için 11 liradan 12.5 liraya, 2. Bölgede 8 liradan 9 liraya, açık otoparklarda 1 bölgede saat ücretleri 8 liradan 9 liraya 2. bölgede 11 liradan 13 liraya, yol kenarı otoparkları 1 bölgede 12 liradan 14 liraya, 2. Bölgede 8 liradan 9 liraya çıkarıldı. Hal giriş fiyatlarında ise TIR'lar için 1 saatlik 14 lira olan ücret 16 liraya, otomobiller 8 liradan 9 liraya, kamyon ve otobüsler için ise 10 liradan 11,5 liraya çıkarıldı. Kayışdağı Darülaceze Tesisleri'nde ise en düşük aylık bakım ücreti 925 liradan bin 20 liraya çıkarıldı. Yeni fiyat tarifeleri 01 Ocak 2020'den sonra uygulanmaya başlayacak.

KİŞİSEL VERİLEN KORUNMASI TARTIŞMASI

Toplantıda AK Parti ile CHP grupları arasında kişisel verilerin güvenliği tartışması yaşandı. İBB ile iştirakler arasında yapılması istenen veri paylaşımına AK Parti grubu tepki gösterdi.

"KANUNA AYKIRIDIR"

Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammed Kaynar “İSKİ'de abone olmuş isem bazı verileri almış ise paylaşmaması gerekir. Hepsi İBB nezdinde bütün kurumlardan toplanıp bu veriler ne yapılacak. Bu verilerin paylaşılması ve bir yerde toplanması kanuna aykırıdır" diye konuştu. Hukuk Komisyonunun CHP'li üyesi Ülkü Sakalar ise “Burada bahsedilen verilerin ifşa edilmesi değil. Protokoller BELBİM ve İBB, İSPARK ile İBB, İGDAŞ ile İBB arasında. Sadece verilen hizmetin gereği için gerektiği kadar kullanılmak üzere" yanıtını verdi. Yapılan konuşmaların ardından komisyonlardan gelen rapor AK Parti grubu tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurulu'na sorulmak üzere Bilgi İşlem Müdürlüğü'ne geri gönderildi. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 94 yorum
zam değil finansal düzenleme akp yi zam yapmakla suçlayıp indirim vadiyle gelip ilk fırsatta "finansal düzenleme" yapmakta imamoğluna yakışır istanbullu kandırıldı
AKP ye söyleyin Elektrik, Dogalgaz, Akaryakıt zamlarını geri alsın..Avrupa ve ABD de olduğu gibi , Enflasyonu ve faizleri sifirlasin..
zaten akpli tüm belediyeler ve akpli hükümet sağolsun gecen seneden buyana hicbiseye zam yapmadılar Allah razi olsun onlardan. Elektrik ucuzladi, mazotun fiyati düştü, doğalgaz ucuzladı kısaca hayat ucuzladı bir tek zammi ibb yi yöneten chp yaptı
AKP den açık bir talebimiz var.. Zam yapmasınlar, Enflasyon kaynaklı ücret artışı da istemiyoruz..
15 senedir istanbullu uyutulmustu bu sene uyandılar doğruyu gördükçe geçmişe lanet okuyorlar
Koca CB çıktı kandırıldık dedi sen ne diyorsun kardeş:) ayrıca zammı en iyi akp bilir kaşıkla verir dozerle alır çarpıtma konuyu
@r.etkar Senin gibi ağzını açan kafayı kullanamayan insanların kurduğu cümleleri kurmuşsun. Elektriğe doğalgaza zam geldi bunu inkar eden yok ama senin bu eko vakıflara yapılan bağışları kesince ibb köşeyi dönecekti hani, hani herşey çok güzel olacaktı, hani tüm para vakıflara bağışlara gidiyodu? Noldu şimdi her götü sıkışınca her yaptığı zamda elektriği doğalgazı hedef gösterir oldu :) bırakın artık bunları. Bu sahtekarlıkları ancak senin gibi saflar yutar.
@r.etkar ilginç olan park ücretleri elektrik ve doğazgaz ile mi çalışıyor? Taksicilerin abonmanlık ücreti artışıda mı elektrik ve dogalgaza gelen zamlaraaa bağlı, ya hu bari bazı kalemlere zam (pardon finansal düzenleme diyecektim) yapmayında her şey çok güzel olacak diyenler üzülmesin. Erdogan düşmanlığına devammmm :=((
Başkan İBB hizmetlerine yapılan %15 lik zammı (Pardon finansal düzenleme)neden sen duyurmuyorsun? Algı operasyonuna devam.
@r.etkar devam et devam şapşal
@tkirik niye diğer zamları tayyip bey mi size duyuruyordu
ŞİMDİ Bİ SORU SORABİLİRMİYİM ACİZANE.BU PARK YERLERİNİN NESİNİN MALİYETİ ARTTIDA BU ZAM YAPILDI.
))) yha adam hizmet yaptı işte görmüyonmu
@realite , trilyonlar toplanıp sonra zarar gösterildiğinde neredeydin.
ISPARK in en büyük maliyet bileşeni personel giderleri değil mi ? Sizce Ispark çalışanlarına ne kadar ücret artışı yapılmalı ?
@r.etkar İSPARK PERSONEL SAYISI VE GİDELERİNE Bİ BAKSANA PERSONEL MAAŞININ KAÇ KATI GELİRİ VAR
@ktekirdagli_1963 HEP BURADA OLDUĞUM YERDE
Yurt dışında ihraç ediyor o park yerlerini haberin yokmu
@realitee Önceden akp li yandaşlara ve cemaatlere peşkeş çekilen paralar batmanın eşiğine getirmiş isparkı.Zammı savunmuyorum cebimden para çıkıyor ama sonuçta önceki döneme ait hırsızlıkların bedelini biz ödüyoruz.
cvp veriyorum malum yandaşlar güzel zarar ettirdi ekrem başkan zararı kapatıyo zorunuza gtmesin
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler