Lime cinsi limonun kilosu bahçede 10, markette 45 lira

Türkiye’de ilk defa Mersin’in Silifke ilçesinde hasadı yapılan lime cinsi limonun hasadı yapıldı. Bin ağaçtan ilk senesinde 160 kilogram hasat yapılan limonun bahçede kilosu 10, marketlerde 45 liradan satılıyor.

Türkiye’de ilk defa Mersin’in Silifke ilçesinde hasadı yapılan lime cinsi limonun hasadı yapıldı.

Meksika ve Kolombiya’dan ithal getirilen lime cinsi limon hasadı yapıldı. Lime cinsi limon marinasyon pasta, dondurma, kokteyl ve kozmetik sanayiinde kullanılan limonun dışı yeşil içi yeşil, çekirdeksiz ve sulu olması özelliği ile dikkat çekiyor.
Silifke’de 32 dönüm arazide bin ağaçla üretimine başlanan tropikal özelliği ile dikkat çeken limonun ilk hasadından 160 kilogram kilosu 10 liradan İstanbul’a gönderildi.

Kokusu ve aroması ile ağızlarda hoş bir tat bırakan lime cinsi limonun ilk senesinde hasada başladıklarını belirten üretici Cem Ergül, “Bugün ilk Meksika lime misket limon dediğimiz ürünümüzün hasadına başladık. Silifke’de şu anda en büyük Türkiye’deki bahçeyi yapmış bulunmaktayız. İlk yaşında olmasına rağmen şu anda bin ağaçtan 160 kilo ürün aldık. Birinci kalite üründür. Bu bölge tropikal bölgedir. Bu tip ürünler burada çoğaldıkça ithalatın azalacağını ummaktayım. Biz buradaki hale 10 liradan gönderiyoruz İstanbul’da marketlerde 45 liradan satılıyor. Lime cinsi limon marinasyon pasta, dondurma, kokteyl ve kozmetik sanayide kullanılan limonun dışı yeşil içi yeşil, çekirdeksiz ve sulu olması özelliği ile dikkat çekiyor. Rusya talep ediyor. Biz bunu iyi tanıtırsak ülkemize bir katma değer katarız. Bu ürün aynı zamanda kozmetik sanayinde de kullanmaktadır. Bu bölgede tropikal ürünün olduğu kanıtlandı. Bu ürünle çok güzel şeyler başaracağımıza inanıyorum” dedi.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
TARLADA 10 TL OLUPTA MARKETTE VATANDAŞA 45 TL YE SATILAN DEĞİLDE RESMEN GEÇİRİLEN BU VE DİĞER ÜRÜNLERİN FİYATLARINI , ARADAKİ KOMİSYONCULARI YADA UÇUK FİYAT FARKLARINI DENETLEMEYENLERE NE DEMELİ BİLEMİYORUM. SADECE BU LİMONDA DEĞİL BİR ÇOK TARIM ÜRÜNÜNDE BU BÖYLE YAZIKTIR GÜNAHTIR DİCEM AMA % 99 U MÜSLÜMAN OLAN BİR ÜLKEDE GEÇİRMEK SERBEST .İŞİNE GELİNCE HERKEZ MÜSLÜMAN . AMA TİCARETİ BİLE GETİRDİKLERİ DURUMA BAK. HERKEZ TUTTUĞUNU YAKALADIĞINA GEÇİRİYOR. NE DEMEK KARDEŞİM TARLADA 10 TL OLUP MARKETTE 45 TL YÜZDE 350 KAR DEMEK AKIL MANTIK ERMİYOR YAA. KİM DENETLİCEK BUNU ? DEVLET NERDE ?
bu fiat farklarını denetlemeyenlere yazıklar olsun...bune ya 10 tlye al 45 tl ye sat bu bildigin vatandaşa kazık ya..
2 liralık akaryakiti vatandaşa 7 liraya satıldığı 1 liralık arabanın 3 liraya satıldığı ülkeden ne beklersin ki,
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler