TÜSİAD'dan korkutan uyarı: İflaslar başlarsa durum daha kötüye gider

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, ekonomide yaşanan dalgalanmaya ilişkin "Konkordato ilan eden şirketlere her gün bir yenisi ekleniyor. Moraller bozuluyor. Reel sektör önünü göremiyor. Eğer iflaslar başlarsa durum daha da kötüye gider" diye konuştu.

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı bugün Ankara’da düzenlendi. İşte toplantıda konuşma yapan TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın açıklamaları:

Dünyadaki krizlerin tarihi, neredeyse her seferinde krizleri tetikleyen faktörün siyaset kaynaklı olduğunu gösterir.

Ama siyasi olaylar her durumda ekonomik krize yol açmaz. Ekonomik temelleri sağlam, kamu bütçesi ve ödemeler dengesi açık vermeyen, bankacılık sektörü güçlü, denetim ve gözetimin iyi yapıldığı, merkez bankası ve diğer düzenleyici ve denetleyici kurumları özerk, kamu ve özel sektörde borçluluk oranları düşük olan ekonomiler krizlere dayanıklıdır.

"YANLIŞ KARARLARIN BEDELİ ÖDENİYOR"

Türkiye, biraz sonra daha detaylı yer vereceğim bazı sorunlara rağmen, 2001 krizinden sonra güçlendirilmiş olan ekonomik temelleri sayesinde, krizde önemli bir direnç gösterebiliyor.

Şirketler son 10 senedir kıymetli TL ve bol uluslararası finansmana dayalı bir model içinde idi. Bu şirketler şimdi zor durumda. Geçmişteki bir takım yanlış kararların bedeli ödeniyor. Konkordato ilan eden şirketlere her gün bir yenisi ekleniyor.

"EĞER İFLASLAR BAŞLARSA DURUM DAHA DA KÖTÜYE GİDER"

Moraller bozuluyor. Reel sektör, yüksek enflasyon ve TL'deki dalgalanma nedeniyle önünü göremiyor. Yüksek faiz oranları kredi kullanımını sınırlıyor. Eğer iflaslar başlarsa, durum daha da kötüye gider.

Dalga dalga KOBİ'lere, esnafa ve vatandaşa yayılır. İşsizlik bugünkü seviyelerinin üstüne çıkar. Yüksek işsizlik ve enflasyon halkın satın alma gücünü düşürür. Düşen talep şirketler kesimini daha da zora sokar.

"KREDİ KAPASİTESİ HEPTEN DARALIR"

Bankaların bilançolarında sorunlu alacaklar artar ve kredi kapasitesi hepten daralır. Bu ihtimalin önüne geçilmesi için finans sektörünün doğru araçlarla desteklenmesi mutlaka gündeme alınmalı.

Reel sektör ve bankacılık sektörünün bir sarmal halinde aşağı çekilmesi önlenmeli. Belli bir süre için büyüme hızında sert bir düşüş kaçınılmaz görünüyor. Önemli olan bundan sonra ekonominin sağlıklı bir büyüme patikasına girmesi. Sağlıklı büyüme üretimden geçer. Üretimde yaratılan katma değeri artırmadan istikrarlı bir büyüme sürecine giremeyiz.

"BİRÇOK YERDE İŞLER YÜRÜMÜYOR"

Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişin sancıları çekiliyor. Birçok yerde işler yürümüyor, her kademede kararlar bir üst merciye devrediliyor. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi “Bakanlıklarımızda sistemin henüz tam oturmamış olmasından dolayı bazı sıkıntılar olduğunu ve bürokraside bundan kaynaklı rehavet olduğunu biliyoruz.” İnşallah, bu sıkıntılar kısa sürede aşılır ve güçlü bir geleneği olan bürokrasimiz yeniden etkin bir şekilde çalışmaya başlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 108 yorum
Yakınırken bile halen iktidara yalakalık peşinde. :)
@stardha 16 YILDA ÜLKENİN İÇİNE EDİP BIRAKTILAR.BİRDE ALMANYA BİZİ KISKANIYOR DEMEZLERMİ,GÜLESİM GELİYOR.KRAL ÇIPLAK
@stardha Adam Felaket tellalı, bırak iktidara yalakalığı iktidarı yıpratmak için hayaline geleni söylemiş, o konkordato çeken şirketlerin tamamına yakını FETÖ bağlantılı şirketler talimat pensilvanyadan, amaç ülkemiz ekonomisini kötülemek.
@berkuygurc Ülkede kriz miriz yokmuş, kendini bilmez çığırtkan ve diş güçlerin manüplasyon yapıyorlarmış, reyiz mikrofonu alınca öyle diyor ve mikrofon ellerinden hiç düşmüyor ki ve de mikrofonu kimseye bırakmıyorlar. Siz ve biz cahil vatandaşlar % 50 nin üzerinde hayat pahalılığı kazığı girmişken garip ve kazık giyen vatandaş olarak reyiz den daha iyi mi bilecek miyiz.!!!!
@7uyuyanlar08 adın uyuyanlar ama asıl kendin çok derin uykudasın.. kendine bir güzellik yap a haber izleme
@7uyuyanlar08 kardeş sen uyumaya devam et adındanda belli merak etme zamanı gelince zaten uyanıcaksın
Bu ülkede şirketler batıyor veya konkordato ilan ediyorsa bunun sebebi çok vergi kaçırmaları sebebiyledir. Vergi kaçağının önüne geçmek için ise kişilerin ve şirketlerin her türlü gelir ve gideri beyan edilebilmeli... Ve bu sisteme göre vergilendirme yapılmalıdır. Diğer taraftan çalışanların meslek sınıflandırılması yapılmalı ve mesleğine göre belirlenen asgari ücret SGK'da prime esas olmalıdır. Çalışanlar asgari ücretle gösterildiği zaman düşük emekli maaşı bağlanacağını bilmeli.
@m_temir tek yol hıristiyanlasmak papanın elini öpüp elinden şarap içmek farz oldu
beynin yanmış. soğuk bi duş al.
@m_temir NE ? ALAKA....
Sanki insanların asgari ücretten görünme konusunda pazarlık gücümü var.Bir gün seninde başına gelirse anlarsın
yanı sızde para istıyonuz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler