FİNANS

yüzde 25 açıklaması ortalığı karıştırdı! Bu 10 bölge olay olmuştu: Kira düzenlemesi ile...

Yüksek kiralara karşı yürütülen çalışmada dün en somut adımlardan biri atıldı. Tıpkı gıdada olduğu gibi konut fiyatlarında da fırsatçılığın önüne geçmek isteyen hükümet kirada sabit oran uygulamasını hayata soktu. 2023 Temmuz ayına kadar yenilenecek konut kira sözleşmelerinde artış bedelin önceki yılki kira bedelinin yüzde 25'ini geçemeyecek. Kira artışlarına yüzde 25 oranında limit getirilmeden önce, en çok kira artışı yaşayan şehirler BETAM araştırmasına göre şöyle sıralandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda konut kira artışlarının, 1 Temmuz 2023'e kadar, bir önceki kira yılına ait bedelin yüzde 25'ini geçmemesine ilişkin düzenleme kabul edildi. Kanuna göre, konut kiraları bakımından, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde 25'ini geçmemek koşuluyla geçerli olacak.

KİRALANANIN DURUMU GÖZ ÖNÜNE ALINARAK HAKKANİYETE GÖRE BELİRLENECEK

Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde 25'in altında kalması halinde değişim oranı geçerli olacak. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanacak. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersiz sayılacak. Bu hüküm, "taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedelinin, bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla hakim tarafından kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenmesine" yönelik düzenleme uyarınca hakim tarafından verilecek kararlar bakımından da uygulanacak.

Kira artışlarına yüzde 25 oranında limit getirilmeden önce, en çok kira artışı yaşayan şehirler BETAM araştırmasına göre şöyle sıralandı. (BLOOMBERGHT)

KİRALARIN EN ÇOK ARTTIĞI 10 ŞEHİR

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler