FİNANS

Piyasalar haftaya hızlı başladı

Borsa İstanbul 100 endeksi haftanın ilk gününe yüzde 0.50 yükselişle 78.346 puandan başladı.

Piyasalar haftaya hızlı başladı

Küresel piyasalar, geçen hafta yoğun veri gündeminde genel olarak pozitif görünümü korurken, yeni haftada iç dinamiklerin öne çıkabileceği, yurt içi piyasaların ise bugün sanayi üretimi verisini takip edeceği belirtiliyor. Doların gelişen ülke para birimlerine karşı gücünün dolar/TL ve BIST 100 endeksinin yönü üzerinde de belirleyici olacağını ifade eden uzmanlar, bunda da Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim ile ilgili haberler ile özellikle Rusya Merkez Bankası'nın attığı adımların izleneceğini, bugün yurt içinde ise sanayi üretimi verisinin takip edileceğini kaydediyor.

AA Finans'ın, TÜİK tarafından saat 10.00'da açıklanacak eylül ayı sanayi üretim endeksi verilerine ilişkin beklenti anketine katılan 15 ekonomistin tahminlerinin ortalaması yüzde 4,1 oldu.

[**

**](https://finans.mynet.com/borsa/anlikborsaverileri/)

Dolar dururulamıyor

Dolar/TL haftaya 2.25'li seviyelerden başladı, başta Rusya olmak üzere dış piyasalar izlenecek.

Dolar/TL, yeni haftaya Cuma günü gerilediği 2.25'li seviyelerden başlarken, sanayi üretim verisi ile başta Rusya Merkez Bankası olmak üzere dış piyasalardaki hareketler izlenecek.

Cuma günü 2.28 seviyesini aştıktan sonra saat 1759'da 2.2587/2.2604 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 08.20'de 2.2520/2.2540 seviyesinden işlem görüyor. Cuma günü aynı saatte 2.5311 seviyesinde olan sepet bazında TL ise bu sabah 2.5311 seviyesinde. Yurtiçinde bugün saat 10.00'da Eylül ayı sanayi üretim verisi açıklanacak. Yurtdışında ise açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor.

ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, "Dolar/TL'de 2.2485 ilk destek, 2.2560 ise ilk direnç. Kur bugün açıklanacak sanayi üretimi ve Perşembe günü yayımlanacak cari işlemler açığı verilerine göstereceği tepkinin geçici olacağını ve ağırlıklı olarak yurt dışı piyasa hareketlerine göre yön bulacağını düşünüyorum. Özellikle Rusya Merkez Bankası'nın adımları izlenecek. Bugün euro/dolar paritesinin ise 1.2430-1.2530 aralığında hareket etmesini bekliyorum. ABD'de bu haftanın öne çıkan verisi Cuma günü açıklanacak Ekim ayı perakende satışlar verisi olacak. Geçen hafta olumlu gelen ISM verisinin ardından perakende satışlar verisinin de beklentileri karşılaması halinde ABD ekonomisinin güçlenmekte olduğunu işaret edecek" dedi. Cuma günü Rus rublesi ve Güney Afrika randında görülen değer kayıpları ve dolarda global güçlenme eğilimine paralel 2.28'i aşarak üç haftanın zirvesini gören dolar/TL, beklentilerin altında artış gösteren ABD tarım dışı istihdam verisi ardından ise 2.25 seviyelerine gerilemişti. Rus rublesi, merkez bankasının kur politikasında yaptığı değişikliğin ardından Cuma günü dolar ve Euro karşısında yüzde 3'ün üzerinde değer kaybetmiş ancak Rus Merkez Bankası'nın rublenin seyri hakkında toplantı düzenlediğine dair söylentilerin ardından kayıplarını geri alarak dolar karşısında değer kazanmıştı. Rusya Merkez Bankası rublenin değerini korumak için döviz piyasasına müdahaleyi "her an" artırmaya hazır olduğunu ve rubleyi savunmak için başka enstrümanları da kullanabileceğini açıkladı.

DÖVİZ KURUNU 24 SAAT CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Serbest piyasa

Döviz çevir

Döviz çevirici


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler