FİNANS

Dolandırıcıların gönderdiği mesaj hayatını değiştirdi! İşinin patronu oldu

Antalya'da dolandırıcıların gönderdiği "Genç Çiftçi Projesi'nden 50 bin ila 150 bin lira arasında hibe kazanabilirsiniz" mesajıyla dolandırılan adamın eşi, projeyi araştırıp 2017'de devletin "Genç Çiftçi Projesi"ne başvuru yaptı. Genç kadın işinin patronu oldu.

Antalya'nın Kepez ilçesinde 29 yaşındaki Perihan Köse, Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde eğitim görürken babasının hayatını kaybetmesi üzerine tahsilini 3. sınıfta bırakmak zorunda kaldı.

6 yıl önce evlenen Köse, bir kız çocuğu dünyaya getirdikten 4 saat sonra annesinin trafik kazasında öldüğü haberini aldı. Aynı yıl geçirdiği ev kazası sonucu boynunda kırık oluşan Köse, kendisine bakmak için oteldeki işinden ayrılmak zorunda kalan eşi Ali Köse'nin desteğiyle tekrar sağlığına kavuştu.

İşsiz kaldığı için sıkıntılı günler geçiren Ali Köse, telefonuna dolandırıcıların gönderdiği "Genç Çiftçi Projesi'nden 50 bin ila 150 bin lira arasında hibe kazanabilirsiniz" mesajıyla umutlandı. Eşinin "Dolandırıcı olabilirler" uyarısına rağmen istenen 2 bin lirayı ve evrakı postayla verilen adrese gönderen Köse, çok geçmeden dolandırıldığını anladı.

Mesajda belirtilen projeyi araştırmaya başlayan Perihan Köse, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileriyle görüştükten sonra 2017'de "Genç Çiftçi Projesi'ne başvurusunu yaptı. Başvurusu uygun görülen Köse, devletin verdiği 30 bin liralık hibeyle 2 dönüm araziye sera kurdu.

"Her şerde bir hayır vardır" sözünü gerçeğe dönüştüren Köse çifti, seralarında ürettiklerini sebzeleri satarak rahat ve huzurlu bir yaşam sürüyor.

'AYAKLARIMIN ÜSTÜNDE DİMDİK DURDUM'

Perihan Köse, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşinin telefonuna dolandırıcıların gönderdiği bir mesajın hayatlarını değiştirdiğini söyledi.

Dolandırılınca ilk başta hayal kırıklığına uğradıklarını ancak projenin avantajlarını öğrenince üzüntülerinin geçtiğini dile getiren Köse, "Kim bu devirde bu parayı verir ki? Allah devletimizden razı olsun. Çiftçiliği bilmiyordum. 'Yapamazsın.' dediler. Ben de 'Yaparım.' dedim, inatlaştım. Devletin verdiği destekle kendi ayaklarımın üstünde dimdik durdum." dedi.

Yaşadıkları sıkıntılara rağmen eşiyle her zaman birbirlerine destek olduklarını vurgulayan Köse, başarının azimle çalışınca elde edildiğini kaydetti.

Kredi borcu bulunduğunu ve borçlarını bitirir bitirmez hayvancılık desteği almak istediğini de anlatan genç kadın girişimci, şunları ifade etti:

"Şimdi kendi işimizin patronuyuz. Kimse 'Şöyle yapın, böyle yapın.' demiyor. Destek alamasaydık, başkalarının yerinde işçilik yapıyor olacaktık. İşimizi büyütmeyi ve hayvancılık işine girmeyi, koyun desteği almayı istiyorum. Rahmetli annemle babamın hayallerini devletimin sayesinde gerçekleştirdim. Tüm ev kadınlarına sesleniyorum, evde boş durmaktansa Genç Çiftçi Projesi ile 'toprağın sultanları' olabilirler. Toprak hayattır, toprağa hayat katanlar da kadınlardır."

Ali Köse de eşinin girişimleriyle işçilikten kurtularak kendi işinin başına geçtiğini söyledi.

Çiftçiliği çok sevdiğini ve eşiyle tarımla ilgili her türlü eğitimi almaya devam ettiklerini kaydeden Köse, "Allah'a çok şükür. Çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. İstedikten sonra her şey oluyor." diye konuştu.

(AA)

"Genç Çiftçi Projesi" hayatını değiştirdi

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
Şu haberi beğenmeyen veya gülüp dalga geçenlerin ruh halini düşünüyorum. Nasıl bir manyaklığın esiri oldunuz böyle?
@dj.jay Köylülerin altında lüx otomobiller, 150 - 300 bin lira arasında değişen traktörler, şehirde yaşayan ekmek parası bulamıyor, kirada oturuyor tüm bunlara rağmen köylü acım diyor. Not: Bu yorum tüm köylüleri bağlamaz, yeterli şartlara rağmen acım diyen köylülerden bahsedilmiştir. 36 daire miras kalmış ama aç gözlülük ile gece/ gece bekçiliği, gündüz kapıcılık gibi işleri yaptığı halde yetmiyor, acım diyen vatandaş aklıma geldi.
@dj.jay Bu haberi beğenmeyenler çiftcinin ne çektiğini, nelere göğüs gerdiğini bilenlerdir. İki fotoğraf karesiyle, üç beş gazete küpürüyle olmuyor çiftcilik. Beğenmeyen işin aslında öyle olmadığını, kırmızı başlıklı kızın koyunlar tarafından öldürüldüğünü bilirler. Bilirler de yinede kurt yaptı derler.
@sadik_1987_batmc çiftçilik hakkında 2 3 soru sorsalar birine cevap veremezsin bol keseden atın tutun ne güzel :)
@taximlei Doğru diyorsun senede 250 dönümü ekerken yanımda yoktun. Banka banka gezerken, ordan burdan mazot parası, gübre parası toplarken de görmedim seni hiç. Söğüt gölgesinden yazmak ne de güzelmiş evet :)
genç çiftçi henüz traktor almamış veya ilaç vergilerinden haberi yok demekki :) çünkü çiftçi çok ağır küfür ediyor
bence yorumunu okuyan sana küfrediyor. Bilmem anlatabildim mi?
kendin yapamıyorsun başkasına laf etme bari
Allah kolaylıklar versin
Geri Dön